בלי פילטרים: יעל אבקסיס (צילום: איתן ויתקון)
את הכי יפה כשאת טבעית. יעל אבקסיס הוכחה חיה | צילום: איתן ויתקון
מבעד לכל פנים אצור סיפור אישי, ואת הסיפור הזה מנסה הצלם איתן ויתקון להעביר בתערוכה "בלי פילטרים". בתערוכה מוצגות תמונות של 12 נשים רגילות, כמונו וכמוך, כאשר בכל תמונה מוצגת האישה שני מצבי קיצון: האחת טבעית עם מעט מאוד איפור, והשנייה כשהיא עמוסה בצבע. בדומה לפרויקטים רבים שאנחנו נתקלות בהם לאחרונה, גם כאן מבקשים שוב ושוב להעביר את המסר שפחות זה יותר, שהאמת יפה הרבה יותר מכל צבע של מסקרה, ושאנחנו הכי מיוחדות וייחודיות כשנוח לנו. 

"חשוב לחייך ולהיות שלמה ויפה"

הנשים שהשתתפו אינן דוגמניות מקצועיות, אלא נשים אמיתיות ששלחו תמונות וסיפור אישי דרך עמוד הפייסבוק של ד"ר פישר במטרה להשתתף בתערוכה. פרט לתריסר הנשים משתתפת בתערוכה גם פרזנטורית החברה, יעל אבקסיס, שהתחברה לנושא התערוכה ולהצגת היופי הטבעי של האישה.  

 

בלי פילטרים: בתיה (צילום: איתן ויתקון)
"למרות הכל החיים מצחיקים". בתיה מלכא | צילום: איתן ויתקון
בין הסיפורים של 12 הנשים קיימים סיפורים על גירושים, מחלה, אובדן, קושי להרות ועוד סיפורים אישיים שמהווים מכלול מהבעיות איתן מתמודדות נשים במאה ה-21. סיפורה של בתיא מלכא, 32, מתל אביב למשל מהווה דוגמא טובה לקשיים של נשים רבות: "לפני 4 שנים בישרו לי כי אני חולה במחלה הפוגעת בפוריות ומאז הבשורה עברתי 7 ניתוחים קשים. למרות הכל אני מרגישה שהחיים מצחיקים ולא צפויים וחשוב לחייך ולהיות שלמה ויפה".

בלי פילטרים: בתיה (צילום: איתן ויתקון)
"ילדה תאומות כאם פונדקאית". לימור לוגסי | צילום: איתן ויתקון
כמוה, גם לימור לוגסי, חלקה סיפור מרתק: "לפני כשלוש שנים ילדתי תאומות בתהליך פונדקאות לזוג מדהים מהצפון. לצערי נשאר לי כתם פיגמנטציה באזור בפנים מהריון התאומות ואין קרם שלא ניסיתי וקוסמטיקאית שלא עברתי, אז זאת המזכרת שנשארה לי מהיותי פונדקאית. עשיתי דבר נפלא".

בלי פילטרים: סיגל (צילום: איתן ויתקון)
"היום אני מאושרת". סיגל חייט | צילום: איתן ויתקון
סיגל חייט גם סיפרה על גירושיה כמו גם על קשייה הבריאותיים: "שמי סיגל. גרושה כ-6 שנים. עברתי תהליך גירושים קשים, במהלכם גם חליתי. שבועיים לאחר גירושיי עברתי ניתוח קשה מאד ולאחר מכן טיפולי הקרנות. לא יכולתי לטפל בילדיי. אבל עם ההתאוששות מהמחלה, אני פשוט מאושרת".

בלי פילטרים: תמר (צילום: איתן ויתקון)
נזכרה באמה ומתרגשת עד דמעות. תמר חוטר | צילום: איתן ויתקון
סיפור נוגע ללב אבל מלא אופטימיות נוסף היה זה של תמר חוטר, שבחרה לשלוח תמונה בה היא מצולמת עם אמה: "אני מאוד מאושרת בתמונה, ורק היום אני מבינה עד כמה. זה היה הטיול האחרון שלי לחו"ל עם אמא, שנפטרה לפני שנה וחצי ממחלת הסרטן. אני רואה את התמונה וחושבת על כך שהיא זו שמאחורי העדשה צילמה אותי ומתרגשת עד דמעות. היא טיילה המון, עד שלא יכלה יותר".

בלי פילטרים: אריאל (צילום: איתן ויתקון)
חזרה לצלילה שאביה אהב כל כך. אריאל ראוכברגר | צילום: איתן ויתקון
תמונה נוספת שמבטאת געגוע ואובדן הייתה זה של אריאל ראוכברגר: "כשהייתי קטנה אבי ואחי היו צוללים יחד והבטיחו שכשאגדל אוכל להצטרף. כשהייתי בת 7 אבי נפטר וזה הותיר בי חלל גדול. לכן, כשהייתי בת 16 אמא שלי לקחה אותי לצלול יחד. התמונה נלקחה בעת ספארי צלילה אליו נסעתי עם אמי, כמובן שבכיס חליפת הצלילה הייתה תמונה של אבי."

כשנשאל איזה מהסיפורים ריגש אותו במיוחד, ויתקון לא יכול היה לבחור. לטענתו, העובדה שהנשים האלה ביקשו והסכימו לרצות להיחשף ולמעשה להשיל מעצמן את מסיכת האיפור, היא המעניינת והמיוחדת. כל שש הנשים הללו הגיעו לסטודיו והצטלמו. התמונות מופיעות כאן.

"האיפור מבחינתי משול למסיכה"

הצלם איתן ויתקון, 46, למד אדריכלות בניו יורק והחל לצלם באופן מקצועי בזמן שהתגורר שם. לאחר שהציג בתערוכות בתפוח הגדול, החליט לפני 5 שנים לעשות הסבה מקצועית לצילום אמנותי, ומאז הוא מציג במוזיאונים וגלריות ברחבי העולם. הרעיון לתערוכה "בלי פילטרים" עלה בעקבות פניה של אוצר התערוכה, דורון פולק, שביקש שויתקון יחשוב על נושא לתערוכה. "הרעיון היה שלא צריך להסתתר מאחורי איפור, רציתי לומר שאפשר ללכת טבעי במסגרת העצמה נשית ולא להסתתר מאחורי איפור. האיפור מבחינתי משול למסיכה שאנחנו שמים על הפנים והיא מסתירה אותנו מפני המציאות ואנחנו מתחבאים מאחוריה. ד"ר פישר בדיוק השיקו קמפיין עם מוצר טבעי חדש שמתמודד עם פיגמנטציה. וכשבאתי עם הרעיון הזה, הם התחברו אליו".

ויתקון ביקש לקחת את הצד הגרוטסקי של העניין של האיפור, ולכן איפר את 12 הנשים כמו הליצן העצוב בואכה גיישה יפנית. בתום האיפור, דומה היה שכל הנשים נראות אותו דבר, אין לאף אחת יחוד וכולן מסתתרות מאחורי המסיכה. "מאידך עשינו צילומים בלי איפור שמציגים את האמת הפנימית של כל אחת ואת יופיה הטבעי".

באופן כללי,  לא הופתענו לגלות שויתקון מעדיף נשים ללא איפור. "יש בזה משהו טבעי. איפור זה דבר מאד רחב. זה מתחיל ממקום של להיראות רעננה, אבל זה לא פעם נגמר באיפור שמשנה את האדם לחלוטין. אני רחוק מלהיות צלם אופנה, זה לא הכיוון שלי ולכן מאד קל לי להתחבר לצד הטבעי של האנשים שאני מצלם".

 תערוכת הצילומים "בלי פילטרים" של הצלם איתן ויתקון, בשיתוף תשלובת ד"ר פישר תוצג בגלריה ZOA ע"ש דבורה פישר ז"ל עד לסוף מרץ 2013.

כמו כן, בסופ"ש הקרוב איתן ויתקון עורך גלריה פתוחה בסטודיו שלו בלבונטין 3, ת"א בשישי בין 10-17 ובשבת בין 10-18 שם יוצאו עבודותיו הייחודיות למכירה במחירים שווים לכל נפש.

>> פשוט אמרי לא: מכורות לאיפור עוברות גמילה