העונה הזו בשנה הגיעה: חילופי מזג האוויר עושים שמות בעור שלנו, והראשונות להתייבש הן השפתיים העדינות. כולנו מסתובבים עם שפתיים אדומות, מלקקים אותן ורוצים לקפוץ לתוך אמבטיית וזלין. אבל פעם שמענו שלא כדאי למרוח שפתון לחות על יובש בשפתיים, כי זה רק מייבש אותן עוד יותר וגורם ל"התמכרות". זה נכון? זה קשקוש? פנינו לכמה מומחים כדי לקבל תשובה חד משמעית – כדאי למרוח שפתון נגד יובש?

"אין כאן שום דבר ממכר", פוסקת ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור. "עור השפתיים דק בהרבה מעור הגוף ולכן הוא מועד יותר להתייבש. ברגע שיש יובש, מרגישים את זה קודם כל בשפתיים". ד"ר אקרמן ממליצה להסתובב עם שפתון טוב דרך קבע - להשתמש מספר פעמים ביום ולא לחשוש. "שפתונים טובים שמכילים לחות, כמו פלקסיטול, לובלו, וזלין או ד"ר עור, אינם ממכרים. הם מכילים חומרים שומניים שמונעים מהמים לברוח מהשפתיים".

לנולין - לא; מקדם הגנה - כן

ליאת פליסר הלפרט, סמנכ"לית הדרכה של חברת דרמלוג'יקה, דווקא טוענת שיש חומרים מומלצים פחות. "כדאי להשתמש במוצרים שלא מכילים לנולין או שמנים מינראליים, שהם ממכרים וגורמים לייבוש חמור יותר של השפה. הפתרון האדיר באמת הוא לקנות בבית מרקחת או בתי טבע חמאת שיאה פשוטה ללא ריח בישום או צבע, ואיתה לעסות את השפתיים בימים הקשים. זה משקם אותן צ'יק צ'ק".

אבל בעוד חשבתם שאתם מתמודדים עם יובש, המומחים טוענים שהגנה מהשמש זה בעצם העניין. "אכן מאוד חשוב למרוח שפתוני לחות כמה פעמים ביום במידת הצורך", אומר ד"ר רון יניב, מומחה עור ועוסק ברפואה אסתטית, "אבל מומלץ לבחור בכאלה המציעים מקדם הגנה 30SPF. ללא הזנת לחות והגנה מהשמש יובש בשפתיים עלול להתפתח להרבה יותר מיובש - חתכים, דימומים ואפילו להרפס. חשוב גם לשלב שפתוני לחות עם שמנים וצמחים טבעיים, כמו שמן נבט חיטה או קנדלילה".

גם ננסי ירחי, מנהלת קשרים רפואיים במותגי הדרמו-קוסמטיקה לה רוש פוזה ו-וישי, אומרת שלשפתונים רגילים שאינם מכילים מסנן קרינה אין ערך ממשי  -וממליצה להימנע מגימיקים. "יש היום מגוון של תכשירים המכילים תמציות טבעיות, טעמים וצבעים, שהיצרנים מוסיפים כדי להעלות את האטרקטיביות של המוצרים. המוצרים האלה עשויים לגרום לתגובה אלרגית, לגירוי ולהחמרה ביובש השפתיים, ולכן מומלץ לגשת לבית המרקחת ולהתייעץ". ירחי מזכירה שליקוק השפתיים מעודד את היובש וחשוב מאוד להימנע ממנו.

גם ליספטיקים עמידים עשוים להרע את מצב השפתיים. רונן שטיינר, מנהל ההדרכה של יובנה, מסביר כי השימוש בשפתונים עמידים מייבשים עוד יותר את השפתיים - וממליץ להשתמש בשפתון עשיר בלחות. "בסוף היום, אחרי שמסירים את האיפור, כדאי לשלב קרם שיהיה טיפולי ועשיר בלחות במטרה לשמור על השפתיים", הוא אומר.