עקבי סטילטו (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
העקבים המייצגים של ויקטוריה. נראה כואב | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

 אומרים שאין שמחה כמו שמחה לאיד, אבל גם לאויבים שלנו לא היינו מאחלים את הסבל הזה. ויקטוריה בקהאם, אייקון אופנה בלתי מעורער ומי שידועה בעיקר בזכות נעלי העקב הלא שגרתיות שהיא נוהגת לנעול, תיאלץ בקרוב לוותר על הג'ימי צ'ו והכריסטיאן לובוטין שלה. מסתבר ששנים של הליכה בנעלי עקב אימתניות גרמו לספייס גירל לשעבר לפתח עיוותים קשים וכואבים במיוחד בכפות הרגליים, תופעה ידועה בקרב חובבות העקבים הגבוהים.

הבקהאמית צולמה אינספור פעמים כשהיא נועלת עקבים גבוהים להחריד, למעלה מ-15 ס"מ. חלק מהנעליים שנעלה היו מחרידות בלי קשר לגובה העקב, אך כעת מסתבר שהמחיר שוויקי תשלם גבוה מקנסות של משטרת האופנה. הלחץ שהופעל על בהונותיה גרמו לתופעה בשם "אצבע פטיש" (Hammer Toe), עיוות גרמי בעצם שנמצאת בבוהן. מלבד העובדה שכפות רגליה מעוותות ומיובלות, בקהאם סובלת מכאבי תופת בלתי נסבלים. הרופא שלה הציב בפניה בחירה: או שתעבור ניתוח חירום בכפות רגליה, או שתאלץ לוותר על העקבים ולקוות שכפות הרגליים יחלימו מעצמן. כך או כך, אין לה זמן רב להתלבט, אבל ויקטוריה עדיין לא החליטה מה תעשה בעניין.

ויקטוריה בקהם ונעלי שפיצים (צילום: Gareth Cattermole, GettyImages IL)
עוד מדגם מייצג. שימו לב לאצבע הגדולה ברגל | צילום: Gareth Cattermole, GettyImages IL

"אני כל כך שונאת נעלי בלרינה שטוחות", היא אמרה. "אני לא מסוגלת ללכת בהן. אם הן לא על רגליים של רקדנית בלט, אני לא מבינה את זה. אני אוהבת עקבים". אוקיי, את לא לבד, אבל המרחק בין נעליים שטוחות לגמרי לבין לובוטונים בגובה 12 סנטימטרים הוא, ובכן, 12 סנטימטרים. אף אחד לא מצפה שהבקהאמית תנעל קרוקס עם שמלת הדולצ'ה וגבאנה, אבל לו היתה מתפשרת על סנטימטרים בודדים, או היתה מוותרת על העקבים כשהיא, נניח, לוקחת את הילדים ללונה פארק או מורידה אותם בבית הספר, היא היתה יכולה למנוע את הנזק לכפות הרגליים, או לפחות לצמצם אותו.

אין תמונה
וככה זה נראה בקלוז אפ. ברררר

ברגים בכפות הרגליים

בקהאם היא בטח לא האישה היחידה בעולם שנאלצת לשלם מחיר כזה על כמה אינצ'ים נוספים. כ-15 מיליון נשים ברחבי העולם סובלות מהתופעה, מספר בלתי נתפס לכל הדעות. לא חשוב כמה איקוני אופנה כמו מישל אובמה, קרלה ברוני או אנה וינטור ינסו לגרום לנו לחזור לנעליים השטוחות, נשים רבות מעדיפות לוותר על הנוחות והבריאות לטובת יציבה רעועה וגזרה זקופה.

קולאז' ויקטוריה בקהם ונעלי לבבות (צילום: Stephen Lovekin, GettyImages IL)
עוד מפגן מייצג של נוי מבית הבקהאם | צילום: Stephen Lovekin, GettyImages IL

אז רק כדי שתקבלי מושג עם מה את עלולה להתמודד: קודם כל, מדובר בעיוות גופני דוחה במיוחד. בקהאם סיפרה בעבר עד כמה היא שונאת את כפות רגליה המעוותות. "זה הדבר הכי מגעיל אצלי", אמרה. היינו מציעות לה להביט במראה לפני שהיא יוצאת בהצהרות נמהרות כאלה, אבל אין ספק שכפות הרגליים עומדות בתחרות צמודה עם הפרצוף שלה.

שנית, את העיוות והכאבים שנגרמים בעקבותיו ניתן לתקן בכמה פרוצדורות שונות, כשהשכיחה מכולן היא ניתוח שבו מושתלים ברגים כדי לייצב מחדש את העצמות באצבעות כף הרגל. נשמע כואב? אין לך מושג. בששת השבועות שלאחר הניתוח תצטרכי לנעול נעליים מיוחדות שתומכות בכרית כף הרגל. אחרי שהנפיחות יורדת, תוכלי לחזור לנעלי העקב שלך אחרי שלושה עד שישה חודשים, ולהתחיל הכל מההתחלה.

>> למה אנחנו קונות נעליים לא נוחות?