ג'לים, מגבונים, קרם לחום, קרם נגד גירוד ותרסיסים להיגיינה נשית נמכרים לנו כבר שנים כאלטרניבה לשטיפה אינטימית, שכבר מזמן ידוע שאינה בריאה. רוב הנשים ישתמשו במוצרים הללו לפחות פעם אחת בחייהן. אלא שמחקר חד שנעשה באוניברסיטת גאלף בקנדה, גילה שנשים המשתמשות במוצרי היגיינה נשית הן בעלות נטייה לפתח סוגים שונים של זירומים בנרתיק – פי 3 מנשים שלא משתמשות באף מוצר.

לדוגמה, נשים שהשתמשו בג'לי סניטייזר - בין אם באופן פנימי או חיצוני - היו בסיכון גבוה פי שמונה לפתח זיהום בקטיריאלי, וכמעט פי 20 יותר דיווחו על דלקת בקטריאלית.

אוחזת במפשעה (צילום: shutterstock)
משתמשות במוצרי היגיינה נשית? אתן חשופות לזיהומים | צילום: shutterstock

אבל למה זה קורה? זיהומים בווגינה נגרמים, בין היתר, כאשר האיזון העדין והטבעי של החיידקים בתוך הנרתיק מופר. למעשה, מחלות דלקתיות של האגן, סרטן צוואר הרחם, ירידה בפוריות, הריונות חוץ-רחמיים, הריונות מוקדמים וכן זיהומים חיידקיים, הם בין הבעיות הקשורות לאיזון חיידקים לא תקין של הנרתיק. "מוצרים כאלה עשויים למנוע הצטברות של החיידקים הבריאים הנדרשים כדי להדוף זיהום", אומר קיירן או'דוהרטי, אחד מעורכי המחקר.

"איברי המין הנשי מוצגים כטמאים, והיצרנים משתמשים בזה כדי למכור את הסחורה שלהם"

המחקר, שפורסם בכתב העת BMC לבריאות האישה, מצא גם כי נשים שהשתמשו בחומרי לחות וסיכה בתוך הנרתיק היו בסיכון גבוה פי 2.5 לדיווח על זיהומים ובסיכון גבוהה ב-50% לפתח דלקת בדרכי השתן בהשוואה לנשים שלא לא השתמשו במוצרים אלה. נשים שהשתמשו בשטיפה נשית דיווחו על פי 3.5 יותר זיהומים, והסיכוי שלהן היה גבוה פי 2.5 לפתח דלקת בדרכי השתן.

"אחד הדברים שעלו מהמחקר היה כי נשים משתמשות במוצרים האלה כדי להרגיש 'נקייה ורעננה', ביטוי שהיצרנים משתמשים בו לעתים קרובות כדי לקדם את הסחורה שלהם" אומר או'דוהרטי, "זה תוצר של עמדות חברתיות ותרבותיות שמציגות את איברי המין הנשיים כטמאים, ומובילות נשים רבות להאמין שהן זקוקות למוצרי היגיינה נשית כדי להתאים את עצמן לחברה. אני מעודד נשים לא להשתמש באף אחד מהמוצרים הללו אלא אם גניקולוג רשם להן ולהניח לווגינה שלהן. וזה כולל קרם לחות, קרם נגד גירוד, מגבונים, שטיפה אינטימית ואפילו שעווה וגילוח".

via GIPHY