כשמיכל (שם בדוי) הייתה בת 18 היא הלכה עם חברות לראות הופעת סטנדאפ במועדון הצוותא שבתל אביב. "היה שם סטנדאפיסט אחד שהיה ממש מצחיק. אחרי ההופעה אמרתי לו 'וואו, היית ממש מצחיק, אתה רוצה אולי לשתות בירה?'. הוא לקח אותי לחדר מדרגות שם בצוותא, לא הבנתי מה הוא רוצה ואז פתאום הוא פשוט הוריד את המכנסיים. חברה שסיפרתי לה על זה אמרה לי 'מה? זה הכי הוא! פעם הוא פעם הוא רדף אחרי עם הבולבול שלו בחוץ'". 

בשבוע האחרון, מאז התפרסמו ב-mako נשים וב"מקום הכי חם בגיהנום" תחקירים על ההטרדות המיניות בסצינת הסטנדאפ המקומית נחשפות עוד ועוד עדויות של סטנדאפיסטיות, בעבר ובהווה, שמצביעות על אווירה קשה וסקסיסטית במועדונים ומחוץ להם וקוראות לשינוי בזירה, בכדי להפוך אותה לידידותית יותר לנשים. תיבת הפנדורה של הסצנה נפתחה.

"התחושה שלי היא שסטנדאפיסטים מרשים לעצמם יותר לעשות את הדברים האלה כשאת בתחילת הדרך", אומרת ל-mako סטנדאפיסטית וותיקה אחרת, "לפני כמה שנים עשיתי מסיבת יומולדת והאיוונט היה פומבי אז סטנדאפיסט מסויים כנראה ראה שם את הכתובת שלי ופשוט הגיע. לא ממש הבנתי מאיפה הוא בא אבל הוא בא, נכנס אלי לחדר והסתגר שם. אחרי שכולם הלכו הוא יצא מהחדר כשהבית ריק, הוריד את המכנסיים והתחתונים, התיישב על הספה ואז פשוט לקח את היד שלי ושם על איבר המין שלו. הייתי בשוק. אמרתי לו שאני צריכה לשירותים ונעלתי את עצמי שם עד שהוא התייאש והלך. אני לא זוכרת כמה זמן היתי שם. הקטע הוא שאני יודעת עליו בוודאות שהוא הטריד עוד בחורות".

בתגובה לפרסומים ספגו סטנדאפיסטיות רבות ששיתפו את הכתבות בעמוד הפייסבוק שלהן איומים ואלימות - בין אם בפומבי ובין אם בפרטי, מגברים רבים בסצינה. "כשהראש איננו טרוד במתלוננות חדשות, הוא נודד לאלו שכבר התראיינו, לאלו שרק העזו לשתף את הראיונות ואלו שלא העזו לעשות אפילו את זה, כי האיומים מצד בעלי ליינים וחבריהם הצליחו להשתיק אותן" כתבה אופיר סגרסקי, ממנהלות קבוצת הפייסבוק בה התחיל השיח בין הסטנדאפיסטיות, "אין לי שום ביקורת כלפי המושתקות – זה באמת מפחיד, לדבר. באמת מפחיד לקבל ים של הודעות נוסח 'את בסך הכל נוקמת על זה שלא קיבלת ספוטים כי את לא מצחיקה', 'לא התלוננת למשטרה כי את משקרת', או איומים בתביעה. יש כאלה שהפכו בעל כורחן לפנים של מאבק פמיניסטי שממש לא התכוונו לקחת בו חלק. הן נכנסו לסצנה פשוט כדי להצחיק, אבל מישהו הצמיד אותן לקיר בכוח לפני שהגיעו לפאנץ'.

 

לקריאת התחקיר המלא שפורסם ביום חמישי ב-mako

 

בין היתר הגיב דורון פרידמן, מנהל הקומדי בר (אחד משני המועדונים שבלב הסערה) והמנהל האישי של אמני בית ענקיים במועדון כמו שחר חסון, אמירם טובים ועפר שכטר לסטנדאפיסטית שפרסמה את התחקירים "תסתמי תפה" (כך במקור) ולסטנדאפיסטית אחרת קרא "שקרנית חצופה". רבים האשימו את המשתפות, כמו גם את המתראיינות בכתבות, שהן בסך הכל "ממורמרות שלא מקבלות זמן במה כי הן לא מצחיקות".

"לא על הספוטים שלי אני נלחמת, אלא על הספוט של החברה הסטנדאפיסטית שתשב איתי מאחורי הקלעים בזמן שהחברים הגברים שלי מדברים ביניהם בקודים על מישהי שהיו רוצים לזיין. כי תוך כדי, אני מבינה שהשיחה הזו לא נועדה לי, שאני אורחת, גוף זר ובלתי רצוי- ובביטחון המקסים הזה צריכה עכשיו לעלות לבמה ולהפציץ" אומרת סגרסקי על הדברים הללו.

לצד עדויות על הטרדות ויחס סקסיסטי ומפלה עלו עדויות נוספות, הנוגעות להתייחסות לא ראוייה לנשים מסיבות נוספות. כך, לדוגמה, מספרת הסטנדאפיסטית דניאל (שם בדוי). "אני סטנדפיסטית מבוגרת מאוד יחסית. לפי מחיאות הכפיים ודעת הקהל אני טובה. פעם הופעתי באחד המועדונים הגדולים ומנהל הליין שם אמר לי 'למה לך לבוא אלינו? לכי להופיע בבתי אבות'. במועדון אחר אמרו לי בפירוש שהגיל שלי לא מתאים למרות תגובות הקהל האוהדות. מה הקשר בין אפלייה לאונס? מי שדן לגופו של אדם ולא לגופו של עניין, מסוגל גם לתת גיבוי להתנהגות נלוזה".

ליצירת קשר עם הכתבת: liat.barstav@mako.co.il