פוטושופ הוא ללא ספק אחת הקללות של המילניום הטכנולוגי. מדהים איך תוכנת מחשב אחת הפכה לכלי שגורם לנשים להרגיש רע עם עצמן במקרה הטוב, ולהרוג את עצמן לאט במקרה הרע. התמונות שניבטות אלינו מכל קטלוג אופנה או מגזין כרומו שמכבד את עצמו (וגם כאלה שלא), כל כך מעוותות לפעמים, שהרבה יותר הגיוני שנפרוץ בצחוק רועם מאשר שנפתח הפרעות אכילה, נזריק בוטוקס ונסתובב בתחושה שאנחנו חייבות להיות יותר יפות, יותר צעירות, והרבה הרבה יותר רזות.

אין תמונה
ריהאנה באמת צריכה פוטושופ?

אין תמונה
הנמשים נעלמו, העור הוחלק, העיניים התבהרו. נעמי ווטס לפני ואחרי פוטושופ

מהבהרת רקעים להפרעות אכילה

תוכנת הפוטושופ נולדה מצורך מקצועי גרידא. צלמים משתמשים בה כדי להכהות ולהבהיר צילומים, לחדד, לטשטש, לחתוך, לתקן צבעים בתמונה ועוד מיני יישומים שלא מזיקים לאף נפש חיה. לימים, היא הפכה לכלי הנשק האלים והאילם של המעצבים הגרפיים, שמקבלים פקודות ברורות מפרסומאים, שמקבלים מרות ממעצבי האופנה והבוסים הגדולים שמכתיבים לכולנו איך אישה צריכה להיראות.

אין ספק: הפוטושופ של 2010 כבר מזמן לא רק מכהה או מבהיר רקעים. הוא מצר היקפים גם לצנומה שבדוגמניות, מעלים קמטים לנשים בנות 50 פלוס ומטשטש נקודות חן ונמשים, כי היי, מסתבר שנמשים זה פשוט לא מראה אטרקטיבי לאישה הטיפוסית.

אין תמונה
הצרו את האגן, טיפלו בברכיים וגם עשו הגבהה קלה. ג'סיקה אלבה לפני ואחרי פוטושופ
אין תמונה
הנמשים נעלמו, העור הוחלק, העיניים התבהרו. נעמי ווטס לפני ואחרי פוטושופ
אין תמונה
הצרו את הטליה ויישרו את החזה. גם לפנלופה קרוז לא ויתרו


השבוע נחקק "חוק הדוגמניות" הדורש למנוע מסוכנויות להעסיק דוגמנים ודוגמניות המצויים בתת-משקל. ההצעה שאושרה כוללת עוד סעיף, שלפיו במידה שצילומים יעובדו בתוכנת פוטושופ, יצורף לתמונה הסבר כי נעשה שימוש במחשב לשם הצרת היקפים. וזה יופי, אבל מעלה לא מעט בעיות נוספות.

ראשית, אם מלכתחילה יעסיקו דוגמנים עם משקל תקין, מדוע בכלל לעשות שימוש בפוטושופ לצורך הצרת היקפים? תקנו אותנו אם אנחנו טועות - הכוונה היא להציג פיגורות אמיתיות, שלא יגרמו לנו לרצות לאכול רק חסה. העובדה שפותחים צוהר לשימוש בפוטושופ תוך אזהרה שאכן הצרו היקפים בצורה מלאכותית מרגישה כמו הרשאה תמידית לעבור על החוק.

אין תמונה
הקימורים התיישרו, הציצי התאזן, הרגליים הוחלקו והובהרו. קים קרדשיאן
אין תמונה
הפנים הוחלקו והשרירים בצידי הבטן הועלמו. קמרון דיאז
אין תמונה
מי אמר צלוליט ולא קיבל? בריטני ספירס מרוטשת

שנית, עם כל הכבוד לדימוי גוף מעוות, מה לגבי הגדלת חזה? הרמה מלאכותית של הישבן? הפיכת עור של גיל המעבר לחלק ונטול קמטים של בחורה בת 20? טשטוש כל זכר לצלוליט, גם הקלוש ביותר? הבהרת עור של אישה כהה? האם כל התמונות המרוטשות שמוצגות פה אינן מטעות, משלות וגורמות לנו עוול? שלא תטעו, אנחנו לא ששות לראות פרסומת עם דוגמנית מחוצ'קנת והרפס בפה, אבל מכאן ועד להעלים לה נמשים מהמחשוף ולהכחיד סימני הבעה יש פער לא קטן, לא הגיוני ובעיקר אכזרי.

>> איך נראית תעשיית הדוגמנות מבפנים? צפו בפרק הראשון של "הדוגמניות"
>>הפרק הבא של הדוגמניות ישודר ביום שישי ב-21:00 בקשת, ערוץ 2