אתמול (א') בשעות הצהריים נחשפתי לקמפיין החדש של ארגון חות"ם שבאופן מאוד לא מפתיע עוסק כרגיל בהכפשה ושקרים כלפי נשים פמיניסטיות דתיות מארגונים שונים. כפמיניסטית דתיה, אחיינית של אחת מהנשים שהסרטון מנסה להסית נגדן אני בוודאי לא אובקטיבית אבל בכל זאת היה לי חשוב לכתוב.

מבחינת המסר הכללי הסרטון הזה די חוזר על אותן סיסמאות מעייפות שאנחנו כבר מכירות, "שוטפים לכם את הראש", "הקרן החדשה משלמת להם", כל אלה בעטיפה של אנימציה לא רעה בכלל - אבל בעיקר, ניסיון לעשות דה-לגיטימציה לנשים ספציפיות. 

הסרטון הזה מזעזע אותי כי אני מרגישה שנחצה כאן גבול מסוכן - הוא מלא בשנאת נשים טהורה, שקרים וצביעות והגיע הזה שמישהו יגיד לזה די. 

ארגון חות"ם מציג שנאת נשים מהזן הישן ומהמוכר: מתוך כל הארגונים הדתיים שהקמפיין יוצא נגדם, בסרטון מככבות הנשים והוא מתרחש במספרה, תוך שהנשים, שבפועל הן נשות אקדמיה, נשות תורה ומנהיגות, מוצגות כחופפות מצחקקות במספרה. כל זה בפיקוד של? ניחשתן נכון - אישה.

הבחירה הזו לא מקרית. בכמעט כל המקרים לנשים המוצגות בסרטון יש מקבילים גברים בתפקיד. הבחירה להציג את הנשים בלבד משרתת את הפחד של אנשי חותם מנשים חזקות שיש להן מה לומר. זה אפילו לא מפתיע כשמדובר בארגון שמתוך עשרים ושניים בעלי התפקידים בו - רק שתיים הן נשים, וגם הן בתפקידים לא ניהוליים. 

הפוסט האחרון שלהם לפני הקמפיין הזה עוסק בהתנגדות למינוי של אישה לראשות השירות הלאומי גוף שמורכב מ-16 אלף נערות ורק אלפיים נערים. עיון בפיד שלהם מעלה שלרוב, כשהם יוצאים נגד אדם פרטי בצורה חריפה או מבזה ולא נגד גוף - יהיה מדובר באישה.

השיח של ארגון חותם סביב נשים מקבל אופי חיובי רק כאשר הן מדברים עליהן כאמהות, חלילה אל כמנהיגות. אפילו בכנס שהם ארגנו לנשים על תפקיד האישה השתתפו חמישה דוברים ורק דוברת אחת. לא שזה מפתיע, בכל זאת מדובר בארגון שעסוק בצורה אובססיבית בנשים שחורגות מהמקום שהם חושבים שמתאים להן.

פלא שהסרטון שלדעתם ישכנע את כולנו ויראה לנו את 'האמת' יהיה סרטון מלא שנאת נשים טהורה, שיציג נשים בצורה שמזכירה יותר מהכל סרטונים אנטישימים תוך שהוא שזור באינספור שקרים?

למשל ארגון נאמני תורה ועבודה - אין להם בכלל תוכנית בת מצווה ותהילה פרידמן (שמופיעה בסרטון) היא לא המנכ"לית שלו, לא מקבלת שום שכר מהם ומעולם לא אמרה את הדברים שייחסו לה בסרטון. ארגון מבוי סתום אומנם מקדם תנאי בנישואים, אבל ממש לא מקדם נישואים אזרחיים אלא נישואים כדת משה וישראל. הלאה, חנה קהת היא לא כל ארגון קולך וכאשר היא אמרה את האמירה שמיוחסת לה בסרטון, יו"רית הארגון יצאה בפומבי נגד זה.

אבל היי, למה לבלבל את ארגון חותם עם עובדות? הם כנראה מניחים שכולנו מטומטמות ושבמקום לטעון טיעונים הגיוניים נגד דעות ששונות משלהם אפשר פשוט לשקר קצת, לצעוק "הקרן החדשה", "פמיניסטיות דתיות", "תפילין" וכולנו ישר נעבור לדום.

נדמה לי שחות"ם מציעים לנו פרשנות רדיקאלית חדשה למושג שטיפת מוח - כנראה שאצלם שטיפת מוח זה החזקה בדעות שונות מאלו שלהם והתעוזה לומר אותם או לרצות לקדם אותם. לפי חות"ם, כאשר נשים פמיניסטיות דתיות מדברות על ערכים שחשובים להן, תוך שקיפות מלאה, הן שוטפות מוח, מנסות לסדר לנו את הראש.

אבל כאשר עמותה מעורפלת עם שקיפות כלכלית נתונה בספק מפיצה סרטונים מסולפים, כולנו אמורים להניח שהם דוברי אמת ולא פועלים ממניעים זרים? 

הייתי שמחה להתמודד עם טענות רלוונטיות עם דעות שונות ולא לדבר על הבעיה המהותית במי שאומרים אותם. אולם לצערי אין איך להתמודד באופן ענייני עם טיעונים שמעלים גופים מעורפלים, לא שקופים, שלא ברור מי עומדים מאחוריהם ובוחרים להציג סרטוני אנימציה מסולפים ומלאים בשקרים גמורים. 

תראו זה לא שאני לא מבינה אותם בסופו של יום הנשים הללו מפחידות אותם - הן מציבות אלטרנטיבה אמיתית ומאיימת על מוקדי הכוח שהם שלטו ושולטים בהם עד היום. הן לא מוכנות לתת ל-20 רבנים שעומדים בראש הארגון להכתיב להן מה לחשוב או לעשות. יש להן דעות משלהן, מחשבות משלהן, אמירה משלהן ובארגון חות"ם, כמו כל אחד שמפחד, ממהרים לנסות להגחיך אותן, להרחיק אותן, לקעקע את הלגיטימציה שלהן - כי זה הרי הרבה יותר קל מאשר לנסות לדבר איתן. 

הכותבת היא פעילה פמיניסטית מהציונות הדתית

הנתונים באדיבות  דוב מורל