בחודש פברואר האחרון, בעיצומה של מערכת הבחירות לכנסת ה-24 ומשבר הקורונה, ושבועיים לאחר הרצח המזעזע של דיאנה דדבייב על ידי בן זוגה אמיר רז, החליטו ב"גלית ואילנית" להחתים את חברי הכנסת המיועדים להעביר את התקציב החסר לתוכנית הלאומית למאבק ברצח נשים ואלימות במשפחה.

התוכנית הלאומית למאבק באלימות במשפחה שאושרה בכנסת כבר בשנת 2017, לא תוקצבה במלואה ולכן מופעלת באופן חלקי בלבד. בהחלטת הממשלה לא נקבעו מקורות תקציביים ליישום התוכנית ובשל כך, עד היום היא נותרה ללא תקציב קבוע. בפועל, הועברו מאה ועשרה מיליון שקלים בלבד מתוך שלוש מאות מיליון השקלים הדרושים להפעלת התוכנית החשובה הזאת במלואה. המשמעות - פחות כסף לתמיכה במשפחות נפגעות אלימות, לשיקום גברים אלימים ועוד.

102 מועמדים לכנסת ה-24 חתמו על מסמל ההתחייבות, מתוכם 71 נכנסו לבסוף לכנסת, כשחלקם הגדול הם גם חלק מהממשלה שהושבעה אתמול (ראשון). כחלק מההסכמים הקואליציוניים שנחתמו, הסכימו הצדדים על תקצוב התוכנית. "הצדדים מסכימים כי הממשלה תאמץ את מסקנות הוועדה הבין משרדית למניעה וטיפול בתופעת האלימות נגד נשים ואלימות במשפחה ובכלל זאת הקמת מערך חירום לנשים בשעת משבר, הוספת חדרים אקוטיים בבתי חולים, וכן קידום חקיקה למניעת אלימות כלכלית, הקמת משרות ייעודיות לשפיטה בעבירות מין ולמתן סיוע משפטי ושיקום", נכתב בהסכם.

"מאז שנבחרתי לכנסת לפני שנתיים העמדתי את נושא האלימות נגד נשים ודרכי הטיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בראש סדר העדיפויות", אמר הבוקר ח״כ יואב סגלוביץ, סגן השר לביטחון פנים המיועד בשיחה עם mako, "מאחר והנושא הזה חוצה משרדים ישנה חשיבות עליונה בכך שהוא נמצא בקווי היסוד של הממשלה החדשה בצורה מפורטת ורצינית. מה צריך לעשות כולם יודעים, המבחן הוא מבחן הביצוע, גם אם יקח זמן להשלים חלק מהמהלכים הגיע הזמן להתקדם".

"בשנה האחרונה פעלנו ליישום התוכנית שנכתבה בשנת 2017", סיפרה יעל סיני, מנהלת קשרי הכנסת והממשל בשדולת הנשים. "זו תוכנית שיש בה המון מענים למניעת תופעות האלימות נגד נשים ובעיקר מענים שלא היו עד עכשיו כמו מעני שיקום, שירותים לשיקום גברים אלימים, טיפול בילדים שחיים במשפחות שיש בהם אלימות וכל מיני פתרונות ואמצעי הגנה לנשים שסובלות מאלימות ולא מקבלות הגנה היום".

"כיום הפתרון היחידי הוא מקלטים לנשים מוכות, שהם גם עמוסים וגם מציעים פתרון עם מחיר אישי גדול לנשים – שצריכות להוציא את הילדים מבית הספר, לקחת את כל הדברים ולברוח. יש כל מיני דברים אחרים, אמצעי הגנה, אמצעי אבטחה וכלים נוספים ואלה פתרונות שיש בתוך התוכנית. אנחנו קראנו במשך הרבה זמן למשרד האוצר להביא את התקציב להשלמת התוכנית. היא אושרה על ידי הממשלה, אך לא יישמו אותה".

כאמור, לפני הבחירות האחרונות פעלה מערכת תוכנית "גלית ואילנית" במרץ לקידום הנושא במישור הפוליטי. "גלית ואילנית העלו לסדר היום את התוכנית הלא מיושמת", סיפרה סיני, "הם יצאו בקריאה מדהימה ומרגשת והחתימו 103 שהתחייבו להביא תקציב. מאוד שמחנו לראות שזה כבר מופיע בתוך ההסכמים הקואליציוניים".

"אנחנו מאמינות ברצון שלהם להביא את זה לידי היישום, אבל זה לא היה קורה ללא התמיכה של גלית ואילנית שהחליטו להשיג אחד אחד את כל חברי וחברות הכנסת. מדובר למעשה אג'נדה שכולם רוצים ליישם וזה בעיקר בגלל שנעשתה עבודה רצינית של הסברה על חשיבות הנושא ועל המצוקה התקציבית".

את מאמינה שההסכם ייושם?
"דיברתי עם צוותים של יש עתיד, מפלגת העבודה וישראל ביתנו שליוו את ההסכמים הקואליציוניים, והם סיפרו לי על המחויבות שלהם להכניס את זה לכל ההסכמים".