שפרה קורנפלד (וידאו WMV: האח הגדול)
שפרה. התסרוקת הנכונה בזמן הנכון | וידאו WMV: האח הגדול

ממש כמו צמד המסרגות של של שפרה, הרי שגם התספורת שלה – מעוררת מחלוקת ככל שתהיה – אינה טרנד חדש. רחוק מכך. הסריגה היא מסורת שפרצה אי שם בפריז ב-1527 ואילו תספורת שפרה, הידועה בעגה המקצועית כתספורת "בוב", נולדה גם היא בעיר האורות ב-1909. מה שאומר דבר אחד ברור כקריסטל: שפרה אינה מכתיבת אופנה. ולא בטוח שהיא בכלל רוצה להיות כזאת. עם זאת, תרצה או לא, היא ללא ספק אחראית במידה רבה לשובם לפריים טיים של הצמר ותספורת הקסדה.

לגבי סריגה יש לנו המון מה להגיד והמון מה להראות, אבל הפעם נתעכב דווקא על אותו קארה מדובר. לנינט טייב כבר יש אחד כזה, הסופר מודל הבריטית אגנס דין אימצה אותה בגבורה ואפילו הזאטוטית סורי קרוז מתרברבת בפריזורה עגלגלה. מה שאומר שהבוב בהחלט שוב איתנו. ואולי יכול להיות שהוא מעולם לא הלך.

קודם כל תשתחררי

תספורת בוב המקורית היא תספורת קצרה, חתוכה באופן חד וישר כלפי מרכז הפנים, בין האוזן לסנטר. היא נולדה ב-1909 בפריז על ידי מעצב השיער אנטון, שהכי נשמע כמו דמות מסרט של פיקסאר, אבל ניחא. זמן קצר לאחר מכן עשתה התספורת תחנת מעבר בבריטניה, שם התקבלה בברכה בקרב בנות ה"בלומסברי", קבוצת אינטילקטואליות שהתעסקו בלהיות מגניבות ובלפרוץ את גבולות התקופה. ב- 1920 היא הגיעה ליבשת שתעשה לה הרבה כבוד. בוב הפכה פופולארית במיוחד בקרב קבוצת נשים אמריקאיות שכונו "flappers", ונחשבו נועזות וחצופות למדי בשל העובדה שלא חששו לעשן, לשתות, ללבוש חצאיות קצרות, להאזין למוזיקת ג'ז ולהתייחס לסקס כאל משהו טבעי. התספורת הקצרה והמהונדסת נחשבה כסממן לאישה המשוחררת והחופשייה שהעזה לקצוץ את מחלפותיה לטובת "תסרוקת של בן". אך כידוע, הדרך הטובה ביותר להפיץ טרנד היא לשים אותה על המסך הגדול. האחראית העיקרית להפצת בשורת הבוב הייתה השחקנית האמריקאית קולין מור, והיא עשתה את זה בסרטים כמו "Flirting with Love" ו"The Perfact Flaaper". היא הייתה רק הראשונה.


ב-1940 השיער הארוך והגלי חזר לאופנה ודחק את בוב הצידה, אבל ב-1960 מעצב השיער הבריטי וידאל ששון השיב את הפריזורה למודעות עם הרבה יותר סטייל, בהשראת הפופ ארט והמוד. גם הביטלס העירו מחדש את לוק הבוב בדרכם הבריטית הייחודית. וכך לאורך השנים, התספורת התגמשה והתאימה עצמה לזמנים. היום, למשל, היא נפוצה בעיקר בזכות האורכים הא-סימטריים שלה – קצרה מאחור ומתארכת מקדימה – מה שמעניק לה את תדמית הקסדה. יש גם את curly bob"", שמרשה גם למתולתלות ללכת על אותו אפקט, אם כי לא בחן רב יש לציין. בין הראשים הבולטים וההיסטוריים שמתחזקים את הבוב נמצאת אנה וינטור, העורכת המיתולוגית והשטנית של ווג שעונדת את הקסדה כבר שנים רבות. מספרים שווינטור גזמה את שיערה על בסיס יומי לשמרו במצב האידיאלי. ב-1992 הייתה זאת אומה תורמן ב"ספרות זולה" שעשתה לתסרוקת קאמבקון, ורק לפני שנתיים מיצבה ויקטוריה בקהאם, מכתיבת אופנה מפוקפקת, את הבוב בתור "פוב" (פוש פלוס בוב, מתברר). זו ויתרה על הפוני, אך התהדרה בקארה חד, קצר וחלק. מה שגרר צעירות נלהבות רבות למספרות בבקשה ברורה: "תעשה לי פוב!". פוש אינה היחידה. אחריה הגיעה הזמרת ריאנה שלא מפסיקה לגזום, קייטי הולמס שגם היא במגמת קיצור, שרליז ת'רון, קירה נייטלי ועוד רבות ויפות.

קצר, שטוח ונטול נפח

והנה, עכשיו שפרה עושה לבנות ישראל חשק עז לגזום לעצמן את המחלפות ולהשתחרר מהכבלים המגבילים של חפיפה ארוכה. אבל רגע לפני שאת מפקירה את עצמך למספריו של המעצב, חשוב לדעת שלא כל אחת, ולא כל שיער – יכולים.

אגנס דין (צילום: Gettyimages IL, Getty images)
אגנס דין והבוב. עכשיו זה רק עניין של זמן עד שיהיה לכולם | צילום: Gettyimages IL, Getty images
נכון, "מדובר באחת התספורות היותר מבוקשות עכשיו", מעדכן אותנו מעצב השיער קובי בורוכוב. אבל טרנדים לחוד ומציאות לחוד. "קארה בוב אידיאלי לנשים בעלות מבנה פנים אובאלי", מסביר בורוכוב, "לא ארוך וצר מדי – שכן התספורת הקצרה והשטוחה נטולת נפח ועשויה להאריך את הפנים עוד יותר. גם מבנה עגול מדי לא מתאים – זה עלול ליצור ראש בצורת כדור. הגרסא הא-סימטרית של בוב (מאחור קצר ומקדימה ארוך) מתאימה במיוחד לבעלות צוואר ארוך ויפה ולכאלה המעוניינות להוסיף נפח".
ומה בקשר לפוני?
"כל פוני שבחורה תבחר לעשות מביא לאותה תוצאה: פוקוס על החלק העליון של הפנים. אם יש לך עיניים גדולות שאת רוצה להדגיש, או עיניים מלוכסנות, הפוני יקפיץ את האזור ויבליט אותו. כמו כן, פוני אלוף בלהסתיר מצח גבוה מדי או מצולק. יש גם פוני אלכסוני שאמנם לא מאפיין את תספורת הבוב הקלאסית, אבל יכול להוות פיתרון מעולה לבעלות מבנה פנים ארוך. מה גם שניתן ליצור את התספורת ללא פוני בכלל, כמו שעשתה ויקטוריה בקהאם".
ואיך מתחזקים תספורת בוב?
"ובכן, שיער מתולתל קשה יותר לתחזק – התספורת מתאימה בעיקר לבעלות שיער חלק, כך שמתולתל תאלץ לתחזק אותו עם פנים או עם החלקה יפנית, שתפסה חזק בארץ. לבעלות השיער החלק מומלץ להגיע פעם בחודש ליישור הפוני ותחזוק הלוק המהונדס של השיער, אם רוצים לשמור עליו כזה".

לסיום, מסייג בורוכוב ואומר כי כל ראש לגופו. את התספורת, כמו כל תספורת, מתאימים לפי מבנה הגולגולת ועצמות הלחיים. "יש למשל נשים בעלות מבנה פנים ארוך שדווקא פוני אלכסוני פחות יחמיא להן. אני ממליץ לכל אחת שרוצה להסתפר, להגיע למספרה עם תמונה שתשקף את רצונה, מה שיעזור מאוד בהבנת הצרכים שלה והתאמת התספורת".