במשך כמעט חודש לחימה במסגרת מבצע צוק איתן נתקלנו בלא מעט פרצופים ברשתות החברתיות, במסך הטלוויזיה ובאתרי החדשות.חלקם יוכתרו כמנצחים של המבצע וחלקם ללא ספק הפסידו בגדול. במגזין m יצאנו הפעם לבדוק מי באמת המנצחים הגדולים ומי המפסידים ובסקר מיוחד שערך עבור mako מכון המחקר "פאנלס פוליטיקס" בדקנו גם מי המנצח והמפסיד בעיני הציבור, שהתבקש לבחור בסקר שלושה מנצחים ושלושה מפסידים.

אז מי במנצחים? הרמטכ"ל בני גנץ, מי שהוביל את המערכה, מוביל גם בסקר שלנו עם 63% מהמשיבים שחושבים שהוא המנצח הגדול של המלחמה הזאת. מה שאומר שלמרות שהישראלים בסקרים קודמים לא היו מרוצים מתוצאות המבצע, הם כן מרוצים ממי שפיקד עליו. במקום השני, גיבור ישראל אל"מ רסאן עליאן עם 49%, גם דרוזי, גם עומד בראש חטיבה שספגה מכה קשה וגם נפצע ורץ לשטח חזרה. הישראלי הכי יפה, והמסר הכי חשוב שהיינו צריכים בעת הזו כדי לקרב לבבות הישראלים.

במקום השלישי מי שהוביל את השידורים בטלוויזיה ביד רמה, זה המבצע המי יודע כמה שאנחנו עוברים, רוני דניאל עם 40% מהישראלים שחושבים שהוא המנצח הגדול. מיד אחריו הוואטסאפ (23%) שמצד אחד עזר לנו להרגיע אחד את השני באזעקות אבל מצד שני גרם לנו להבין שהפצת מידע עלולה להיות הרסנית במיוחד. במקום החמישי, עמיר פרץ שהביא לנו את כיפת ברזל, הציל אותנו מפגיעות ישירות מרקטות ולהפוך את ירי הטילים למשהו קצת פחות מאיים.

עוד במנצחים – מחבר השיר הכי מדבק "תקוף תעשה ביגועים", אנחנו לא יודעים מי זה, אבל ללא ספק מדובר במלחין מוצלח (14%), חמאס מיד אחריו (11%), אל על במנצחים למרות המחירים (10%) והצל עם 7%.

ומכאן לרשימה הקשה היותר, המפסידים הגדולים. המפסיד הראשי בקרב הציבור הישראלי הוא מי אם לא האיש שכולם נהנו לשנוא, העיתונאי גדעון לוי ש-49% מהנשאלים חושבים כנראה שההתבטאות שלו על הטייסים עברה את הגבול. צמוד אליו ארגון חמאס עם 48%, אחר כך מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שניסה לפייס את הצדדים בלי הצלחה ובעיקר ספג המון ביקורת מצד הממשל הישראלי (47%). לא רק גדעון לוי פתח את הפה ועצבן את הישראלים, אלא גם השחקנית אורנה בנאי שההתבטאות שלה עלתה בכך ש-44% חושבים שהיא מפסידה גדולה במבצע, כנראה שגם כל ההתנצלויות שלה לא עזרו.