מחאה מצמררת קיבלה את פניהם של הבאים למשכן הכנסת אתמול בערב, לאירועי "לילות לבנים" המתקיימים במשכן. קבוצה של פעילות פמיניסטיות קשרו את עצמן לגדר המקיפה את רחבת המשכן כשעל גופן כיתובים במחאה על אזלת היד של המדינה בכל הנוגע לטיפול ברצח נשים.

"הגענו לשם בשעות הערב, בדיוק כשהתקיים אירוע 'לילות לבנים' בכנסת. תוך שניה ניסו לפנות אותנו ללא הצלחה" מספרת אנה קליימן, אחת מהפעילות, "באנו למחות על כך שבחצי השנה האחרונה נרצחו 16 נשים על ידי גברים בחייהן. רוב הרוצחים היו מוכרים למשטרה וניתן היה למנוע את הרצח. הכנסת מורחת את יישום ההמלצות לאכיפת והרתעת תוקפים כבר מ-2016, למרות שיש תמחור ותכנית פעולה ברורה - מעדיפים להשקיע את הכסף בחגיגות סרק מיותרות וראוותניות. ארדן, בזמן שאתה חוגג אנחנו נרצחות בזו אחר זו, מופקרות לאלימות! ב20 לחודש תתקיים ועידה בועדה לקידום מעמד האישה בדיוק בנושא הזה ואנו דורשות שההמלצות יתוקצבו וייושמו בהקדם האפשרי. זה עניין של חיים ומוות".

מחאה מול הכנסת 2
המפגינות על רקע החגיגות במשכן | צילום: מרטין קיאל

בין הכיתובים שנשאו הפעילות על גופן ניתן היה למצוא את הקריאה לעזרה "הצילו", את מניין הנשים שנרצחו בשנה שעברה ומתחילת 2018 וכמו כן פנייה ישירה לשר ארדן: "ארדן, אתה בא להלוויה שלי?".

מחאה מול הכנסת 3
המוחות נשאו על גופן מסרים מצמררים | צילום: מרטין קיאל

לפי נתוני ארגון "תזכור", בשנת 2017 נרצחו בישראל 20 נשים על רקע מגדרי. מתחילת 2018 נרצחו לפחות 16. בכל שנה נרצחות בישראל כ-20 נשים בממוצע על רקע מגדרי.