כבר במאה ה-18 הזהירו רופאים מפני ההשפעות המזיקות של לבישת מחוכים. שאם נלבשו בגיל צעיר מדי, יכלו לפגום במבנה העצמות, וכאשר הודקו יתר על המידה, האיברים הפנימיים נמעכו והנשים שלבשו אותו התעלפו פעמים רבות.

לי בכל אופן, זה נשמע די מפחיד. אבל את ליהיא גרינר, שמנסה למכור לכן את אביזר הזוועות לעיצוב הגוף הנשי – הלא הוא המחוך – זה לא מטריד במיוחד. לפני יומיים, השיקה גרינר ליין מחוכים חדש תחת השם "Bunny Tummy", ספק אם כהומאז' ליו הפנר עליו השלום, שבדומה למחוכים, עשה לא פחות נזק למיליארדי נשים ברחבי העולם ומת בשיבה טובה מדי.

חשבנו שהמוות שלו פטר אותנו מנוכחותו או רעיונותיו החולניים, שגרמו לנשים לאבדן מאנושיותן לטובת משחק בארנבות שעשוע למען ההנאה הגברית כמובן. אבל גרינר, בפרשנות מקומית – נקראה אל הדגל. כי מי לא רוצה בטן של שפנפנה?

ליהיא גרינר, אוקטובר 2017 (צילום: רן יחזקאל)
"עשה נזק למיליארדי נשים" | צילום: רן יחזקאל

גרינר כנראה רוצה שנעוות ונשנה את גופנו, נסכן את יכולתנו לנשום ולנוע בחופשיות – והכל למען מה? מותניים צרים וגזרת שעון חול פתיינית. כשקראתי את כתבת ההשקה ממש הצטמררתי, ומעל הכל זעמתי. היא גוררת אותנו אחורה למאות קודמות, כאילו כל המאבקים הפמיניסטיים וכל הנשים שספגו אש והקריבו כל כך הרבה עבור יכולתנו לחיות את חיינו בשחרור וכפי שאנו בוחרות – לא שווים כלום.

גרינר, שחקנית וותיקה בתעשיית השנאה העצמית, מחדירה בנו בחוסר מודעות מעציב את המחשבה המדכאת שאנחנו לא טובות מספיק. אני מבינה מה זה לא לאהוב את הגוף שלך, את צורת המותניים שלך או את צבע השיער שלך. אבל העיסוק המתמיד הזה בלהידמות למודל יופי שרחוק שנות אור מהנתונים הטבעיים שלך, גורר עוד כמה נשים לחוש את אותו תיעוב עצמי כלפי עצמן.

התיעוב הזה של לקום בבוקר ולשנוא את עצמך ולקנות משהו כדי לשכך את השנאה משמר נשים בעמדה של אובייקט מיני ותו לא. תעשיות שלמות ממשיכות להרוויח מאות מיליארדים מחוסר היכולת שלנו לקבל את עצמנו כפי שנולדנו.

 

אבל אתן יודעות מה, הבעיה שלי היא לא גרינר עצמה. גם היא רק קורבן בעצם. היא סממן לתרבות שלמה שגורמת לנו לחשוב שאף פעם לא נהיה טובות מספיק. את לעולם לא תהיי רזה מספיק, יפה מספיק, חלקה מספיק וצרה מספיק. לעולם.

אני מכירה בזכותה של כל אישה לעשות עם גופה מה שהיא חפצה. כן, גם לרכוש את המחוכים של ליהיא. אבל באותה נשימה אני מבקשת, ממך, האישה שרוצה לצמצם את היקף המותניים, האם זה דבר שאת באמת צריכה? באמת רוצה? האם זה מה שיעשה אותך מאושרת? מה המסר שאת מעבירה בכך שאת מנסה לשנות את צורת גופך, תוך סיכון בריאותי של ממש?