בשנת 2012 יצאו כמאתיים נשים, רובן תושבות העיר בית שמש, דתיות וחילוניות ביחד, למחאה מקורית במיוחד: ריקוד פלאשמוב ענקי במרכז העיר.

"עשינו את זה לראשונה לפני שש שנים כאמירה של נשות בית שמש על כל מה שהלך פה לפני שש שנים, כשהתפוצץ הסיפור על נעמה מרגוליס, ילדה דתייה שחרדים קיצוניים אמרו לה שהיא לא צנועה והרגשתי שאנחנו צריכות את האמירה שלנו ועשינו את המחול הזה" מספרת מירי שלם (48), תושבת העיר ויוזמת הריקודים; "יצרנו ארגון שנקראת 'נשים רוקדות לשינוי' ועשינו מאז שבעה ריקודים: העלאת מודעות לסרטן השד בנמל תל אביב, ריקוד נגד אלימות נגד נשים בירושלים ועוד, אבל אף אחד מהם לא בבית שמש".

שש שנים עברו מאז, בית שמש המשיכה להתחרד, עוד ועוד נשים עזבו את העיר אבל אף ריקוד נוסף לא נראה באופק. ואז פנתה למירי יעל פרלוב, המנהלת האומנותית של פרוייקט "דוקו-דאנס" שיוקרן במסגרת הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים שיתקיים השבוע בסינמטק תל אביב.

"הגענו לבית שמש לפגישה עם מירי וראינו שמה שהולך שם פשוט לא יאמן", אומרת פרלוב; "גברים ונשים לחוד בכל מקום, הפרדות במדרגות, אזורים אלימים שאפילו נשים דתיות לא יכולות להיכנס אליהם, מריבות איומות ואלימות ואנשים שעושים עיקופים שלמים כדי לא להיכנס לשכונות הקיצוניות. ראינו שמאז הריקוד הקודם המציאות רק החמירה ומירי הסכימה לייצר ריקוד חדש בשביל הפרוייקט שלנו ואת התהליך ליווינו בסרט דוקומנטרי".

"תמיד יש פה התרחשויות וסיבה לעוד מחאה" מוסיפה שלם, "אנחנו מוצאות את עצמנו לא מעט פה בהפגנה כזו או אחרת. לפני שנה בדיוק אישה חטפה אבן בראש כשהיא צעדה על גבול השכונה הקיצונית. לפני חמישה חודשים חייל התנגש בעמוד כי זרקו עליו אבנים בזמן שהוא נהג באותה שכונה. אין פה רגע דל. הפעם היינו בערך ארבעים נשים, פחות מפעם שעברה, בין הייתר כי דברים טיפה השתנו, אנשים עזבו את העיר, הגרעין הקשה מאז כבר לא גר פה".

"חשבתי שיהיה נכון לעשות את זה בקניון המרכזי של בית שמש" היא מוסיפה, "כל הסיפור הוא לעשות את זה במרחב ציבורי משמעותי שרואים אותנו. לא הייתי בטוחה שהנהלת הקניון תסכים להראות להקה של נשים רוקדות בקניון בעיר מתחרדת ודווקא הייתה נכונות מצידם. השיר שבחרנו הפעם היה HOME, שזה משהו שמרחף עלינו – האם בית שמש היא הבית שלנו? האם אנחנו צריכות לעזוב או להמשיך לחיות פה? להתייאש ולעבור מהעיר כפי שעשו המון אנשים אחרים או להגיד שזה הבית שלנו ובית לא עוזבים ולכן אנחנו כאן? ביום הריקוד עצמו היה ממש מגניב, היו המון אנשים שעצרו לראות אותנו, גם חרדים, והתגובות היו חיוביות".

הסרט "פלאשמוב" של הבמאית הילה חסין יעלה הערב ב-makoTV במסגרת פרוייקט ״דוקו-דאנס״