דריה (שם בדוי) הגיעה אלינו דרך אחת מתכניות השיקום לנשים המבקשות לצאת ממעגל הזנות. כבר במבט ראשון התאהבנו בה: עיניים כחולות וטובות, שופעת קסם והומור. כל שיעור בו השתתפה לווה בסערות של צחוק מהדברים שאמרה והיו, למעשה, האמת המזוקקת והכואבת של חייה. אישה בגילי שכל חייה הבוגרים היתה בזנות או בכלא.  

אבל הפער בין הכוח ששידרה וההופעה הזוהרת שלה, לבין המציאות בה חיה, פצע לי את הלב בכל פעם שנפגשנו. זה היה כמעט בלתי נתפס שהאישה הזו חוזרת אחרי השיעור ב״המכללה״ למקלט לדרות רחוב. שלמעשה אין לה פינה בטוחה משלה בעולם. דריה סיימה את הקורס והתחילה לעבוד בבית עסק מכובד, במקצוע שלמדה בקורס, וברגע שהתחילה לקבל משכורת, היא הצליחה למצוא דירה קטנה אותה עזרנו לה לרהט.

לפני כמה ימים עברתי באותו בית עסק כדי לאסוף מהם תרומה. המתנתי עייפה ושפופה מכל החדשות ששמעתי באותו בוקר: סטודנטית אחת חטפה ווירוס מגבר שלא שם קונדום ואחרת חטפה מכות ונותרה עם שן שבורה ואנחנו צריכות בהקדם למצוא לה רופאת שיניים בהתנדבות. פתאום הופיעו כמו קרן אור שתי נשים בכירות מאותה חברה שספרו לי על דריה, איך בלי ששמנו לב היא מתקדמת ומחזיקה מעמד וכבר תקופה ארוכה חיה חיים יציבים ומכלכלת את עצמה. 

אין תמונה

בדיוק לשם כך הקמנו, שותפתי איריס שטרן לוי ואני, את ״המכללה״ - עמותה הפועלת למען שיקום תעסוקתי של נשים שורדות זנות ואלימות ומפעילה הכשרות מקצועיות עבור אותן נשים בכל תחום שיכול להוות קרש קפיצה לעולם העבודה. כבר בתחילת הדרך הבנו שבהיעדר אלטנרטיבה תעסוקתית עבור הנשים ביום שאחרי הזנות, יהיה הרבה יותר קשה למגר אותה.

כבר למעלה משנתיים, אנחנו נפגשות עם קבוצות שונות של נשים חכמות ואמיצות שרוצות חיים אחרים ונלחמות על זה בכל הכוח. אצלינו הן לומדות, בחינם, מכירות בתחום האופנה, מכונאות אופניים, הום סטיילינג, אנגלית, עברית והרשימה עוד ממשיכה. בכל פעם שנפתח קורס חדש יש התרגשות באוויר ותחושה של אפשרויות חדשות שנפתחות, כי אנחנו יודעות שהשכלה ותעסוקה הן המפתח לחיים מלאים ועצמאיים.

אנחנו עושות כל מה שאנחנו יכולות כדי להוריד מהנשים כמה שיותר טרדות, על מנת שתוכלנה להתרכז בבניית החיים מחדש במקום בהישרדות - אלה שגם העבודה שלנו דורשת כסף. הכשרות מקצועיות, סלי מזון, סיוע רפואי ותפעול של הקורסים עצמם, כל אלו עולים כסף ונראה שאל מול המאמצים הכבירים שמקדישות הנשים בסלילת הדרך שלהן לעבר חיים חדשים, המערכת שותקת. אפילו מיליון, מתוך 22 המיליון שהושקעו בטקס המשואות, היה יכול להציל אותנו. בינתיים, רוב ניסיונות הגיוס שלנו מול תורמים הסתיימו במשפט  ״אתן עושות עבודת קודש״.

אין תמונה

השורה התחתונה של כל הסיפור הזה, היא ששלוש נשים מתוך 4 רוצות לצאת ממעגל הזנות. אנחנו פוגשות אותן יום אחר יום ושומעות אותן מבקשות ״תעזרי לי למצוא עבודה, נמאס לי לעמוד ברחוב״. אנחנו יודעות שהעבודה שלנו היא ריצה למרחקים ארוכים מלאה במהמורות שצצות ללא הרף. אבל בהיעדר אלטרנטיבה ממוסדת, אסור שהוואקום שהתמלא בזכות האפשרות ש״המכללה״ מייצרת, יתרוקן שוב.

אירוע ההתרמה "משיכות בטוב" יתקיים במוצאי שבת הקרובה, באברהם הוסטל, לבונטין 21, תל אביב. לתרומות, כרטיסים ופרטים נוספים לחצו כאן

הכותבת היא מייסדת ומנהלת שותפה, עמותת ״המכללה״