המקורי: משה דיין (צילום: GPO, GettyImages IL)
אחד משלנו. משה דיין | צילום: GPO, GettyImages IL

פעם הן היו שייכות לפיראטים מרושעים, מגודלי זקן וקוקו. אם הייתה לך רטייה, הרי שהיית גיבור, נמלט מהחוק ומטונף, וסביר להניח שגם לא הייתה לך עין. היום הרטיות הן לא רק כיסוי, אלא מעין אקססורי נוצץ והוליוודי, וגם הכוכבות הכי יפות – אלה שמכבדות את העיניים שלהן בטיפולים יוקרתיים, מתגאות בפיסת עור על אחת מהן. נדמה שהרטייה ההוליוודית של היום מחליפה את המשקפיים של המאה הקודמת (אני מרכיבה ולכן חכמה): אם את ענודת רטייה את לוחמת מוכחת, ובוודאי שסופר פמיניסטית ולוהטת כמו גחל. עם זאת, לעתים קרובות, משמשת הרטייה בסרטים כדי להזכיר לנו שאת לא רק לוהטת, אלא את כנראה כלבה מרושעת מהגיהינום וכנראה שיהיה גם קשה מאוד להביס אותך. הנה כמה עונדות טלוויזיוניות וקולנועיות מפורסמות:

מסתכלת בעין לא יפה (יח``צ:  יחסי ציבור )
לא רואה ממטר. דריל האנה ב"קיל ביל 2" | יח``צ: יחסי ציבור

אל דרייבר, קיל ביל 2
אל דרייבר (דאריל האנה) היא "נחש ההרים הקליפורני", השורדת היחידה מבין הנשים בחבורתו של ביל. היא אפלה לחלוטין, מרושעת בכל רמ"ח אבריה ובעין הנותרת היא לא רואה ממטר.
מה יש מאחורי הרטייה: חור. דרייבר איבדה את העין כאשר זו נקטפה בידיו של פאי מיי, כהן הקונג פו. מה עשתה כדי להרוויח את זה? קראה לו "טיפש זקן". הוא בתורו זיכה אותה בעונש חד משמעי של החסרת עין.
רטייה זה קול: כי אל דרייבר מציגה את הרטייה השחורה הקלאסית, מעור וקטיפה בלוק סקסי פרחי. עם זאת, בחלק חשוב בסרט היא מגיחה כאחות קטלנית בחלוק לבן קצרצר וברטייה לבנה שצלב אדום במרכזה. שוס.
שורה תחתונה: עיניה היפות של דאריל האנה, שיערה הבלונדיני המדויק והמסקרה המעפעפת הופכים את הרטייה למגניבה לגמרי, ואת הרשעות לטרנד הבא.

פרנצ'סקה "פרנקי" קוק, סקיי קפטן
פרנצ'סקה "פרנקי" קוק (אנג'לינה ג'ולי) היא טייסת נטולת פחד, המפקדת על צוות שלם של נשים ללא חת. בין שאר הדברים שהיא עושה בסרט, היא גם אחראית לבגידתו של הסקיי קפטן בפולי, המעוניינת בו.
מה יש מאחורי הרטייה: אין לדעת. הסרט אינו חושף פרטים. אנחנו חושבים שמסתתר שם ילד אינדונזי שמחפש משפחה שתאמץ אותו.
רטייה זה קול: חלקית. ג'ולי היפהפייה היא בוצ'ה לא קטנה בסרט. הרטייה היא שחורה ומעט מוארכת וכל הלוק הוא מאוד דומניטריקס – החליפה הצמודה מעור, הכובע המצחיק והשיער האסוף צמוד צמוד לראש. קצת גברי, למעשה.
שורה תחתונה: רק אישה יפהפייה ובעלת שפתיים גדולות כמו של ג'ולי יכולה לגרום לפרנקי להיראות נשית, והרטייה מפריעה רק קצת. בנוסף, בוצ'ה שמפקדת על צי אמזונות שלם, לא מתאים לה לדרוך על אישה כדי להשיג גבר. הכל מעט תמוה.

הרטיה של טום (יח``צ:  יחסי ציבור )
הרטייה הכי חדשה בשוק: טום קרוז בוואלקירי | יח``צ: יחסי ציבור

מוניקה גלר, חברים
מוניקה גלר (קורטני קוקס-ארקט) היא אנאלית, פריקית סדר וניקיון, והיא לא יודעת את זה עוד, אבל היא מחפשת סיבה כלשהי לראות את האקס שלה.
מה יש מאחורי הרטייה: עין מאופרת היטב. מוניקה לא מאבדת את העין, היא פוצעת אותה בטעות בעזרת קרח, בעוד היא עושה את כל העבודה להכנת ארוחת חג ההודיה.
רטייה זה קול: על מוניקה זה לא רע. שחור, קטן ומשעשע. הרטייה משתלבת טוב עם המלתחה האופנתית שלה ועם הצורך האובססיבי בסדר וניקיון.
שורה תחתונה: מאחר שמוניקה היא לא מרושעת ולא משוגעת, הרטייה יורדת בסוף. וכשהיא יורדת, מגיעה גם הנשיקה. כי מי ירצה לנשק בחורה עם רטייה?

ניידין הרלי, טווין פיקס
ניידין הרלי (וונדי רובי) היא אישתו האקסצנטרית של ביג אד בעיירה טווין פיקס.
מה יש מאחורי הרטיה: כלום. ניידין איבדה את העין בתאונת ציד במהלך ירח הדבש שלהם. בעלה עדיין מרגיש אשם עקב כך וזה כנראה הדבר היחיד שמחזיק בחיים את הנישואין הלא מאושרים שלהם.
רטייה זה קול: לא ממש. ניידין היא לא אישה יפה, והרטייה לא עושה עמה חסד גדול. עם זאת, לאחר שהיא מנסה להתאבד בסוף העונה הראשונה, היא מתעוררת בתחילת העונה הבאה כשהיא משוכנעת שהיא בת עשרה, ולאלה הרי הכל מתאים.
שורה תחתונה: אם לא השתכנעתם שהרטייה חשובה בגלל שניידין משוגעת, היא מתעוררת מהתרדמת שלה גם עם כוחות על. עכשיו כולם מבינים את חשיבותה של הרטייה, והיא ממש לא קשורה לפגיעה בעין.

סקיי קפטן (יח``צ:  יחסי ציבור )
מה מסתתר מאחורי הרטייה? בראד פיט או ילד אינדונזי? | יח``צ: יחסי ציבור


לילי צ'רלס, החיים על פי נד
הדודה לילי צ'רלס (סווזי קורץ) היא טיפוס מיוחד מאוד, בעבר חצי מצמד שחיה אמנותית מפורסם. היא שכלה את אחייניתה ואינה יודעת שהיא הוחזרה לחיים על ידי נד. הדודה היא בעלת מזג ציני ומעט אפל, אוהבת אוכל סיני ופוחדת מליצנים.
מה יש מאחורי הרטייה: כנראה שעין פגומה. הדודה לילי איבדה את העין היקרה בשעה שהחליפה את החול בארגז החול של החתול שלה.
רטייה זה קול: סופר סופר קול. כמו כל דבר יפהפה אחר בסדרה המאוד מעוצבת הזאת, הרטייה של הדודה לילי מתחלפת לפי הגרדרובה והעיצובים שלה גורמים לך לרצות להוציא לעצמך עין. כך תיתקלי ברטייה מפרוות נמר, רטייה אדומה משובצת פנינים, רטייה ממשי בלוק יפני, משובצת יהלומים ועוד כיסויי עין קסומים.
שורה תחתונה: מדובר באישה שחיה עם אחותה והחתול, צינית, מרירה ושרוטה. איך לא תהיה לה רטייה?