כשהיינו קטנות ואמא הייתה קולעת לנו צמה מפוארת לגן, היה זה זמן איכות מופלא ומשפחתי. אצבעות דקיקות ואוהבות אוספות שלוש קבוצות שיער ומתחילות במחול טנגו מקסים. אחר כך, הצמה של אמא הפכה להיות הצמה של נועם, הילד הכי חמוד בכיתה שנהג למשוך אותה, ובכך להראות לנו כמה הוא מחבב אותנו פלוס. לימים זנחנו אותה, והעדפנו ללכת על המראה הפרוע ונטול הקוקיות. אבל עכשיו, חברות, הצמה כאן והיא אופנתית מתמיד.

צמה קלועה לכל פועלת

מתברר שהצמה מסתובבת על ראשים בחמש שנים האחרונות. מי שהחזירו אותה לתודעה היו לורן קונרד, מארי קייט אולסן, ניקול ריצ'י ועוד ידועניות בוהמיות מלוס אנג'לס, שחיפשו איך אפשר לחדש את הרעמה.

אבל נדמה שאת הגושפנקא הרצינית שלה, קיבלה הצמה על מסלולי האופנה באביב הנוכחי. הדומיננטי ביותר היה המעצב אלכסנדר וונג, שדאג שכל דוגמנית תקבל יחס אישי קרוב ותזכה לצמה מרושלת ועשויה היטב. למה זה קרה ולמה דווקא עכשיו? מתברר שלכל דבר יש סיבה.

דוגמנית מתוך התצוגה של אלכסנדר וונג (צילום: האתר הרשמי,  יחסי ציבור )
מתוך התצוגה של אלכסנדר וונג. צמות לרוב | צילום: האתר הרשמי, יחסי ציבור

"הצמות תמיד מחזירות אותנו למראה הנקי והטבעי, והמראה הזה חוזר לאופנה בתקופות של מיתון בעולם", מסביר מעצב השיער אלפא לבית "וולה פרופשיונלס". "תקופות מיתון הן תקופות שיש בהן כמיהה לחזור לעידן התמימות, שבו הלבוש, האיפור ועיצוב השיער היה טבעי ופשוט. הצמות משוות לאישה מראה תמים, סקסי ורומנטי וניתן לשלב בהן סיכות וסרטים למיניהם".

אם כך מדובר במצב שאין בו הפסדים. אולי רק אלה שמסתפקות בתספרות קצרה למדי. מה שטוב בצמה, היא שבדומה לחצילים, אפשר לעשות ממנה כל כך הרבה מטעמים. קבלי טעימה.

ניקול ר'יצי  (צילום: Francois Durand, GettyImages IL)
הצמה הנונשלנטית של ניקול ריצ'י | צילום: Francois Durand, GettyImages IL

צמה מרושלת
את הצמה הצדדית המרושלת ראינו כאמור על מסלולי התצוגות, ומדגמנת אותה היטב גם ניקול ריצ'י. שימי לב: הרעיון הוא לזרוק כמה שיותר פיסות שיער מחוץ לצמה ולהותיר אותה נראית לעין אך לא עשויה בקפידה.

איך תשיגי את הלוק? מעצב השיער שמעון ואקנין מרשת המספרות "A-to-Z" מסביר: העבירי את כל השיער לצידו של הראש וחלקי אותו לשלוש קבוצות. לאחר מכן יש לקלוע את הצמה על ידי שילוב של הקצוות אחת בשנייה. על מנת להשיג את המראה המרושל יש להרחיב את הצמה באמצעות פתיחתה עם הידיים לשני כיוונים מנוגדים.

 

ג'ניפר אניסטון (צילום: Jason Merritt, GettyImages IL)
צמה בטקס האוסקר. ג'ניפר אניסטון | צילום: Jason Merritt, GettyImages IL

צמה מסתורית
מי שלא התברכה בשיער ארוך, יכולה לנסות את השיטה של ג'ניפר אניסטון, עם הצמה המסתורית. זו גם הוכיחה שהלוק לא מתאים רק לבראנץ' בשינקין, אלא גם לשטיחים אדומים בטקס האוסקר.

איך תשיגי את הלוק: לפי ואקנין מדובר במשימה קלה ופשוטה: "יש לתפוס קצוות שיער קדמית בצד הראש ולקלוע אותה לצמה לכיוון הנגדי, ללא סיומת".

אוה לונגוריה (צילום: Evan Agostini, GettyImages IL)
אווה לונגוריה במראה הרפתנית ההורסת | צילום: Evan Agostini, GettyImages IL

צמה מקיפת ראש
מארי קייט אולסן, מהראשונות שאימצו את המראה, עושה בה שימוש חוזר ועקבי, למרות שזה נראה כאילו היא הולכת לחבוץ חמאה באחד הקיבוצים בצפון. אבל בזכות הלבוש הנכון, האיפור הגותי ובחירת הבגדים, אולסן מצליחה לצאת מהלוק החקלאי לכיוון מגזיני האופנה. אגב, לוק חולבת הפרות יכול לעבוד נפלא גם בלי התוספות הגותיות של אולסן. אך גם אותו, מומלץ לעשות ברישול ולשמור על תספורת רפויה ולא מתאמצת.

איך תשיגי את הלוק? הדרך הכי קלה להשיג את המראה של צמת הקשת היא באמצעות קשת בצורת צמה בגוון הזהה לצבע שערך או באמצעות תוספת שיער. אם שיערך ארוך דיו, כל שצריך לעשות הוא לקלוע צמה ארוכה ולסובבה מסביב לראש כמו כתר ולקבע בעזרת סיכות.

 מארי קייט אולסן (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
ידועה בחיבתה לצמת הקשת. אולסן | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images
בלייק לבלי (צילום: Kristian Dowling, GettyImages IL)
זנב הסוס של בלייק לייבלי. לא מתאים לכולן | צילום: Kristian Dowling, GettyImages IL

צמת זנב סוס
מראה נוסף שעובד יפה הוא צמת זנב הסוס של בלייק לייבלי, רק שאיתה חשוב מאוד להיזהר: מכיוון שהיא מבליטה את פנייך ביתר שאת, כדאי שיהיו לך פנים נאות, מטופחות ומאופרות היטב ולא ארוכות מדי, שכן המראה עלול להאריך אותן. הצמה המשוחה לאחור זקוקה לטיפול שונה בעליל מאחותה המרושלת: השתמשי במוס כששיערך עוד לח, ייבשי אותו בעדינות והשתמשי בג'ל בתום התהליך. שערות סוררות בלוק הזה רק יחרבו אותו.

איך תשיגי את הלוק? אספי בגומייה את השיער לכדי קוקו הדוק וגבוה. לאחר מכן חלקי את הקוקו ל-2 חלקים שווים והשאירי קבוצת שיער קטנה שאותה יהיה ניתן לסובב סביב הגומייה העליונה בכדי להסתירה. החזיקי את שתי קבוצות השיער וסובבי סביב עצמן לאותו הכיוון.יש לקלוע את החלקים המסובבים זה בזה על מנת ליצור צורת חבל. "לבסוף, יש להדק את צמת החבל בגומייה ובעדינות ולמשוך מצידי הצמה קבוצות שיער קטנות הצידה, כדי ליצור מראה של צמה מעט מרושלת ולהעניק לצמה מראה מיוחד ולא שיגרתי", מסביר מעצב השיער לוקה לבית "וולה פרופשיונלס".

סקרלט ג'והנסון  (צילום: Peter Kramer, GettyImages IL)
סקרלט ג'והנסון במראה האסוף | צילום: Peter Kramer, GettyImages IL


צמות בצידי הראש
גם סקרלט ג'והנסון יכולה להרשות לעצמה לחשוף את פניה בעבודת צמות מקסימה. רק שכאן עלייך לדעת לעבוד עם ידייך. את מוזמנת לנסות עד שזה יצליח.

איך תשיגי את הלוק? צמות בצידי הראש הן גם צמות בסגנון כפרי. "ראשית יש לעשות שתי צמות בכל אחד מצדדי הראש, ממש כמו קוקיות, ולאחר מכן לסובב כל צמה לצד הנגדי", מסביר ואקנין.

 >> הנה כמה שלא יוכלו לנצל את הטרנד: התספורות הקצרות החדשות של היידי קלום ורנה זלווגר