בעוד פחות מחודש ניפרד לשלום מהנשיא שכל כך אהבנו לאהוב, שמעון פרס, ומשכן הנשיא יזכה לדייר חדש. השבוע יו"ר הכנסת הודיע על מועד הבחירות בעשרה ביוני, והמרוץ נכנס להילוך גבוה. השר סילבן שלום קיבל כתף קרה מבנימין נתניהו, שמו של דוד לוי שוב נשלף מהמחשכים והמועמדים הנוספים התחילו לגייס את אנשי יחסי הציבור שלהם בכל הכוח כדי לגייס את התמיכה הנדרשת אצל חברי הכנסת.

שמות רבים עלו במהלך השבועות האחרונים ואנחנו בדקנו בסקר השבועי של mako ומכון המחקר "פאנלס פוליטיקס", לגבי כל מתמודד בנפרד, עד כמה אתם רוצים שכל אחד מהם אכן יתמודד על תפקיד הנשיאות? אל המקום הראשון עם 68% תמיכה, מגיע ח"כ רובי ריבלין. רק 19% מהנשאלים לא רוצים שהוא יתמודד. אחריו מגיע זוכה פרס נובל פרופ' דן שכטמן, עם 48% תמיכה בציבור, לעומת 29% שלא רוצים שיתמודד ובמקום השלישי פרופ' דליה דורנר, עם 39% תמיכה (לעומת 35% שלא רוצים שתתמודד). צמוד אליה מגיע הקלף שנשלף השבוע, השר לשעבר דוד לוי עם 39% מהנשאלים שהיו שמחים לראות אותו מתמודד, אבל עדיין יש רוב של 41% שהיו מעדיפים לוותר על כך.

את הרשימה סוגרים השר סילבן שלום, כש-58% מהנשאלים היו מעדיפים שלא יתמודד וכנראה חורצים סופית את ההזדמנות שלו ושל ג'ודי להיכנס לבית הנשיא, והשרה לשעבר דליה איציק ש-62% מהנשאלים לא רוצים שהיא תתמודד, לעומת 23% בלבד שהיו שמחים לראות אותה במרוץ.

בדקנו גם מה בנוגע לחברי הכנסת המכהנים שכרגע רצים ואף הצליחו להשיג את כמות החתימות הנדרשת. גם כאן ראובן ריבלין מוביל ובגדול אצל ציבור הנשאלים. 52% חושבים שהוא הכי מתאים לכהן כנשיא. אחריו בפער ניכר ח"כ מאיר שטרית עם 13% תמיכה בציבור ו-11% תומכים בבנימין בן אליעזר. ח״כ ריבלין מוביל בכל הסקרים שערכנו בחודשים האחרונים. כך למשל, בסקר שנערך בסוף מרץ, לאחר פרסום החשדות נגד השר שלום, ענו 27% מהנשאלים כי הם תומכים בריבלין כנשיא הבא של ישראל, גם כאן שכטמן הגיע למקום השני עם 22% תמיכה. 

סקר 22.5

אבל לא רק הנשיאות הגיעה לכותרות השבוע, היו עוד שני עניינים חשובים – תקציב הביטחון ששוב קיצוצו עומד על הפרק והניצחון המרגש של מכבי תל אביב בגביע היורוליג.

כבכל שנה, משרד האוצר מאיים לקצץ בתקציב הביטחון, ומהצד השני משרד הביטחון מאיים בהפסקות אימונים, קיצוצים בטיסות ועוד שלל עניינים שעלולים להוביל לאי מוכנות ישראלית למלחמה. אבל כנראה שאת הציבורי הישראלי האיומים האלה כבר לא מרשימים: 43% מהנשאלים בסקר חושבים שצה"ל מפריז בגודל האיומים שלו, 40% חושבים שדווקא לא מדובר בהפרזה ויש חשיבות גדולה לתקציב.

סקר 22.5
ריטואל קבוע - איומים על הפסקת אימונים

בדקנו גם מה הישראלים חושבים על הבקשה להגדיל את תקציב הביטחון, גם כאן אין תמיכה ציבורית. 28% חושבים שצריך לצמצם אותו, 26% חושבים שיש להגדיל אותו ורוב של 43% חושבים שצריך להשאיר את תקציב הביטחון על כנו.

ונסיים במשהו משמח. מכבי תל אביב זכתה השבוע בגמר גביע אירופה בכדורסל והביאה לכיכר רבין את הגביע החגיגי. ועדיין, עלתה ביקורת רבה על החיבוק שקיבלה הקבוצה מכל ראשי המדינה ובכלל – מכל המדינה. האם זאת הקבוצה של המדינה? או שצריך לתמוך גם בקבוצות אחרות? 57% מסכימים עם ההגדרה של מכבי כקבוצה של המדינה. 31% חושבים שלא צריך להגזים, ומדובר בקבוצה ככל הקבוצות האחרות. 

סקר 22.5
קבוצה של המדינה או לא, כיף לחגוג ניצחון

בסקר השתתפו 503 משיבים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה הבוגרת היהודית במדינת ישראל מעל גיל 18 

מה אתם יודעים על מוסד הנשיאות ומי אתם רוצים שייבחר לנשיאות? השתתפו במשחק שלנו