רגע לפני שהיא חוגגת 50 שנות פה פעור, חזה זקור ועיוות גופני כללי, החליטו לעשות לברבי כבוד של ממש. לרגל חגיגות היובל של הבובה המפורסמת בעולם תשיק חברת הצעצועים מטאל, שרק לפני שבועיים הודיעה על פיטורי 1,000 עובדים, ליין בגדים בהשראתה של הברב שמיועד לנשים אמיתיות ואנושיות. לא ברור לנו אם יהיו שם שמלות מלמלה, מסרקי ענק וסוסי פוני קטנים, אבל אנחנו יכולות רק לקוות שמדובר בבגדים שכל אישה באמת יכולה ללבוש, ולא רק מורעבות ומנותחות. שזה, פחות או יותר, מה שברבי הייתה הופכת להיות בתור אישה אמיתית.

בובות ברבי (צילום: Ian Waldie, GettyImages IL)
בובות ברבי בתצוגת אופנה. הבגדים יהיו מעט יותר גדולים, יש לקוות | צילום: Ian Waldie, GettyImages IL


אבל לפני שנשפוט, נסביר: מטאל החליטה לשתף פעולה עם מעצבי האופנה ורה וואנג וג'רמי סקוט לרגל יום ההולדת של הברבי, להשקת ליין אופנה בהשראתה. וונג, המלכה אם של שמלות הכלה תהיה אמונה כמובן על יצירת שמלת כלה מרהיבה ולבנה וכמובן על העתק מזערי שלה בשביל הבובה, שאר המעצבים יכינו קולקציה שלמה, כאשר הגראנד פינאלה של העבודה המשותפת ייחשף בפברואר 2009, במהלך שבוע האופנה היוקרתי בניו יורק. אה כן, מטאל חתמה על הסכם לשלוש שנים עם מועצת האופנה האמריקאית, שלפיו היא לוקחת חסות על שבוע האופנה המפורסם. האירוע היה מספונסר בשנים האחרונות על ידי מרצדס, וכעת נמצא לראשונה תחת חסותה של חברת צעצועים. מועצת האופנה, מצידה, עוזרת למטאל למצוא מעצבים שיירצו לקחת חלק בפרויקט. "עבור ילדות קטנות רבות ברבי היא הקישור הראשון שלהן לאופנה, לטרנדים ולבגדים", מצדיקה פרן מאליס, מנהלת הטקסים בשבוע האופנה את הבחירה בתצוגה מסוג זה. אגב, מעצבים רבים כבר עיצבו בעבר בגדים לברבי, לא מזמן זה היה זק פוזן, ויש גם ליינים של בגדים גדולים בהשראת ברבי, וחנויות שמוכרות אותם, בעיקר באסיה, אבל זאת הפעם הראשונה שמדובר בכזה קנה מידה של קולקציה. 

במהלך השנה לא ייחשף רק ליין אופנה, הרי ברבי אמיתית לא תרשה לעצמה לצאת מפתח בית החלומות שלה בלי קצת רוז' על הלחיים. בנוסף לבגדים יושק גם קו מוצרי קוסמטיקה, כי גם לילדות שמסרבות להתבגר מגיע לשחק, אם לא בבובות, אז לפחות בליפ גלוס. הקו נקרא "plastic smooth", במידה שאת רוצה להיראות כאילו שיצאת ממפעל בוטוקס משגשג. 

עד כאן העובדות. מעבר לזה, נאלץ להמתין בסבלנות עם שאר העולם כדי להבין מה זה אומר שברבי זוכה למלתחה בהשראתה. זה שהבובה היא יצור שנוי במחלוקת כבר לא מעט עשורים, אנחנו יודעות. ממדי הגוף הלא אנושיים שלה והטענות שאם היו מגדילים אותה למימדי אנוש, היא לא הייתה מסוגלת בכלל לעמוד בגלל הפרופורציות הלא הגיוניות בעליל שלה – כבר עוררו לא מעט סערות ודיונים פמיניסטיים. בכל זאת, מדובר בבובה שכל הילדות גדלות עליה ולא מעט מהן גם נדבקות באידיאלים המעוותים שהיא מייצגת. במבחן המציאות אנו מניחות שמעצבי האופנה השותפים לפרויקט יבינו שאישה מודרנית ואנושית צריכה גם לעמוד (כדי לבשל וכאלה), ולכן הם ינסו ליצור קולקציה הגיונית. עד כמה היא תהיה פרקטית ויפה, זאת כבר שאלה אחרת. עד כמה אנחנו רוצות להיראות כמו ברבי? כנראה שכאן התשובה שלילית. האם בעוד שלושה חודשים מהיום נשים יילכו לעבודה בשמלות נשף ורדרדות עם מלמלה? אנחנו מקוות מאוד שלא. מה שבטוח – יהיה מעניין. אם לא לקנות, לפחות לראות.