מי אני: רחל סטיקלרו, אוטוטו בת 46 מרחובות, בעלת מרכז "הרזיה בחשיבה אחרת", אלמנה + 3

מי אני במספרים:
גובה: 170 ס"מ
משקל התחלתי: 126 ק"ג
משקל כיום: 73 ק"ג
תקופת השינוי: כשנה

רחל סטיקלרו  (צילום: תומר ושחר צלמים)
רחל סטיקלרו בבת מצווה של בתה | צילום: תומר ושחר צלמים

נקודת הפתיחה שלי: "כשהייתי בת 7, התחלתי לעלות במשקל, ולאורך השנים "התפתחתי" יפה. יפה מדי. כך שתמיד הייתי הילדה הכי שמנה. פעמים רבות שמעתי את המשפט: 'את כל-כך יפה. לא חבל?!". בכל חיי היו ניסיונות דיאטה חוזרים ונשנים מכל הסוגים: החל מדיאטות כסאח של כרוב ואבטיח ועד מלתעות. אלה הצליחו יפה מדי אך לזמן קצר, אבל מהר מאוד העליתי הכל בחזרה עם תוספות".

נקודת השפל שלי: "לפני כשש שנים, התחלתי ללמוד אימון אישי וקבוצתי. אחרי שעזרתי ללא מעט אנשים לעשות מהפכים בחייהם (כמו גם לרדת במשקל), ביקשתי לערוך שינויים גם בחיי. אחת מהמטרות האחרונות דווקא עבורי הייתה הרזיה. זה קרה כשהבנתי שאין דרך אחרת. מצבי הידרדר, סבלתי מעודף משקל שהיווה עבורי מעמסה פיזית ורגשית גם יחד. התסכול והמרירות לצד הרצון ליצור עתיד אחר היו מקור הכוח ליצור את השינוי".

הדיאטה שלי: "אני לא עושה דיאטה, אני חיה אחרת. התזונה שלי נטולת גלוטן וסוכרים.  אני ממעטת בפחמימות, אבל אוכלת  את  כל סוגי החלבון מן החי: בשר, דגים, גבינות – כמעט ללא הגבלה, והמון סוגי ירקות: טריים, מבושלים, כבושים, מוקפצים. היתרון בתזונה הוא שהכמות נמדדת על-פי הקשבה לגוף: כאשר אני שבעה אני מפסיקה. אני לא סופרת קלוריות ולא מודדת כמויות.  במקביל, בחצי שנה האחרונה, אני מקפידה להתאמן פעמיים בשבוע אצל מאמן כושר על משקולות, הליכון, עיצוב, מתיחות וכדומה, זאת לאחר שלא הצלחתי להתמיד במנוי האישי לחדר הכושר".

רחל סטיקלרו לפני ואחרי (צילום: תומר ושחר צלמים)
השינוי מתחיל בראש. רחל סטיקלרו לפני ואחרי | צילום: תומר ושחר צלמים


עם זאת, חשוב לי לציין שהשינוי האמיתי שלי נובע ממקום עמוק יותר. זה קרה אחרי שהצבתי לעצמי מטרה חדשה שהייתה שונה מקודמותיה: רציתי לשנות את אורח חיי כדי לשמור על הגוף שלי. שאלתי את עצמי  בשביל מה אני רוצה לרדת במשקל? מה עבד בעבר טוב בשבילי? מה הכשיל אותי ומדוע? השקעתי בתהליך השינוי  את כל-כולי ואת סביבתי הקרובה. הבנתי שקיבלתי מתנה, ומחובתי להעביר אותה הלאה. לכן כיום אני מסייעת לאחרים במסגרת המרכז 'הרזיה בחשיבה אחרת' לעשות את השינוי באמצעות גמילה מגלוטן וסוכרים או תפריט תזונה להרזיה אחר המתאים להם, כל זאת בליווי תמיכה אישית וקבוצתית".

"העצב לא ייעלם עם האוכל"

לפני כשלוש שנים, בבוקר יום הולדתה ה-43,בעלה של סטיקלרו, רמי, נפטר במפתיע מדום לב. "התעוררתי וראיתי שהוא לא לידי, חיפשתי אותו, ומצאתי אותו במרפסת. אף אחד לא שמע כלום". עם זאת, הטרגדיה הגדולה ושברון הלב, לא טרפדו את התהליך. "בעלי עזר לי מאוד בכל התהליך - מתמיכה נפשית ועד הכנת האוכל. אחרי פטירתו, ירדתי עוד 5 קילו. היה לי ברור שאני רוצה וצריכה לשמור על עצמי. עבורי הדיאטה הייתה נקודת שפיות. היה לי ברור שאם אני אוכלת נכון, אני שפויה. מה שכמובן הפתיע אותי שכן בעברי הייתי אכלנית רגשית. כל משבר היה שולח אותי למקרר. הפעם עשיתי הפוך על הפוך, והבנתי שהעצב לא ייעלם עם האוכל. במהלך השבעה, ביקשתי שיכינו לי את האוכל שאני יכולה לאכול. לא הייתי מוכנה לשחרר את המקום הזה. הוא שומר עליי עד היום. היכולת שלא ליפול למלכודת הזלילה רק מהווה סימן עבורי שאני על המסלול הנכון".

האם קיבלת עזרה קוסמטית/ניתוחים? "עברתי ניתוח קוסמטי בסיום התהליך להסרת שאריות עור בלבד".

שמנה בראש או רזה וחדשה? "זאת שאלה מעניינת. כי כשאני אוכלת - אני מתנהגת כרזה, אבל חושבת כשמנה לשעבר. במילים אחרות: אני שומרת על כללי מזון והתנהגות מאוד ברורים. הכללים האלו שומרים עליי, ומסייעים לי להישאר באותו מקום. והזיכרון שלי כשמנה וה'פחד' להיות שם שוב הפך להיות העוזר הנאמן שלי השומר עליי בכל שעה של היממה".

רחל סטיקלרו לפני - עם חברות (עומדת מימין) (צילום: תומר ושחר צלמים)
רחל סטיקלרו לפני - עם חברות (עומדת מימין) | צילום: תומר ושחר צלמים

נקודת השיא שלי: "אחרי הניתוח והסרת התחבושות, בכיתי מהתרגשות. לא מכאבים. זהו היה רגע של סגירת מעגל בו אני אוהבת לא רק את "הפנים" שלי, אלא גם את "הבחוץ". ברגע זה התחלתי לאהוב גם את גופי, והרגשתי חיבור מדהים. הבנתי שהאישה שבמראה היא האישה שחיכיתי לראות שנים, והתחושה הייתה שבראתי את עצמי מחדש. חד משמעית".

רחל סטיקלרו לפני (צילום: תומר ושחר צלמים)
רחל סטיקלרו לפני | צילום: תומר ושחר צלמים

הדבר הראשון שעשיתי כשהגעת ליעד שהצבת לעצמי: "האמת שזה קרה רק כעבור שנה מאז השינוי הסופי. רק אחרי שראיתי שהמשקל שלי יציב, העזתי לזרוק את כל הבגדים הישנים, מלבד 2 זוגות מכנסיים 'לתצוגה בלבד', ורכשתי מלתחה חדשה".

הפריט הראשון שהעזתי ללבוש: "התשובה לכך היא אישית מאוד, והמבין יבין! אבל אני כן מוכנה לגלות שהתחלתי ללבוש חולצות ומכנסיים צמודים. צמודים מאוד".

רחל סטיקלרו אחרי (צילום: תומר ושחר צלמים)
רחל סטיקלרו אחרי | צילום: תומר ושחר צלמים
גם לך יש סיפור הצלחה דומה? בין אם ירדת חמישה קילו עם חמישים: נשמח לשמוע את הסיפור שלך. כתבי לנו ל-women@mako.co.il
>> בפעם הקודמת: סיפורה של שרי פינדק שירדה 47 קילו