מספר עונות בנב"א: 20. אליפויות: 5. אולסטאר: 18. מקום ברשימת קלעי כל הזמנים: 4. אונס: 1. עם מספרים כאלה, קשה שלא להכתיר את קובי בראיינט כאגדת כדורסל, שחקן שהלך לעולמו בטרגדיה נוראית ובלתי צפויה בגיל 41 בלבד.

אבל קובי בראיינט היה יותר מאגדת כדורסל - הוא היה אדם רע. את הקריירה הענפה שלו הוא בנה בעשר אצבעות, אותן עשר אצבעות שבהן השתמש אחר כך כדי לחנוק בת 19 אותה אנס באכזריות ב-2003. קודם באמצעות הכוח האדיר שטמון בידיים שלו, אחר כך באמצעות מיליוני דולרים, הכפשה בלתי פוסקת וסוללת עורכי דין שקרעה את המתלוננת נגדו לגזרים. טקטיקה שעבדה היטב כשזו החליטה שלא להעיד נגדו במשפט.

רבים ממספידיו טוענים שאין לנו דרך לשפוט את מה שקרה שם מאחר שהעניין נסגר מחוץ לכותלי בית המשפט. אבל אתם יודעים איך זה עם טענות, בחלק לא מבוטל מהמקרים ניתן להפריך אותן תוך כמה דקות בגוגל. כי אנחנו בהחלט יודעים - מי מאיתנו שבוחר לדעת - מה קרה שם. 

"הוא החזיק אותי בצוואר וגרר אותי פיזית לספה", סיפרה המתלוננת נגדו בעדות שפורסמה ביותר ממקום אחד, "אחר כך הוא המשיך להחזיק אותי בצוואר ביד אחת, וביד השנייה הוא הפך אותי, כופף אותי והרים לי את החצאית. ניסיתי להשתחרר, ניסיתי לעזוב, הוא לא שחרר את הצוואר שלי. בכל פעם שאמרתי לא, הוא הידק את האחיזה בצוואר שלי. הוא הוריד את התחתונים שלי ונכנס לתוכי. הוא שאל אם אני אוהבת כשגבר גומר לי על הפנים. אמרתי שלא והוא אמר שהוא הולך לעשות את זה בכל מקרה".

הנה לפניכם חלק קטן מהעדות המלאה של הנאנסת, ומי שיעמיק ויחפש ימצא עוד שפע פרטים שמוכיחים את צדקת גרסתה. האינטרנט הוא עולם שלם של מידע, אבל אם נחפש 'קובי בראיינט אגדת כדורסל' כנראה שלא נגיע לתוצאות שמציגות שחור על גבי לבן את האונס שביצע. בראיינט הכחיש שבכלל קיים יחסי מין עם אותה מתלוננת. אחרי שנמצאו סימני התנגדות על גופה, זרע ודם, הוא שינה את הגרסה שלו ל"יחסי מין בהסכמה". זה עלה לו בטבעת יהלום בשווי 4 מיליון דולר לאשתו ונסה ואי אילו הוצאות משפט.

בראיינט. לקרוא ולא להאמין (getty Images) (צילום: ספורט 5)
בנה את הקריירה באותן עשר אצבעות שבהן חנק ואנס באכזריות | צילום: ספורט 5
המתלוננת לא ויתרה, למי שעוד תוהה מה עלה בגורלה. היא תבעה את בראיינט במשפט אזרחי והייתה לה רק דרישה אחת: התנצלות פומבית. לא פיצוי כספי (ידוע שבאה מבית אמיד כך שכסף לא היה המניע שלה) ואפילו לא עונש מאסר - רק הכרה במה שקרה לה. לצערה, גם את זה היא לא קיבלה מבראיינט. בהתנצלותו, בראיינט מתאר סיטואציה בה הוא קרא לא נכון את המפה - מה שהוא חשב שהם יחסי מין בהסכמה, למעשה לא היו כאלה ועל כך הוא מצר. בדרך הוא איבד את הקמפיינים לנוטלה ולמקדונלדס. נייקי, שחתמו איתו על קמפיין בגובה של 45 מיליון דולר, העדיפו להקפיא אותו לתקופת צינון הכרחית. בהמשך הוא כבר חזר למלא את חובותיו לנייקי. נוטלה, אגב, לא שכחו להציף את הקמפיין הישן בכיכובו לאחר פרסום דבר מותו, לחלוק לו כבוד אחרון.

סכין בלב

אני לא מצפה שזה יהיה קל. הלך לעולמו אדם שגילם בדמותו עקרונות של עבודה קשה, מצוינות, היווה השראה לרבים - אגדות כדורסל נוספות כמו לברון ג'יימס ועוד מיליוני אנשים ברחבי העולם שראו בו מודל, דמות לחיקוי. אף אחד לא אמר שאי אפשר להיות עצובים. עצב מטפס לגרון כשהוא רוצה, הוא לא שואל אף אחד. אבל האמת היא שמה שעצוב לא פחות זה לגלות שכמו ב-2003, גם ב-2020 - אחרי כל המהפכות וההישגים הפמיניסטיים, לכאורה - האונס שביצע בראיינט הפך לשורה קצרה באוסף ההספדים שלו.

אני מניחה שזה כמו לקבל סכין בלב כשאתה מגלה שהאדם הנערץ עליך - או אפילו סתם אדם שהערכת - מסוגל לעשות דברים כאלה. אבל היותו של קובי בראיינט דמות מעוררת הערצה בעולם בכלל ובקהילה האפרו-אמריקאית בפרט, כזה שעשה רבות למענה, לא מוחקת את מה שעשה ובטח שלא הופכת אותו לאדם טוב יותר.

במשך שנים העולם מחל למייקל ג'קסון על פדופיליה אכזרית כי סירב לראות את ג'קסון כמשהו אחר מלבד אייקון תרבות. זו גם הסיבה שמעריציו של אייל גולן מעדיפים שלא להיזכר בפרשה בה היה מעורב, זו גם הסיבה שטו פאק וזוהר ארגוב עדיין נחשבים למלכים, זו גם הסיבה שקובי בראיינט יזכר בעולם כשחקן בלתי נשכח שהלך לעולמו מהר מדי ולא כאנס שניצל את מעמדו וכוחו כדי לחמוק מהמעשים הנפשעים ביותר, ממש כמו או.ג'יי סימפסון בזמנו.

אבל אנחנו האנשים שמנסים לשנות את העולם הזה, לא לאפשר עוולות ופשעים כנגד בני אדם בחסות הערצה תרבותית. וכשאתם נעצבים על קובי בראיינט, תחשבו גם על המתלוננת נגדו - בחורה אלמונית שלא זכתה לצדק שמגיע לה וכעת צופה מהצד בזמן שהעולם מהלל את מי שהפך את חייה לגיהנום ויצא מזה בלי כלום. אל תתכחשו לרגשות שלכם, אבל תחליטו באיזה צד של ההיסטוריה אתם רוצים להיות.