פעולת הנשנוש היא דבר שטבוע בנו מלידה ואין מה להילחם בה. היא גנטית, תורשתית, חברתית, מגדרית - כולן עושות את זה. למה? כי אנחנו יכולות. כי אין הנאה גדולה יותר מלחטוף משהו באמצע היום, סתם כי אפשר, כי בא לנו. הנשנוש הזה מסדר לנו את הקיבה, סוגר לנו את הפינה, משקיט לנו את הקרקורים, ואי אפשר בלעדיו. וכל אלה שאומרות "אני ממש משתדלת שלא לנשנש", הן טובות בלהצהיר. בלילה, כשאף אחד לא רואה, רק הן והמקרר, כל נושא ההשתדלות נזרק לפח והן אוכלות כאילו לא ראו קוביית שוקולד בחייהן.

מנשנשת ליד המקרר- נישנושים (צילום: Deklofenak, Istock)
אחת שמשתדלת לא לנשנש בלילה | צילום: Deklofenak, Istock

נשים מנשנשות כדי לשמור על הדיאטה?

בסקר מטעם מגזין שופסמארט החליטו לבדוק מה אנחנו מנשנשות, למה, כמה ומתי. כך מצאנו כי רק שלושה אחוז מתוך 1,000 המשתתפות טוענות שהשעה הזו של הבוקר, עוד לפני הארוחה החשובה של היום, היא המפתה ביותר לצורך נשנוש. 43 אחוז מהן חוטפות משהו בין הבוקר לארוחת הצהריים. ו-75 אחוז מהנשים עושות את זה אחרי הצהריים וקצת לפני הערב. כמעט חצי מאיתנו חייבות משהו בפה מיד לאחר סעודת הערב. רבע לוקחות משהו לפני השינה ורבע נוסף גם מטריחות את עצמן להתעורר בלילה לסיבוב מהיר במקרר או במזווה. אגב כמעט כולן (94 אחוז) העידו שהן מנשנשות גם כשאינן רעבות. וואלה? 
מסקנה: הנתונים מוכיחים באופן ברור שאנחנו מנשנשות הרבה יותר מפעם אחת ביום.

הסיבות לנשנוש נחלקות בעיקר לשתיים: חצי מהנשאלות גרסו שהן עושות זאת כדי להימנע מעלייה משמעותית במשקל בעוד שרבע מהן אמרו שנושא הנשנוש עוזר להם לשמור על הדיאטה.
מסקנה: כולן אומרות את אותו הדבר ודי מקשקשות. כן, עדיף לאכול ארוחות קטנות במהלך כל היום על פני ארוחה אחת גדולה וחסרת פרופורציות. אבל נשנוש של חטיף צ'יפס שומני לא בדיוק שומר על המשקל שלנו יציב.

למעלה מ-50 אחוז משתדלות לקנות חטיפים שאינם משמינים במיוחד. שליש מהנשים אף מקפידות לקחת איתן שקיות קטנות של מטעמים טובים, על פני השקית כולה של הנשנוש. מה שנקרא הפרד ומשול. מה שבטוח, הנשנוש האולטימטיבי שנשים לעולם לא יסרבו לו הוא, איך לא, שוקולד.
מסקנה: אנחנו מאוד מסודרות כשזה מגיע לבליסה במהלך היום.

בישראל המצב הרבה פחות דיאטטי

ומאחר שהסקר שעשע אותנו מאוד, החלטנו שבמקום ללכת למטבח (ולגלות שאין שם דבר לאכול מלבד פירורים של פתיתים על השיש שאף אחד לא טרח לנקות), נערוך סקר קטן גם אצלנו - בקרב 50 בנות מערכת שאנחנו מוכנות להמר ולומר שמודעות לעצמן למדי. ומהממצאים שעלו בסקר מערכת mako, גילינו שאולי נתנו להן קצת יותר מדי קרדיט.

שוקולד (צילום: jupiter images)
באופן מפתיע, שוקולד לא עושה לנו את זה | צילום: jupiter images

ובכן, נשות mako אוהבות מעל לכל ספק את הנשנוש שלהן בערב, רגע לפני השינה, ברביצה המתמשכת והמוכרת הזאת שמול הטלוויזיה. למעשה הייתה רק אחת ויחידה (שהעידה שהיא מנשנשת בצהריים) שהרימה גבה ואמרה: "מי אוכל לפני שינה?". ממש צדיקה בסדום.

למה אנחנו אוכלות? לעומת הסקר ההוא, נתקלנו רק בקורבנית אחת שהודתה שאילולא הנשנוש, היא הייתה אוכלת הרבה יותר במהלך היום. כל השאר גילו שהן בהמות חסרות תקנה וסיפרו כי הקרייבינג נמצא שם תמיד, וכי לא פעם משעמם ואין כמו אוכל מעניין, והן חוטפות כי זה טעים, וזה זמין וזה גורם להן לשמחת חיים שאין לה תחרות.
ציטוט השבוע: "חובת הנשנוש עלינו – עדיף לוותר על ארוחה ולא על נשנוש". מילים כדורבנות.

 ומהו הנשנוש האולטימטיבי? הו, כאן גילינו שאנחנו ממש לא תובעניות. במקום הראשון ומעל לכל ספק הגיעו הוופלים משוקולד, הפשוטים, עדיפות לטריים, אבל גם המפוררים והיבשים מתקבלים בברכה.
מיד אחריהם יש מקום של כבוד לבוטנים האמריקאיים. אחר כך, קיבלנו גם לחם עם חמאה, ביסלי, במבה, פיסטוקים, גלידה ורק בסוף שוקולד. אם לא היינו עובדות עם הנשים האלה, לא היינו מאמינות. 

רוצה לנשנש? הנה כמה מתכונים קלילים וטעימים באדיבות ערוץ האוכל של mako:
משמשים מיובשים ממולאים בגבינה וגרגרי רימון
נשיקות קצף ושוקולד
כדורי שוקולד של הילה אלפרט
חלבה ביתית של פיליס גלזר
נגיסי גבינת רוקפור חמים
בורקס פיצה. כל מילה מיותרת. 

>> 7 קילו בשבועיים: הדיאטה של ליהיא גרינר

 מה חדש בחנות המעצבים שלנו? היכנסי ל-StyleRiver