עולם שלם עצר את נשימתו כאשר קייט מידלטון יצאה מהמכונית לכיוון כנסיית ווסטמינסטר בשמלת החתונה שלה, בחודש שעבר. אבל הייתה זו נסיכה אירופאית אחרת, שכנראה הופתעה יותר מכולם כאשר השמלה שעיצבה שרה בורטון לבית אלכסנדר מקווין נחשפה. הכירו את איזבלה אורסיני, גברת נכבדת שהסנדק שלה הוא לא פחות מסילביו ברלוסקוני שהתחתנה לפני שנתיים עם הנסיך הבלגי אדוארד בשמלה דומה להפליא. צירוף מקרים או גניבה אמנותית?

איזבלה אורסיני וקייט מידלטון (צילום: CARL DE SOUZA, GettyImages IL)
איזבלה אורסיני וקייט מידלטון: כלות שהופרדו ביום חתונתן | צילום: CARL DE SOUZA, GettyImages IL
 

אותה אדרת, לא אותה גברת

השמלה של אורסיני עוצבה בידי מעצב שאינו עונה כלל לשם שרה. את שמלתה עיצב ג'ראלד ווטלט הלבגי שבחר בתחרה בחלק העליון, שרוולים ארוכים ושובל מתמשך. נשמע מוכר? את צודקת. תוסיפי לזה את הדמיון בין שתי הכלות: רזות במיוחד, יפות וברונטיות וקיבלתן תאומות שהופרדו ביום הכלולות. אה, ועוד קטנה: למרות שסידור השיער ביום החתונה היה שונה, גם קייט וגם איזבלה ענדו נזר יהלומים על ההינומה.

שתי השמלות כל כך דומות, עד שבמדינות אירופה כמו גרמניה, בלגיה, צרפת ואיטליה כינו את השמלה של , הדוכסית החדשה של קיימברידג' - חיקוי, עם כותרות שמתייחסות אליה בתור "קופי-קייט". הגברת אורסיני בת ה-36, שחקנית במקצועה, מסכימה שהדמיון בין השמלות מוזר, אך בחרה שלא ללכת אחרי ההמון בקריאות הגנאי, אלא לתעל את האנרגיות למקום חיובי. "ברגע שהדוכסית יצאה לכנסייה, חשבתי שהשמלה שלה זהה לחלוטין לשמלה שלי. זה רק אומר שלקייט מידלטון יש טעם טוב", אמרה למגזין "נובלה 2000" האיטלקי.

קייט מידלטון בחתונה המלכותית (צילום: Chris Jackson, GettyImages IL)
קייט מידלטון. הדמיון לשמלה של הנסיכה הבלגית מחשיד | צילום: Chris Jackson, GettyImages IL
 
איזבלה אורסיני בשמלת כלה (צילום: Mark Renders, GettyImages IL)
אורסיני. "זה אומר שלקייט יש טעם טוב" | צילום: Mark Renders, GettyImages IL
 

ותודה לאישה וההשראה: גרייס קלי 

אבל בינינו, מי שבאמת ניצבת לה ראשונה בגזרת "אתגר השמלה הזהה" היא גרייס קלי, נסיכת מונקו, שנישאה ב-1956. גם היא לבשה צווארון עם תחרה, בשמלה ארוכה שגזרתה גבוהה ועל ראשה, ענדה נזר יהלומים. ההשוואה לשמלתה של קלי כבר עלתה ביום החתונה עצמו. 

קייט מידלטון בחתונה המלכותית (צילום: WPA Pool, GettyImages IL)
הדוכסית מקיימברידג' משוויצה בשובל | צילום: WPA Pool, GettyImages IL

אז מה לעזאזל קורה כאן? האם אכן מדובר במחדל מבית המלוכה? לפי מירנדה איסון, עורכת המגזין "את והחתונה שלך", לא היה ולא נברא. "הסיבה היחידה שהיה דמיון בין שתי השמלות, היא ששתיהן  (קייט ואיזבלה) שאבו השראה מהשמלה האייקונית של גרייס קלי". בנוסף, היא מבקשת להדגיש שהיו הבדלים רבים בין השמלה של מידלטון לשמלה של אורסיני. "זה נכון שהחלק העליון זהה, והיו עוד קווי דמיון, אבל החלק התחתון, לדוגמה, שונה".
איזבלה אורסיני בשמלת כלה (צילום: Mark Renders, GettyImages IL)
אבל רגע, גם לאורסיני יש שובל ארוך! | צילום: Mark Renders, GettyImages IL

מכיוון שאנחנו בעד הדוכסית החדשה, יש לנו כמה דברים לומר לזכותה: ראשית, הנזר שענדה על ראשה הוא "המשהו המושאל" שכל כלה חייבת לעצמה. את הנזד השאילה מהמלכה ומדובר בפריט מבית קרטייה עוד מ-1936. וגם התסרוקת הפזורה של קייט הייתה לגמרי שלה ולא מועתקת. והתחרה והשובל והשרוולים? יאללה, בקטנה.
אין תמונה
גרייס קלי. כולן מעתיקות ממנה?
 
ובכל זאת, אי אפשר בלי השוואות: מי לבשה את זה טוב יותר לדעתך?

>> מבראד פיט ועד בראדלי קופר: הגברים הכי לוהטים