רבות כבר נכתב על ההתנהלות הבעייתית במגן דוד האדום, על יחסים אסורים בין נהגי אמבולנס מבוגרים למתנדבות הקטינות. על הטרדות מיניות ועל העלמת עין מצד הארגון. עמוד פייסבוק חדש שפתחו מי שמציגות את עצמן כמתנדבות הארגון ששוברות שתיקה, מבקש לקחת את המאבק בנעשה במד"א צעד קדימה על ידי פרסום עדויות ברוח תנועת metoo#.

הנשים פתחו עמוד פייסבוק חדש בשם "עובדות ומתנדבות מדא שוברות שתיקה" בו הן מרכזות ווידויים וסיפורים של מתנדבות ועובדות מד"א על הטרדות שחוו במהלך פעילותן בארגון. "העלמת עין מהמתרחש, ביטול תלונות של מתלוננות עקב חששות ונהגי האמבולנס שמפתחים יחסי מרות עם קטינות, חלקן בנות 15. זה לא חוקי. לא צריך לחכות לתלונה כדי להפסיק את הדפוס הזה" כתבו מנהלות העמוד, "אנחנו אומרות די! זה הזמן למעשים ולא לדיבורים. עובדות ומתנדבות מד"א שוברות שתיקה. לא מוכנות יותר לתרבות ארגונית של הסתרה, פחד וסיפוק יצרים. אנחנו פה כדי לשתף ולחשוף את הסיפורים הכואבים, ההתנהגות המטרידה והמבטים הבוחנים. זה הזמן שלנו לשינוי יחדיו!".

בין היתר מציגות הנשים מקבץ של וידויים מעמוד וידויים אנונימי של מתנדבות ומתנדבי מד"א "שמוכיחים מעל לכל שמדובר בתרבות ארגונית סוטה שבה ההטרדות המיניות הפכו להיות נורמה מקובלת. כולם יודעים שזה שם וגם בכירי מגן דוד אדום. מגן דוד אדום חייב לעבור זעזוע ובראשיתו ראש הארגון והממונה למניעת הטרדות מיניות", לדבריהן. 

"אנחנו מתנדבות בהווה ולשעבר בארגון מד"א שראינו וחווינו את אוזלת היד של הארגון ומנהליו בטיפול בנורמת ההתנהגות המינית והמבזה כלפי נשים בכלל ומתנדבות קטינות בפרט", אמרו מנהלות העמוד, שביקשו להישאר בעילום שם, ל-mako, "פתחנו את העמוד כי לא יכולנו יותר לעמוד מהצד ולראות עוד בנות נפגעות, מתמסרות ביחסי מרות וניצול לבוגרים מהן ואת אלו שהפסיקו את התנדבותן מהחשש שיתנכלו להן לאחר מכן או יואשמו על ידי חבריהם ש"בגללן" אותו עובד או מתנדב נענש ופוטר".

 "לאמהות אסור לתת לבנות שלהן להתנדב במד"א"

"בארגון מגן דוד אדום מאז ומעולם הייתה תרבות מבזה ומינית כלפי נשים ובאותה נשימה תרבות של השתקה. עובדים, מתנדבים ומנהלים רואים ושותקים. מבחינתם אם אין תלונה אין בכך דבר והארגון כמנהגו נוהג". הן ממשיכות, "התרבות הזו מושרשת עמוק מדי והרבה מעבר לטיפולים המשמעתיים שקיימים. נואשנו מהטיפול למראית עין וטיטוא האבק של מנכ"ל מד"א והממונה למניעת הטרדות מיניות, ומאז סדרת הכתבות של יפעת גליק החלטנו לתת במה למתנדבות ועובדות שפונות אלינו בכמויות עם סיפורים מהעבר ומהיום".

איך ההיענות לקריאה שלכן?

"זורמים אלינו סיפורים מזעזעים של קטינות ובגירות, על יחסי מרות ועל רמיזות מיניות שלא נבדקו. מתנדבת קטינה אחת אף סיפרה לנו שבאחד המרחבים של מגן דוד אדום בצפון אחד המנהלים ביקש ממנה לא לספר להורים שלה, והמקרה שלה בה העובד הטריד אותה מינית לא טופל. המקצוע ההירואי הזה, ההתנדבות במד"א, האדרנלין והריגוש הפכו את מד"א למקום שבו על אמהות לאסור על בנותיהן לדרוך כי הן מטרות לעובדים הצעירים והמבוגרים. אנחנו זוכות לתגובות והודעות אוהדות ומפרגנות מגברים ומנשים, מתנדבים ועובדים פעילים ולשעבר שמדרבנים אותנו להמשיך בדרך שלנו. עם זאת, חלק מהמתנדבות שפנו אלינו מפחדות לעשות לייק בעמוד ולקחת חלק פעיל מהחשש שיחפשו אותן או יתנכלו להן".

בין היתר ניתן למצוא בין הוידויים על מתנדבי ומתנדבות נוער, שלכאורה קיימו מגע מיני עם נהגי אמבולנס מבוגרים, וידוי בו נכתב "פרשתי ממד"א בגלל ששכבתי עם נהג ומאז לא הצלחתי להסתכל לו בעיניים", בווידוי אחר נכתב "שכבתי עם הפראמדיק הכי חתיך באיילון" ועוד. הווידויים עצמם נלקחו מעמוד ישן בשם mda confessions שנסגר אחרי תקופת פעילות קצרה לאחר שלפי עדויות, רבים מהווידויים האנונימיים בו היו בעלי אופי דומה.

את המתחולל במד"א חשפה לראשונה כתבת תאגיד השידור הציבורי כיום והערוץ הראשון דאז יפעת גליק, שפרסמה תחקיר בחדשות השבת על נהגי אמבולנסים במד"א שמטרידים מינית מתנדבות קטינות. מאז, כך נראה, נפתחה תיבת פנדורה של ממש.

מד"א נמסר בתגובה: מד"א רואה בחומרה רבה כל מקרה של הטרדה מינית ופועל בעניין זה בנחישות וללא פשרות, תוך גילוי אפס סובלנות. מד"א אף פועל בשיתוף מלא של הארגונים למניעת הטרדות מיניות, זאת כחלק מתהליך רב שנים שמטרתו לספק לעובדים ולמתנדבים סביבת עבודה בטוחה ומוגנת. יודגש כי במד"א מבוצעות פעולות משמעותיות ומושקעים משאבים רבים למניעת האפשרות של הטרדה ומתקיימות פעולות הסברה רבות בקרב אלפי העובדים והמתנדבים ומתריעים כי תינקט יד קשה כלפי כל מי שלא יפעל בהתאם לרוח הארגון. מד"א מבקש ממי שחשה כי נפגעה לפנות לממונה על ההטרדות המיניות בארגון על מנת שהתלונה תיבדק ותטופל. אם זאת, די במבט חטוף על מנת להבחין כי מדובר בדף פייסבוק אנונימי מקודם וממומן על ידי גורם עלום הממחזר אירועים שהתפרסמו כבר בתקשורת בעבר הרחוק - עובדה המעידה על מניעים נסתרים של מפעילו.