אם היו מציעים לכן דיאטה מהפכנית, שבה אתן לא אוכלות כמעט כלום ולעומת זאת משלמות המון כסף, הייתן לוקחות? מסתבר שכשאתה אמריקאי התשובה לזה לא כל כך ברורה – ולראיה ההמונים שנוהרים אחרי דיאטת העוגיות המפוקפקת של אחד, ד"ר סיגל. וכאילו היא לא מפוקפקת מספיק, קמו לה כבר מתחרות (נעים מאוד, דיאטת העוגיות של הוליווד, ברוכה הבאה סמרט פור לייף), וכמובן שמספיק שהמילה "הוליווד" תהיה מעורבת על מנת שהבהלה תהיה בשיאה.

העניין הוא כזה: אוכלים שש עוגיות ביום, וגם ארוחה אחת דלה ועצובה, ויורדים במשקל. לפני שאת פותחת את ספרי המתכונים ומתחילה לעלעל, שימי לב – לא מדובר בסתם עוגיות, איזה שבא לך, אלא בעוגיות פלא סודיות, שעולות – אוי לאוזניים – 60 דולר לכמות שמספיקה לשבוע. מה נאמר, כלל לא מריח כמו מעשה נוכלות שפל. ומה טיבן של עוגיות הפלא את שואלת? ובכן, אלה ניחנו ביכולת מאגית להשביע את אוכליהן, יהיה גודל קיבת הענק האמריקאית שלהם אשר יהיה, ומכיוון שלפי ההיגיון של ד"ר סיגל כשלא רעבים לא אוכלים, הנה לכם המתכון להרזיה בטוחה.

 הערך הקלורי של שש העוגיות היומיות הוא 500, בארוחת השני-גרם-עוף-בלי-עור צורך הפציינט עוד 300 קלוריות – והנה התקבלה לה דיאטה מאוזנת להפליא של 800 קלוריות ביום. בוודאי לא תתפלאו לשמוע שג'ניפר האדסון, קים קרדשיאן וקלי קלרקסון, שלא ידועות בתור אנורקטיות בהוליווד, כבר נפלו בדיאטת העוגיות הזאת, והן מקדמות אותה בהנאה. טוב, אנחנו לא סגורות על עניין ההנאה.

ההכנסות קודש לבית הקיט של ד"ר סיגל

הבעיה האמיתית עם דיאטת העוגיות (למעשה עם כל דיאטה שמבוססת על דבר טעים אחד, פסטה, לחם, גלידה), היא שכשאומרים לנו "עוגיות", אנחנו מיד מסתנוורים. בעיני רוחנו אנחנו כבר רואים את עצמנו יושבים מעדנות על גבו של קאפקייק ענק, רגלינו טובלות בקרם סוכר וידינו מחטטות במעמקי הבצק, דולות משם חתיכה אחר חתיכה ותוחבות אותה לפה בהנאה. 

וכך, בפנטזיה, לא רק שזה נורא טעים ומתוק ומנחם, ממש לא דיאטה כמו כל הדיאטות המבאסות האלה שצריך לאכול בהן הרבה ירקות ולא לקחת תוספת, אלא זה גם פיקס מיידי. תאכלו כמה עוגיות ביום – ותרדו מיד במשקל, אתם לא מאמינים איך זה ישנה לכם את החיים. וכמה קשה יכולה להיות דיאטה שמרשה לך לאכול משהו שבדיאטה "אמיתית" בחיים לא תהיה לך לגיטימציה להכניס לפה? 

המקטרגים של הדיאטה טוענים שלא רק שזה לא בריא לאכול פחות מ-1,000 קלוריות ביום, ומביא לחוסר בוויטמינים ומינרלים חשובים, הרי שברוב המקרים מי שיורד במשקל בדיאטות כאלה, מעלה הכל בחזרה. והעוגיות האלה, האדם היחיד שיודע מה הן מכילות הוא ד"ר סיגל עצמו, שמוכן לגלות שהן מבוססות על חלבונים מכל מיני מקורות, מן החי ומצמחים, ובשלל סיבים תזונתיים. יאמי.

פשוט תסתמי את הפה

הבעיות הברורות לעין לא מונעות מחצי מיליון בני אדם לרכוש את ערכות העוגיות מדי שבוע. הדיאטה קיימת כבר מ-1975, אז היא הייתה מוצעת רק בחוות בריאות, ורק השנה היא הפכה לשם דבר אצל כל ילדה עם נטייה להפרעות אכילה. ואנחנו אומרים, פראיירים לא מתים, הם רק עולים עוד כמה קילוגרמים.

אישה מסתכלת על קאפקייקס בערגה (צילום: istockphoto)
הררים של קאפקייקס, זה מה שאוכלים בדיאטה הזאת? | צילום: istockphoto

את יכולה לשקר לעצמך כמה שתרצי, לספר לעצמך שלא רק שדיאטת פסטה/לחם/גלידה/עוגיות עובדת מצוין – גם נורא טעים לך ואת נורא נהנית. אבל אין תזונאי בעולם שיסכים להגיד שאפשר לחיות לטווח ארוך על רכיב עיקרי אחד וגם לרדת במשקל. מצטערות, זה פשוט לא עובד ככה. אין עוגיות פלא שישילו מעלייך קילוגרמים, אין סודות או הפתעות, אין גימיקים או תכשירים – יש רק דרך אחת לרדת במשקל וגם להישאר בתוך הג'ינס: להוריד כמויות של אוכל, לוותר על ג'אנק פוד, לאכול באופן מסודר והגיוני מבחינה תזונתית ולעשות ספורט. במילים אחרות, פשוט תסתמי את הפה.

>> היית מעירה לחברה שלך שהיא שמנה?