דוגמנית בלונדינית לבושה בחזייה שחורה. אימג' מוכר שאנחנו נתקלות בו מדי יום. אבל דוגמנית בלונדינית לבושה בחזייה שחורה וקטועת יד - זה כבר דבר אחר. הכירו את טניה קיוויץ', בלגית יפהפייה וגידמת, שהפכה לסלבריטאית בן רגע בעקבות מודעת פרסומת בכיכובה, שמטרה לעורר מודעות לקבל בבעלי מום בחברה.

אין תמונה
יפהפייה, מפתה וקטועת יד. טניה קיוויץ

"תסתכלו לי בעיניים, בבקשה"

קיוויץ' בת ה-35 שולחת מבט מפתה ועיניים חתוליות היישר למצלמה. ידה הקטועה חשופה ובולטת, והכיתוב שמופיע לצד התמונה אומר: "הבט לי בעיניים... אמרתי בעיניים". הפעם זה לא המחשוף הנדיב והציצי המורם שגונבים לה את ההצגה. מודעת הפרסומת צולמה עבור ארגון שעובד ללא רווח, ששם לעצמו מטרה לעזור לחברה לקבל אנשים שונים, בצרפת ובבלגיה.

הצילום הפרובוקטיבי השיג את מטרתו, והאגודה הצליחה לאסוף יותר מ-4 מיליון יורו, 10 אחוז יותר ממה שאספה בשנה שעברה. קיוויץ' עצמה, מעצבת גרפית במקצועה שאף עבדה על המודעה מאחורי הקלעים, גם זוכה לנתח מההכנסות וכבר הפכה למפורסמת בבלגיה. מאז פורסמה התמונה בחודש שעבר, קיוויץ' הספיקה להתראיין לתוכניות טלוויזיה שונות, מגזינים ועיתונים.

"כשביקשו ממני להצטלם למודעה הזאת בחזייה שחורה לא היה לי בכלל ספק או התלבטות. אנשים נוטים לחשוב שלאנשים קטועי ידיים אין אישיות. שהם פשוט מוזרים", אמרה לעיתון "גלובל פוסט". "היה חשוב להראות שאני אישה ולא רק גידמת, ושאני יכולה להיות יפה, נשית וסקסית. המום הוא משני בהחלט".

עם זאת, מגלה קיוויץ', כי חשה מבוכה לעמוד חשופה מול הצלם, ולא מהסיבה המוכרת של דוגמניות בלנז'רי. "אני לא מתחסדת, אבל ידיי תמיד היו דבר שהוא מאוד אינטימי עבורי. זכיתי לתמיכה רבה מחבריי, ואחרי כמה כוסות יין, הכל היה נפלא".

"הגיע הזמן להעסיק גם דוגמניות בעלת מום"

עד כה, ניכר כי הפרסומת החושפנית עשתה לה רק טוב. "התגובות מטורפות. מרביתן מאוד חמות, חיוביות ומפרגנות, אבל גם שמעתי דעות שטענו שזה היה משוגע מדי. אני מודה שעל אף הביטחון וההצלחה שלי במקצועי, תמיד הייתי רגישה למצבי. כשזה הגיע לביקיני על חוף הים, זה תמיד הטריד אותי. כל זה השתנה עכשיו. אני מתחילה לחוש גאווה לגבי הגידמת שלי".

במסר לאומה, מבקשת קיוויץ' לומר כי לדבריה, הגיע העת שגם נשים בעלות מום כזה או אחר, יוכלו לתפקד כדוגמניות לכל דבר, ולא רק לפרסום המום. "למה שזה לא יקרה? אני חושבת שזה ישבור את המיינסטרים שכל דוגמנית דומה לאחרת. ולמה למשל אנחנו לא רואים אנשים על כסאות גלגלים בטלוויזיה? הם יכולים לדבר כמו כל אדם אחר".

עולם האופנה בהחלט מאמץ שונות. לא מזמן סיפרנו לכן על ליה טי, דוגמנית טרנסקסואלית שהופיעה בעירום מלא והציגה גוף נשי ואיבר מין גברי, מגזין אופנה חדש אוסר כניסה לסקיניות ומפרסם אך ורק נשים גדולות, בשבוע האופנה בלונדון ליהקו דוגמניות בנות 70 ואחד הטרנדים החמים הוא שיער מאפיר. יש לקוות שגם לנשים כמו קיוויץ' יימצא מקום. 

>> אישה בת 73, מסובבת ראשים: ג'יין פונדה מוציאה קלטת כושר חדשה