אתמול בערב, שעות בודדות אחרי שראש הממשלה הודיע על פיזור הכנסת והליכה לבחירות, הודיעה גאולה אבן סער על פרישתה מהגשת המהדורה המרכזית של תאגיד השידור הציבורי. זה עדיין לא נאמר רשמית, אבל לא בלתי-סביר להניח שהפרישה באה כהכנה לפריימריז בחודש הבא, בהן ירוץ בן זוגה, גדעון סער, לראשות מפלגת הליכוד.

מיד אחריה הודיעה גם הצלמת והעיתונאית ליהיא לפיד, אשתו של יאיר לפיד, על פרישה זמנית מכתיבת הטור שלה עד לאחרי הבחירות – גם פה, כדי לתמוך בהתמודדות של בעלה. בעוד ההחלטה של אבן התקבלה בהנהון (ושל לפיד בתמיהה, אבל נניח) – צורמת מאוד העובדה שבשני המקרים שוב אנו רואים נשים שמפנות את הדרך בכדי שהגברים שלצידן יוכלו לקדם את הקריירה שלהם. 

למען הסר ספק - קיים טעם לפגם בזוגות בהם צד אחד ממלא עמדת מפתח בתקשורת הישראלית והצד השני מעורב עד מעל לראש בפוליטיקה. קשה לחשוב על הקומבינציה הזאת מסתדרת יחד בשגרה, אז בטח ובטח שבתקופת בחירות. כל התמרורים מראים שמישהו צריך לקום ולעשות פשרה. אבל למה דווקא מישהי? לא יכול להיות שכמו תמיד, רק הנשים משלמות את המחיר בעוד הגברים זוכים לשמור על משרותיהם ואף אחד לא מצפה מהם לנקוף אצבע.

קחו לדוגמה את הזוג מרב מיכאלי וליאור שליין – האחת חברת כנסת בולטת במפלגה הגדולה ביותר בגוש השמאל, ומהמחוקקות הבולטות בסיעתה. השני אחד הסאטיריקנים הפוליטיים הבכירים והמשפיעים היום בישראל. הכח שיש לו להעברת מסרים לא נופל מזה של אבן ולעיתים אף מתעלה על שלה, מאחר והוא לא כבול במגבלות והנהלים שנלווים להגשת מהדורת חדשות ממלכתית. אז למה היא צריכה לקחת צעד אחורה והוא לא.

החלטתה של אבן אינה מעוגנת בשום חוק או אתיקה רשמית. אלו ערכיה העיתונאיים והגינותה מעוררת הכבוד, שגרמו לה לפנות למנהליה ולבקש לתלות את המפתחות. אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה הפשוטה שבעוד גאולה אבן היא אישה, שליין הוא גבר. מנשים מצופה לקחת צעד לאחור, לוותר על בכירותן ולעצור את מסלול ההתקדמות שלהן, להתיישר לימינו של הגבר שלהן מאחר והן מהוות, כך לתפיסת רבים, המשך ישיר שלו ועלולות, חלילה, לא להיות מסוגלות לבצע את ההפרדה בין האינטרס הביתי לזה הציבורי.גברים לעומת זאת הם יצורים תבוניים, משוחררים מתלות והבניות, שמסוגלים לקבל החלטות ולהגיש תכניות באופן מקצועי וללא משוא פנים, גם אם בבית הם הולכים לישון לצד פוליטיקאית בכירה. אף אחד לא מצפה מהם לזוז הצידה ולוותר על משרת ההגשה הבכירה שלהם בתקשורת בכדי למנוע את הסיכוי הקלוש שתעמולה אסורה תשתרבב לתכניתם.

הגיע הזמן שנדרוש גם מגברים לקחת את אותה אחריות שאנחנו מצפים מנשים.