מדונה בצעירותה  (צילום: רויטרס)
הגבות הן אלמנט חשוב למסגרת הפנים. אחת שיודעת | צילום: רויטרס

 קשה להגזים בחשיבותן של גבות מטופחות שמתאימות למבנה הפנים. תחשבי מה היה קורה אם לא היית יכולה להרים גבה אם מישהו היה אומר לך משהו שלא מוצא חן בעינייך. הגבות שם בכל פעם שאנחנו מתבוננות במראה, בכל פעם שאנחנו משנות את הבעת הפנים ובערך בכל פעם שיש לנו פינצטה ביד. ובטח שמת לב שבכל פעם שאת מרגישה קצת מוזנחת, זה בגלל שגם הן קצת הוזנחו.
הגבות משוות לפנים מראה אסתטי, או לחילופין עלולות ליצור רושם מוטעה בשל יד לא מיומנת שעשתה בהן שמות, וגם אם נדמה שהגבות הן שלנו לתמיד, עלולות לצוץ נסיבות שבהן נישאר בודדות במערכה. מחלה, גיל מבוגר ומריטת יתר הן רק חלק מהסיבות שבעטיין הגבות עלולות פשוט לא להיות.
הפתרונות שהוצעו עד כה לטיפול בבעיה נעו בין איפור קבוע לציור יום יומי של גבות חדשות. אבל יש עוד דרך – גבות מלאכותיות שעשויות משיער טבעי ומהוות תחליף מוצלח ביותר לגבות המקוריות.

הן נועדו במקור לחולות סרטן, שלא משנה כמה הן מנסות להסתיר את הקרחת, הן עדיין נראות חולות בשל העדר הגבות. "הגבות המלאכותיות ממש מחזירות לפנים את צורתן הטבעית, ויש לכך חשיבות עצומה", מסביר דניאל (דנדי) מויאל, מעצב גבות שהמציא את השיטה המלאכותית.
הגבות המלאכותיות עשויות משיער אדם, ומוצעות למכירה ב-60 צורות וב-30 צבעים. בשלב הראשון מבצעים הדבקה זמנית בצבע ובצורה שהלקוחה בוחרת, כדי לראות אם זה מתאים. בשלב השני מבצעים הדבקה קבועה, והגבות יכולות להחזיק מעמד כשלושה חודשים. "אם מישהי לא מוצאת בין הצורות והצבעים את הגבות שהיא רוצה, אפשר לייצר עבורה במיוחד גבות בכל צורה וצבע", מוסיף דנדי, "אפשר אפילו לייצר גבות מהשיער של אותה אישה".

הדבקת הגבות לא כרוכה בכאבים או בסבל כלשהו. כל התהליך מסתיים תוך פחות משעה. "אנחנו מלחימים את הגבות למעין רשת שקופה שמוצמדת מאוחר יותר לעור, כך שלמראית עין נדמה שהגבות שיש לאותו אדם הן הגבות הטבעיות שלו", אומר דנדי. "אנחנו מדריכים את הלקוחות איך לטפל בגבות, ואיך להדביקן או להסירן במקרה הצורך".

נערה בהדבקה 

בלי גבות (יח``צ: ניר יפה)
לפני ההדבקה. לא הכי נעים לעין | יח``צ: ניר יפה

כיוון שרבים מהלקוחות נמצאים בשלב זה או אחר של התמודדות עם מחלת הסרטן, יש חשיבות עליונה בהקפדה על הנחיות הרופאים. "הדבקת הגבות נעשית באמצעות דבק רפואי שעושים בו שימוש גם בחדרי ניתוח. הוא חזק ולא גורם לאלרגיות", מסביר דנדי. "אנחנו נמצאים במעקב אחרי השלב הטיפולי שבו נמצאת הלקוחה, ומתאימים עבורה במיוחד את הגבות והטיפול בהן. כך למשל, כאשר מישהי נמצאת בעיצומו של טיפול כימותרפי, אנחנו ממליצים לה לעשות הדבקה יומית של הגבות, ולא ללכת על משהו קבוע". אחרי שמסתיים הצורך, מסירים את הגבות והשיער הטבעי צומח שוב באותם מקומות שבהם הוא צמח בעבר.

אבל יותר שווה עם! (יח``צ: ניר יפה)
אחרי ההדבקה. נראה יחסית טבעי | יח``צ: ניר יפה

תעשיית הגבות המלאכותיות מדברת, כצפוי, בעיקר אל אוכלוסיית הנשים."יש גם גברים שמגיעים כדי להתאים גבות מלאכותיות", מגלה דנדי. "מספרם קטן בהרבה ממספרן של הנשים, והם בדרך כלל דברים שהמחסור בגבות מפריע להם מאוד".
נכון להיום, מי שעושה את ההדבקה הם דנדי והצוות שלו. "את ההדבקה לטווח הארוך אנחנו מבצעים במרכז", הוא מסביר. "ניתן לרכוש ערכה ביתית של גבות הכוללת גם דבק ומסיר דבק. גבות בהדבקה עצמית יכולות להחזיק כשבוע, אבל ניתן גם להסיר אותן מדי יום לפני השינה".

כמה: טווח המחירים של הגבות נע בין 620 שקל לסט גבות להדבקה עצמית ויכול להגיע עד 1,250 שקל עבור גבות בהדבקה קבועה. הזמנה מיוחדת של גבות תייקר את המחיר בכ-25 אחוז ותעלה את זמן ההמתנה לחודש.
איפה: בלוך 32 תל אביב, טל': 03-5222254. חולות וחולי סרטן שיגיעו למכון יזכו בהנחה מיוחדת.