כשנתקלנו בתמונה הזאת של רייצ'ל זו, הסטייליסטית הכי ידועה בהוליווד ומי שאחראית להלביש לא מעט מפורסמות (האחרונה שבהם היא אן התאוויי בטקס האוסקר), נפלה לנו הלסת. קשה לנו לדמיין את עצמנו מדדות על עקבי ענק כאלה במצבנו הנוכחי, לא כל שכן בחודש השמיני להריון – כמו הגברת בתמונה.

אין תמונה
אישה קטנה על עקבי ענק. רייצ'ל זו הסטייליסטית
 

מהדסות בשביל שניים 

אבל רייצ'ל ממש לא לבד. מסתבר שסלבריטאיות רבות מתקשות לוותר על הסטילטו גם כשכרסן בין שיניהן, ונדחסות לתוך נעלי עקב אימתניות גם ביומיום, ולא רק באירועים מיוחדים. קחו למשל את ויקטוריה בקהאם, שנמצאת כבר בחודש החמישי להריון הרביעי שלה. בקהאם צולמה כשהיא מגיעה לשדה התעופה הית'רו באאוטפיט שחושף בקושי כרסונת קטנטנה ובמגפי לובוטין בשווי 3,000 שקל.

אז נכון, קשה לתפוס את הבקהאמית בלי הסטילטו שלה בדרך כלל, אבל ממי שסובלת מכפות רגליים מעוותות אחרי שנים על עקבים גבוהים היינו מצפות לקצת יותר שיקול דעת. אולי מה שמנחה את האם לעתיד, שאמורה ללדת בת בקיץ הקרוב, הוא התקווה שהבת הראשונה לבית בקהאם תלמד ללכת על עקבים עוד ברחם. אחרי הכל, סורי קרוז כבר עשתה את זה בגיל שלוש.

אין תמונה
המלכה האם לא תוריד את העקבים גם בהריון הרביעי. ויקטוריה בקהאם
 

מדובר בתופעה אמיתית: גם ג'יי לו וקורטני קרדשיאן לא ממש ירדו מהעקבים כשהיו הרות, ובטקסים זה כבר הפך להיות עניין שבשגרה לראות כוכבות כמו היידי קלום או נטלי פורטמן צועדות על השטיח האדום בנעלי עקב. זה נראה מלחיץ, לא בריא ודי מגוחך, אבל האם מדובר בסיכון אמיתי לאם ולעובר? מסתבר שכן.

מורן איזנשטיין עם בטן הריונית (צילום: אלעד דיין)
גם מורן אייזנשטיין חזק על העקבים | צילום: אלעד דיין

עקבים גורמים לכאבי גב, במיוחד בהריון

אגודת הפודיאטורים (רופאי רגליים) בבריטניה ערכה סקר בקרב אלף הריוניות. 66 אחוז מהן נעלו כפכפים בזמן ההריון, 32 אחוז לא ויתרו על עקבים, 53 אחוז בחרו בנעלי בלט שטוחות ו-30 אחוז נעלו מגפי UGGS. אף אחת מהבחירות הללו, כך קובעים הרופאים, לא מספקת תמיכה טובה בקרסול.

ג'ניפר לופז - הריונית על עקבים (צילום: Andrew H. Walker, GettyImages IL)
הידסה על עקבים כשנשאה תאומים. ג'ניפר לופז | צילום: Andrew H. Walker, GettyImages IL
 

ג'ניפר לופז - הריונית על עקבים (צילום: Andrew H. Walker, GettyImages IL)
העקבים של לופז. לא פשוט | צילום: Andrew H. Walker, GettyImages IL

כשאת בהריון, הרצועות שמחזקות את הגב התחתון מתרככות, ולכן יש סיכון גדול יותר שהן יימתחו ויינזקו. הבעיה עם עקבים היא שהם משנים את היציבה, ומפעילים לחץ על האזורים החלשים, ויכולים לגרום לכאבים בגב התחתון – בעיה שממנה סובלות נשים רבות בחודשי ההריון המתקדמים, עם או בלי קשר לעקבים. בנוסף, בזמן ההריון יש עלייה במשקל, צורת הגוף משתנה, וכך גם אזור הכובד. ההליכה בזמן ההריון משתנה והופכת לפחות יציבה, ולכן יש סיכון אמיתי לנפילה גם מעקבים שעליהם התרגלת ללכת לפני ההריון. נפילה בשלב הזה, מן הסתם, עלולה לגרום נזק רציני גם לאם וגם לתינוק.

קורטני קרדישיאן - הריונית על עקבים (צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL)
עם אחיות שגבוהות ממנה, היא כנראה לא יכולה בלי הסטילטו. קורטני קרדישיאן | צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL
 

קורטני קרדישיאן - הריונית על עקבים (צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL)
צועדת בשביל 10 אנשים. העקבים של קרדישיאן | צילום: Frazer Harrison, GettyImages IL

מודל לחיקוי: נטלי פורטמן שטוחה

ומה עם מי שבכל זאת מתעקשת לבחור בעקבים? דובר איגוד הרופאים ממליץ: "בחרי בנעליים נוחות שמתאימות לך בדיוק, עם קצה עגול ועקב קטן. כדאי שיהיו להן רצועות שיתמכו בכף הרגל ובקרסול שימזערו את חוסר הנוחות וימנעו נזק לאורך זמן". מעבר לכך, ממליצים המומחים, נסי לצמצם ככל האפשר את ההליכה על העקבים. אם יש לך אירוע חשוב ואת חייבת להתלבש אלגנטי – למשל, טקס האוסקר – בחרי בעקבים נמוכים ונוחים, אך ביומיום השתדלי לנעול נעליים אורטופדיות נוחות.

נטלי פורטמן בנעליים שטוחות (צילום: MailOnline)
נותנת לרגליים להירגע מליל האוסקר. נטלי פורטמן וארוסה שטוחים | צילום: MailOnline
 
האם לעתיד וזוכת האוסקר הטרייה, נטלי פורטמן, כבר אימצה את הגישה הזאת, ובבוקר שאחרי הטקס היא נצפתה עם הארוס שלה ברחובות אל.איי., בלבוש דודתי ובנעליים שטוחות ונוחות. זה מרשים אותנו, אבל המראה השטוח לא זר לפורטמן הסולידית. ביום שוויקטוריה בקהאם תרד מהלובוטינים ותעבור לכפכפים – אנחנו נהיה כאן להסיר בפניה את הכובע.

>> יצאה בזול: נטלי פורטמן בשמלה שעלתה לה רק 50 דולר