בעקבות רצח שתי הנערות מתחילת השבוע והצבעת הכנסת בשבוע שעבר נגד הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לטיפול באלימות כלפי נשים בישראל, מבקשות נשים ברחבי הארץ להחריף את המאבק. לאחר שאתמול הפגינו מאות נשים במוקדים רבים במחאה על אוזלת היד של הרשויות בעניין, יוזמה חדשה שתופסת תאוצה ברשתות החברתיות קוראת לנשים לשבות במהלך שבוע הבא כמחאה. 

"בשנה האחרונה נחצה גבול בלתי נתפס של 24 נשים שנרצחו רק משום שהן נשים" נכתב ביוזמה #אני_אישה_אני_שובתת, "זעקות הנשים נקברות תחת שתיקתה של הממשלה שמסרבת לקחת אחריות ולשנות את המצב. פעם אחר פעם קוברים תכניות, מתעלמים מהקורבנות ומשאירים חצי מהאוכלוסיה לא בטוחות"

"אנחנו במצב חירום, זה הזמן, אם לא נתעורר עכשיו לא נתעורר לעולם. רצח זה נקודת הקיצון של העובדה שאני מוטרדת ברחוב, בעבודה או בבית - זה קצה הקרחון של פערי השכר, של הערות פוגעניות, של חפצון, של הסללת נשים למקצועות בשכר נמוך, של נשים בזנות, של חינוך מגדרי בבתי ספר. זו תוצאה של אלימות ואפליה מגדרית שכולנו מרגישות בכל יום ובכל מרחב. אם את אישה - את בפנים. אם אתה גבר - תצטרף".

היוזמות קוראות לכל הנשים בישראל לשבות ולא ללכת לעבודה ביום שלישי הקרוב (4/12/2018) בכדי להמחיש את כוחינו ומספרינו ולהפעיל לחץ על הממשלה, משרד הרווחה והמשרד לביטחון פנים להעביר את התקציב שהובטח ונתקע, בסך 250 מליון שקלים, עבור תכנית החירום למניעת אלימות כלפי נשים ולהפעיל את התכנית שתכלול: תכנית שיקום ציבורית לנפגעות אלימות במשפחה, תכנית שיקום לתוקפים, חינוך והסברה, ושינוי מדיניות מקיף במשטרת ישראל בטיפול באלימות במשפחה.

בין הייתר קוראות היוזמות לבעלי עסקים להצטרף לשביתה ולאפשר לעובדות לשבות באותו יום בדומה למה שנעשה ברחבי ישראל בשביתת הקהילה הלהט"ב ביולי האחרון.

לפרטים נוספים והצטרפות למחאה לחצו כאן

כזכור, לפני יומיים  נרצחה סילבנה צגאיי בת ה-13 בשכונת התקווה בתל אביב. החשוד, טספברהן אספסיון בשנות ה-30 לחייו בעל מספר הדרכון 4628/106624, נמלט מהזירה לאחר שככל הנראה הכה את הנערה למוות. הוא היה בן הזוג של אם הנערה אך לא אביה של המנוחה.

מוקדם יותר באותו יום נמצאה גופתה של יארה איוב בת ה-16 מגוש חלב שבגליל שנעדרה מאז סוף השבוע. שני חשודים בני 28 ו-53 במעורבות ברצח שלה נעצרו. הגופה של איוב נמצאה במרחק של כ-10 מטרים מהמקום שבו היא נראתה לאחרונה. יארה לא הייתה מוכרת למשטרה ולרשויות השונות ושמה לא היה מעורב בתקריות אלימות או חריגות כלשהן.

בשבוע הבא צפויה להתכנס ועדת השרים לאלימות, ראש הממשלה ינהל את הישיבה בנושא אלימות במשפחה. משרדי הרווחה ובטחון הפנים אמורים להציג לרה"מ את התכניות הממשלתיות הקיימות, ומה בוצע במסגרתן.

אירועי מחאה נוספים שמתוכננים לימים הקרובים:

הערב בשעה 17:00 מחאה מול משטרת יפו, פרטים באיוונט הפגנה - די לאלימות נגד נשים - https://www.facebook.com/events/369025160307087/

מחר (יום ה') בבאר שבע מחאה נגד רצח נשים של לוט"ם ברחבת העירייה בשעה 15:30

הפגנה נוספת מתוכננת ליום שישי, בשעה 18:00, בכיכר השעון ביפו