טיפול פנים
המסכות המודרניות אינן דורשות זמן שהייה ארוך על הפנים כמו בעבר | צילום: jupiter images

שגרת הטיפוח של נשים רבות מאופיינת בגרסת הבייסיק: הסרת איפור בלילה, ניקוי פנים בסבון פנים ומריחת קרם לחות. יש את המתקדמות, המקפידות גם למרוח סרום לפני הקרם, או המדויקות יותר - המקצות קרם עיניים לעיניהן, קרם צוואר לצווארן וקרם לילה לשעות שהחשכה יפה להן. אך אל תוך נוסחת הטיפוח הבסיסית שלך, מומלץ להשחיל מדי פעם מרכיב נוסף: מוצר טיפוח אפקטיבי - מסיכה לפנים.

"השם "מסכה" מגיע משנות ה-20 של המאה הקודמת, בהן המסכה הקוסמטית היתה בעלת מרקם סמיך ונראתה לעין כמו סוג של מסכת פורים", מסבירה מרב ואנונו, המדריכה הראשית של מותג הקוסמטיקה היוקרתי SISLEY. ואנונו ממשיכה ומסבירה כי "המסכות של היום לרוב לא נראות לעין ולא מרגישות על הפנים כמו מסכה. בנוסף, המסכות המודרניות לא דורשות זמן שהייה ארוך על הפנים".

חברות הקוסמטיקה הבינו כי נשים מעוניינות לקבל מקסימום תוצאה במינימום זמן, לכן משך שהיית המסכה על הפנים הצטמצם. החברות שקדו על יצירת מסכה מודרנית הדורשת בממוצע בין שלוש לעשר דקות בלבד. מומלץ להשתמש במסכה פעם עד פעמיים בשבוע, לכן המרכיבים בה מרוכזים ופעילים יותר מאשר בתכשירים יומיומיים.

"חיזוקית" לעור הפנים

"זה לא סוד שאחד ממרשמי היופי הידועים הוא טיפול במסכות הפנים לסוגיהן, אשר מקוטלגות לפי צרכי העור השונים ומטרות המסכה", טוענת ואנונו. נשים רבות מקפידות על שגרת טיפוח יומיומית, ועדיין חשות שעורן זקוק לזריקת מרץ נוספת של טיפול, אך לא יודעות לשים את אצבע לאיזו "חיזוקית" עורן זקוק. את המסכה מתאימים לפי סוג העור, הגיל והבעיות מהן סובל העור. בתקופות מעבר מומלץ להשתמש במסכות לעתים קרובות יותר. בעלות עור שמן ישתמשו במסכות ניקוי, ובעלות עור יבש - במסכות לחות והזנה.

בחורה שמחה עם מסיכת פנים
מסכה היא כמו זריקת מרץ, "בוסט" נוסף לעור הפנים | צילום: jupiter images

"בטרם בחירת מסכה חשוב לבדוק מהי מטרתה ומהו אופן שימושה", מציינת מרב. קיימות בשוק כיום מסכות נספגות, מסכות מתקלפות, מסכות הנשטפות במים (המסכה הקלאסית), מסכות המתייבשות ומתקשות על הפנים, מסכות המגיעות מוכנות להנחה על הפנים, מסכות אקספרס לנשים עסוקות ועוד. לכן, בבואך לבחור את המסכה המתאימה לך ביותר, בדקי לא רק את יעודה, אלא גם את מרקמה ואופי שימושה.

ניתן לסווג מסכות הפנים ל-3 קבוצות עיקריות:

מסכות "לוקחות" - מסכות הניקוי ומסכות הפילינג.
מסכות "נותנות" - משלימות חוסרים שהעור מאבד עם השנים או בתקופה ספציפית בשנה, כמו לדוגמא בחורף, בה העור נוטה להיות יבש יותר.
מסכות "מתקנות" - מסכות המיועדות לעור הסובל מבעיה נקודתית, כדוגמת כתמי פיגמנטציה, אקנה וכדומה.

על אף שניתן למצוא כיום לא מעט מסכות "מולטי טאסקינג" הממלאות יותר מפונקציה אחת, כמו מסכת זוהר ומיצוק או מסכת הזנה והבהרה, החלוקה המסורתית של מסכות הפנים נעשית לפי הקטגוריות הבאות:

מסכות ניקוי - תפקיד של מסכות הניקוי הוא "לקחת" מהעור (לכלוך,שומן) והן מתחלקות לכמה סוגים: מסכות פילינג המכילות גרגרים ומתבססות על פעולה מכאנית של הסרת תאים מתים; מסכות פילינג ביולוגי, הממיסות את הדבק הבין-תאי ובכך מסירות תאי עור מתים ולכלוך, ומסכות ניקוי המבוססות על מרכיבים סופחי שומן ולכלוך, כמו מסיכות חימר.

מסכות לחות והזנה - תפקידן של מסכות ההזנה הוא להעניק לעור - להחדיר לעור חומרים המעניקים לו לחות והזנה. על המדפים תמצאו מסכות לחות קלילות המתאימות לעור צעיר (אותו צריך להרוות בלחות ללא שומן), מסכות עשירות בהזנה ובשמנים לעור בוגר (הכוללות רכיבים מעכבי הזדקנות המטפלים גם בנזקי הזמן כמו רפיון וקמטים).

מסכות יופי וזוהר - מטרתן של המסכות הוא להעניק זוהר וחיות לעור באופן מיידי. מסכות היופי לרוב פועלות להשגת מראה בהיר וזוהר יותר לעור, כאשר לקטגוריה זו נכנסות גם מסכות ההבהרה. הרעיון במסכות האלו הוא שיש להן פעולה בטווח המיידי - הן משפרות את מראה העור באופן מיידי. חלקן אפילו אינן דורשות הסרה, הן נספגות בעור (או שניתן להסיר עודפים עם טישו), כך שניתן להתאפר מיד לאחר השימוש בהן.

מסכות LIFT - מיועדות לעור בוגר הזקוק למיצוק ומתיחה. אלו מסכות המעניקות "אפקט סינדרלה", בהן מומלץ להשתמש לקראת פגישה חשובה, אירוע ועוד. הן ממצקות ומותחות את העור. במסכות אלו לרוב נמצא מרכיבים כדוגמת סוכרים ופרוטאינים של חיטה.

מסיכת בוץ לפנים
לפני שאת בוחרת לעצמך מסכה - בחני מהי מטרתה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

מסכות מרגיעות לעור רגיש ואדמומי - מסכות המכילות רכיבים צמחיים מרגיעים, המכווצים את כלי הדם העדינים. עור רגיש סובל לרוב מקופרוז (כלי דם שמתרחבים), מסכות אלו מרגיעות את העור ומטפלות בכלי הדם שהורחבו.

מסכות המיועדות לאזורים ספציפיים - כדוגמת העיניים, השפתיים והצוואר. מיועדות לנשים המעוניינות להעניק "בוסט" של יופי גם לאזורים אלו. מסכות העיניים מעניקות טיפול בבעיות כדוגמת כהויות, נפיחות וקמטוטים.

טיפים לשימוש במסכות פנים

את המסכות "הנותנות" וה"מתקנות" יש להקפיד למרוח על עור נקי, ומומלץ לאחר שימוש במסכת פילינג, על מנת להעצים את האפקט הטמון במסכה שבחרנו.

מריחת מסכה היא קצת יותר מורכבת מקרם לחות, ולכל מסכה אופן שימוש אחר. לכן לפני השימוש חשוב לקרוא טוב את ההנחיות שעל האריזה: איך להניח, איך להסיר ולמשך כמה זמן להשאיר על הפנים.

בתקופות מעבר, כאשר העור זקוק לאקסטרה תשומת לב, מומלץ לפני השינה לערבב מעט מסכת לחות והזנה עם סרום לחות, להניח על העור, להספיג ולקום בבוקר למחרת עם עור רווי לחות וגמיש.

אם את סובלת מכתמי פיגמנטציה על כפות הידיים, אחת לשבוע הניחי עליהן מעט מסכת הבהרה במקום קרם ידיים.

מסיכת פנים
נצלי את הזמן להירגע. זכרי, כשאת רגועה העור סופג טוב יותר את הרכיבים שבמסכה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

את סימני הזמן רואים לראשונה אצל נשים רבות דווקא על הצוואר. לאלו שסימני הגיל התחילו להופיע על צווארן, מומלץ להניח שכבה נדיבה של מסכת הזנה על הצוואר, לשכב, להניח על הצוואר מגבת שהוספגה קלות במים חמים, להשאיר בין 5-10 ולהסיר.

נצלי את הזמן להירגע - גם מסכות "האקספרס" המהירות ביותר, חייבות להישאר על עור הפנים מינימום 3 דקות, שלא לדבר על המסכות המיועדות להישאר על העור 20 דקות. נצלי את הזמן להירגעות ולמנוחה קלילה. כאשר את רגועה, העור "מקבל" בצורה טובה יותר את החומרים הפעילים שבתכשירי הטיפוח.

הכתבה התפרסמה לראשונה באתר ifeel. לקבלת גיליון במתנה לחצי כאן

>> חדש: מדבקה שמעלימה קמטים ב-15 דקות