זה היה קלווין קליין, שהתחיל את עידן הרזון שלנו, עם צילומי אופנה של דוגמניות רזות להחריד, גבעוליות ואנדרוגיניות שהפכו לסימבול של הניינטיז. קראו לזה "הרואין שיק", והפוסטר גירל של הטרנד הזה היתה קייט מוס. כבר אז קמה זעקה גדולה בתקשורת – איזה מסר אמורות לקבל ילדות צעירות, שרואות דוגמניות אנורקטיות במגזין וחושבות שזהו אידיאל היופי הנשי? קיתונות של ביקורות נשפכו אז על מעצבים וסוכני דוגמניות, והדיון בכמה הרזון בולט בתעשיית האופנה החל להידלק. אמנם מאז לאט לאט התחלנו לראות דוגמניות בריאות יותר על המסלולים, אבל הדוגמניות הבריאות של הדור החדש היו במידה 34, רק נטולות עצמות בולטות ועיניים שקועות.

ראלף לורן - דיאטת פוטושופ
פיליפה המילטון והתמונה שיצרה את הסקנדל. מימין - ככה היא נראית באמת

אבל אם חשבנו שמודלים הרסניים שמשדרים שנאת נשים מאחורינו, קבלו את הסנסציות החדשות שמסעירות את עולם האופנה בימים אלה. זה התחיל מתמונה אחת בקטלוג של "ראלף לורן" - בדרך כלל מעצב שמשדר בריאות , אצילות ויוקרה כל אמרקאית. המודעה המפרסמת את ליין הג'ינס של בית האופנה ראויה לתואר "אסון הפוטושופ של המאה". הסיבה: הריטוש האכזרי והלא אנושי שעברה הדוגמנית בתמונה, שעיוות את גופה למידות לא פרופורציונליות והשאיר אותה עם מותניים צרים להחריד. 

"הראש שלה גדול יותר מהמותניים", היתה כותרת התמונה, שעד מהרה מצאה את דרכה גם לעיתונות המשודרת והמודפסת. בית האופנה מיהר לשחרר הצהרה לתקשורת, שלפיה הוא מתנצל על התמונה ועל הריטוש הבעייתי, אך מסתבר שדיבורים לחוד ומעשים לחוד. הדוגמנית המרוטשת, צרפתייה בת 23 בשם פיליפה המילטון, טוענת כעת שבית האופנה היוקרתי פיטר אותה, בטענה שהיא "סובלת מעודף משקל".  המילטון, שמדגמנת לרלף לורן מאז שהיא בת 16, שוקלת 55 ק"ג על גובה של 178 ס"מ, סיפרה שהיא היתה בהלם לשמוע ממעסיקיה שהיא שמנה מדי עבור הבגדים שלהם, ולכן לא תוכל להמשיך לדגמן עבורם. מראלף לורן טוענים שזאת בעיה בלוחות הזמנים, אבל המילטון סבורה שזה בגלל שהיא לא נכנסת יותר לבגדים שלהם. 

המעצבים שמתדלקים את שנאת הנשים

ראלף לורן לא לבד. בתוך קלחת התחרות בין מעצבי האופנה הגדולים, רבים מהם מנצלים את השפעתם ואת הבמה שניתנת להם בתקשורת כדי להתבטא בחוסר טאקט ופוליטקלי-אינקורקטיות לגבי אידיאל היופי ודימוי הגוף. מעצב הנעליים הידוע כריסטיאן לובוטין, שנתבקש לעצב בובת ברבי מיוחדת משלו, החליט שמידותיה המקוריות של הבובה לא מספיק דקיקות עבורו, והוא דרש לשנות אותן. הדוברת שלו סיפרה לעיתונות שלובוטין אמר ש"הקרסוליים של ברבי שמנים מדי". אמר ועשה. לובוטין עיצב נעליים לבובה וגילח את ה"שומן" המיותר שלה. 

אין תמונה
היי את, עם הקרסוליים הענקיים


עוד לא הספקנו להתאושש מההלם, וכבר מגיח קארל לגרפלד, מעצב הבית של "שאנל", שיוצא נגד קמפיין האופנה החדש של מגזין הנשים הגרמני "בריג'יט", שבו יצטלמו רק נשים "אמיתיות ורגילות". לגרפלד צוטט כשאמר: "רק אימהות שמנות, שיושבות עם שקיות הצ'יפס שלהן מול הטלוויזיה, חושבות שדוגמניות רזות הן מכוערות". מעצב העילית, שהוא גם הומוסקסואל מוצהר, אף הוסיף וקבע כי "התרבות שלנו שקועה במרדף אחרי אשליות וחלומות, ואף אחד לא רוצה לראות נשים עגלגלות". 

קרל לגרפלד וויקטוריה בקהאם (צילום: Sean Gallup, GettyImages IL)
קארל לגרפלד וחברתו הדקיקה. שילביש שלדים וזהו | צילום: Sean Gallup, GettyImages IL

לא ברור אם מדובר בבדיחה, בתרגיל יח"צני זול, או שמא בשנאת נשים לשמה, אבל יש להניח שתמיד יהיו אלה שייקחו את הדברים האלה ברצינות, יכנסו למשטרי אנורקסיה לא אנושיים וינסו לרזות בקרסוליים. הבה נקווה שבקרוב יחליפו מעצבי האופנה המטורפים הללו את קולבי הבשר שלהם בבובות פלסטיק ובדוגמניות שעוצבו על ידי תוכנות גראפיות, ויניחו לנשים האמיתיות של העולם לחיות את חייהן לפי סטנדרטים אנושיים.

 

>> ואנחנו חשבנו שהשפיות חזרה לעולם האופנה
>>מה את חושבת, ברבי באמת שמנה מדי?