כמעט כל מי שנוהגת לבקר אצל הקוסמטיקאית באופן קבוע יודעת, שבין כל טיפול שעווה להוצאת שחורים, יש משהו לא פחות חשוב שהיא מוצאת בשעת הפינוק הזאת – קוראים לזה אזן קשבת. העובדה הזאת היא למעשה הסיבה ליוזמה הבאה שהופכת את מקצועות היופי, להרבה יותר יפים בזכותה.

השבוע נערך יום הדרכה מיוחד במשרדי ארגון הקוסמטיקאיות בתל אביב, במטרה להעניק ידע וכלים לעוסקים בתחום, שיעזרו להם לזהות מקרים של נשים שחוו אלימות מכל סוג שהוא על ידי בן הזוג בקרב לקוחותיהם. ההדרכה החשובה הזאת הועברה על ידי שרון שפירא נחום מעמותת "רוח נשית", המסייעת לקדם נשים שיצאו ממעגל האלימות. מדובר בפרי יוזמתה של אורנה ובר, יו"ר ארגון הקוסמטיקאיות, ותמר שוורץ, מנכ"לית העמותה, ובשיתוף עם חברת הכנסת ד"ר עליזה לביא, שהציעה להעביר את ההדרכות הללו כחלק ממערך ההכשרות של משרד העבודה והרווחה.

גבר מכה אישה
"היה לי קשה להכיל את זה" | צילום: ShutterStock

הסיפור היפה הזה התחיל לאחר שאורנה ובר נתקלה בכתבה כאן במאקו, שסיפרה על חוק המתקיים במדינת אילינוי שבארצות הברית, לפיו כל מי שעוסק בתחום היופי מחויב בהכשרה מסוג זה. כמי שמייצגת אלפי נשים וגברים בתחום היופי, ובר החליטה שיש מקום לאמץ את רוח החוק גם בישראל ופעלה על מנת לקדמו, מתוך רצון לסייע לנשים לעשות צעד ראשון בדרך לחיים משוחררים ומאושרים יותר.

 "בשלב מסוים המטופלת פרצה בבכי וסיפרה לי שהבעל מכה ומשפיל אותה"

שרה ברקאי, קוסמטיקאית, מפתחת שיטת NLP לטיפול בעור וחברת הנהלה בארגון הקוסמטיקאיות, שנוטלת חלק פעיל ביוזמה, מספרת: "פעמים רבות נשים רבות שמגיעות לטיפול קוסמטי מרגישות בנוח לשפוך את שעל ליבן הודות למרחב הבטוח והאינטימיות עם המטפלת שמאפשרות את זה. כמי שעוסקת 30 שנה בתחום, אני יכולה להעיד על אין ספור דוגמאות של נשים שסיפרו על חוויות קשות שה עברו עם הבעלים שלהן, חלקם על רקע כלכלי וחלקם כללו לצערי גם אלימות פיזית".

את יכולה לפרט?

"אני חושבת שאחד המקרים הכי קשים שנגעו לליבי הוא סיפורה של מטופלת שתמיד נהגה להגיע אליי לטיפול ביחד עם בעלה, שהקפיד להמתין לה מאחורי הדלת עד סוף הטיפול. תמיד חשדתי שיש משהו אובססיבי בהתנהגות שלו ומשהו לא בריא בקשר הזה, אבל לא ידעתי לשים את האצבע על העניין הבעייתי, ולא הייתי בטוחה כיצד להתערב בעניין.

הוא תמיד רצה לדעת על מה היא משלמת ולמה, וראיתי שלא הייתה לה שום עצמאות או יכולת להחליט בעצמה. לאט לאט היא התחילה להיפתח ובסוף הודתה בפניי שהיא אכן כבולה בתוך מערכת יחסים קשה, אובססיבית ואלימה. בשלב מסוים היא פשוט פרצה בבכי וסיפרה שהוא גם מכה ומשפיל אותה".

 

וואו. איך הגבת?

"היה לי מאוד קשה לשמוע ולהכיל את כל האינפורמציה הזאת אבל רציתי לעזור. היא אמרה לי שהיא הייתה רוצה להתגרש, אבל לא היה לה מקצוע והיא לא הייתה מספיק עצמאית כדי לעשות צעד אמיץ כזה. בשלב מסוים, החלטתי לקחת את העניינים לידיים ולתת לה את הכלים שהיו ברשותי. שאלתי אותה אם היא מעוניינת ללמוד בניית ציפורניים. היא הסכימה בשמחה וכך הייתי מלמדת אותה את המקצוע הזה בסתר תוך כדי הטיפולים שאליהם הגיעה. היום האישה הזאת נמצאת במקום אחר וטוב הרבה יותר - היא אמנם עברה דרך לא פשוטה אבל לבסוף הצליחה להתגרש ולהקים משפחה וחיים חדשים ובריאים יותר.

את מרגישה שהיום היית פועלת באופן שונה בהתחשב בעובדה שעברת הדרכה רלוונטית?

"ללא כל ספק. אמנם עזרתי לנשים בדרך שלי גם לפני היוזמה המבורכת החדשה, אבל הייתי יכולה לעשות הרבה יותר ואולי גם מוקדם יותר כדי לעזור לנשים נוספות. לגבי אותה אישה, אני חושבת שהייתי יודעת לזהות את המצוקה שלה עוד הרבה לפני ואולי הייתי חוסכת לה זמן רב של סבל מיותר. מעבר לכך, בזמנו לא חשבתי על כך שהאלימות האגרסיבית של בעלה הייתה עלולה לפגוע גם בי. בדיעבד אני מבינה שלקחתי סיכון שהיה עלול להסתיים בצורה פחות אופטימית.

הקורס הנוכחי מאפשר לקוסמטיקאית המטפלת לזהות מצוקות רגשיות בצורה עדינה מבלי לחטט בחייה של המטופלת ללא רצונה. לומדים לעשות את זה בעזרת ניואנסים של שפת הגוף למשל ולזהות משפטים שמדליקים נורות אזהרה".

מניקור
לא מתיימרות להיות פסיכולוגיות | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

את לא חושבת שפסיכולוג למשל הוא גורם יותר רלוונטי ומקצועי לטיפול בבעיות כאלה?

"זו נקודה מאוד חשובה שצריך להבהיר: אנחנו לא מתיימרות להיות פסיכולוגיות ולא מטפלות. כל תפקידנו הוא לזהות סיטואציות מדאיגות ולנתב את המטופלות לגורמים שיכולים לסייע ולהעניק להן אזן קשבת וגם עזרה מעשית. יש היום המון ארגונים שפועלים במרץ כדי לסייע, 'רוח נשית' הוא אחד מהם. הם אלה שעוזרים לנשים שחוו קשיים כאלה לעמוד על הרגליים, לעבור תהליכים נפשיים ביחד עם אנשי מקצוע מתאימים וגם לקבל סיוע כלכלי בעת הצורך. הבעיה היא שלא תמיד הנשים שזקוקות לעזרה הזאת מודעות לעובדה שהיא כל כך נגישה עבורן, וכאן בדיוק אנחנו נכנסות לתמונה".