על הנייר, נדמה ש-2017 הייתה שנתן של הנשים בהוליווד. בעיקר על רקע המחאות הפעילות בטקסי הפרסים או הצלחתם של שוברי קופות בכיכובן של נשים כמו: וונדרוומן, מלחמת הכוכבים והיפה והחיה. אך לפי מחקר חדש של המכון למחקר סרטים וטלוויזיה של סן דייגו, נראה שבכל מה שקורה על המסך, ייצוג הנשים הלך ופחת.

על פי המחקר שפורסם לאחרונה ובדק את הפער המגדרי בתעשיית הקולנוע בהוליווד, נראה שרק ב-24% מהסרטים שהוקרנו השנה – כיכבו נשים בתפקיד הראשי. כ-5% פחות משנת 2016, אבל הפער הבעייתי הזה הוא בהחלט רק ההתחלה. 

מתוך "היפה והחיה" (צילום:  יחסי ציבור )
שובר קופות, לא תקרות זכוכית | צילום: יחסי ציבור

בנוסף, המחקר בדק בכמה סרטים השתתפו לפחות 10 דמויות נשיות עם תפקידים שמשלבים טקסט (כלומר, כאלו עם ביטוי וקידום עלילתי) ומצא שרק ב-32% מהסרטים הנתון הזה התקיים. כל זאת ביחס ל-79% מהסרטים שעלו השנה עם 10 דמויות גבריות או יותר, בתפקידים שמשלבים טקסט. המספר הכולל של דמויות נשיות בסרטים מצליחים בממוצע עומד על 37%, בדיוק כמו בשנת 2016.

ומה קורה מאחורי המצלמה? על פי המחקר, סרטים שבוימו או נכתבו על ידי נשים, ביטאו בהתאם ייצוג נרחב יותר של נשים, כשב-45% מהן נשים לוהקו לתפקיד הראשי. בסרטים שבוימו או נכתבו על ידי גברים וכללו צוות הפקה גברי, לוהקו רק כ-20% נשים לתפקיד הראשי. 

וגם החדשות הטובות לכאורה - לא באמת טובות. אמנם ייצוג הנשים בסרטים ירד, אך הגיוון והשילוב של נשים לטיניות או אפרו אמריקאיות דווקא כן הצליח להתרומם. אבל לא מספיק, כיוון שייצוג הנשים הלטיניות עלה מ-3% ל-7% וייצוגן של נשים אפרו-אמריקאיות עלה מ-14% ל-16%. מעט, אבל ממש לא בכיוון.