אתמול (יום ב'), פורסם כי משטרת ישראל עצרה שבעה חשודים, בגין השתייכות לרשת סחר בנשים. אותה רשת, הבריחה לישראל קורבנות סחר מאוקראינה ומולדובה. על פי החשד, בדומה לסוחרי נשים אחרים רבים שפועלים בישראל, הבאתן לארץ הייתה כרוכה באלימות ואיומים על אותן נשים. כל זאת על מנת לכפות עליהן לעסוק בזנות. בניגוד לרצונן.

מדובר באחת הפעילויות המבורכות והחשובות שביצעה המשטרה, שאולי תצליח לשים סוף לניצול המתמשך של רבות שסבלנו והפכו לקורבנות של אותה רשת. אבל כן, זה עדיין לא מספיק.

במשך כמעט שני עשורים, מנסה מדינת ישראל להילחם בסחר בנשים וברוב המקרים היא נחלה הצלחה רבה. המניע המרכזי למהלך היה דו"ח מחלקת המדינה האמריקנית, שדירג אותנו בדירוג הנמוך ביותר שניתן לקבל על מאבק בסחר בבני אדם. המאבק הממוקד של המדינה החל בהחלטה להחמיר את האכיפה והענישה על סוחרי הנשים, והגיע לשיאו עם בניית הגדר בסיני.

כך, עם סגירה הרמטית כמעט של גבולות המדינה, הפסיקו מסעות הסבל הארוכים של קרבנות הסחר, שנאצלו לעבור דרך המדבריות בסיני, בדרך למדבר הכואב והארוך של חייהן – כמנוצלות לזנות בישראל.

 

אך כמו מדינות רבות אחרות, בהן צריכת זנות אינה אסורה, גם בישראל עולה כל העת הביקוש לנשים חדשות. ובזמן שמדינת ישראל מתהדרת בכך שמיגרה את הסחר בנשים – ממשיכים צרכני הזנות לספר בפורומים השונים על "הסחורה" החדשה שהגיעה, ולהתהדר בדברים כמו: "הייתי הראשון שלה בארץ" או "היא לא ידעה מילה בעברית".

עם זאת, למרות הסיפורים הרבים של צרכני הזנות, לצד פעילות המשטרה היום או בנובמבר האחרון במהלכה נעצר דימיטרי איסקוב, מי שהוגדר על ידי המשטרה כאחד מגדולי סוחרי הנשים, קשה לשכוח שהסחר בנשים בישראל עדיין לא מוגר. 

יותר מזה, צריך לדייק ולהגיד - הוא חזר. סוחרי הנשים עושים שימוש ציני בהחלטת המדינה לבטל את הצורך בויזות לתיירים מאוקראינה וגאורגיה שנועדה לקדם את התיירות ממדינות אלה, על מנת להכניס עוד ועוד נשים אל מעגל הזנות – הרחק מביתן, משפתן וממשפחתן. וכשתופעה כל כך אלימה ונוראה מרימה שוב את ראשה, צריך לטפל בה בכל הכוח. 

מחקר שהתבצע ב-150 מדינות מצא כי הפיכת הזנות לחוקית מעלה את הביקוש לסחר בבני אדם, היות והיא מעלה את הביקוש לנשים בזנות. בהתאמה, הולנד, מדינה שמפורסמת במיסוד הזנות, והפכה כבר מזמן ליעד מועדף על צרכני זנות, דיווחה על הפרות חמורות של איסור הסחר בבני אדם במדינה. 

לצד הדיונים על המאבק בסחר, מזה עשור דנה המדינה במאבק הכולל בתעשיית המין, ובתוכו בעיקר בצמצום צריכת הזנות. מעגל שכולו ניצול, שלא רק שמעלה את הביקוש לקרבנות סחר ומניע את סוחרי הנשים להמשיך "לייבא" (בשפתם הכה מחפיצה) עוד ועוד קרבנות, אלא גם גורם לדרדור של עוד ועוד צעירות ישראליות למעגל שכולו אלימות וחושך.

גם הדין הבינלאומי מצביע על הצורך לפעול לצמצום צריכת הזנות, כחלק טבעי ומרכזי במאבק בסחר בבני אדם. מדוח שפורסם על ידי הוועדה הבין משרדית לצמצום צריכת הזנות בישראל רק לפני מספר שבועות, עלה כי איסור פלילי על צריכת זנות מהווה מכשול וחסם לפשיעה המאורגנת החמורה הנלווית לתופעת הזנות, ובתוך כך – גם לתופעת הסחר בבני אדם למטרות ניצול מיני. 

גם ברשויות המדינה כבר מבינים כי אחת הדרכים היעילות להילחם בסחר בנשים לישראל – היא להפוך את הבאת קרבנות הסחר לכאן ללא כדאית. ככל שמדינת ישראל תשכיל לאסור על צריכת זנות יצטמצם הביקוש לקרבנות סחר חדשות. כך נזכה לפעול בצורה אמיתית, בכל החזיתות, בתופעה האיומה הזו. 

ואחרי שאמרנו את כל זה, גם כבר בכנסת מבינים, שלצד המציאות האיומה של קרבנות הסחר, ישנה מציאות אכזרית במיוחד של צעירות ישראליות שדורדרו לתוך מעגל הזנות. לאור זאת, ביולי האחרון אושרה בקריאה טרומית הצעת חוק המאבק הלאומי בצריכת זנות ושיקום שורדות זנות עם 74 תומכים, בלי מתנגדים או נמנעים. מאז יושבת הצעת החוק על שולחנה של השרה שקד שהתחייבה לקדם אותה כחוק ממשלתי. נשאר קצת יותר מחודש לסיום מושב הכנסת הקרוב. הגיעה העת ששרת המשפטים שקד תעמוד בהבטחתה.