בני הזוג במוקד הביקורת (צילום: איציק בירן)
אירופאים עדינים? | צילום: איציק בירן
אשת ראש ממשלה שמתעמרת (או לא) באב הבית, שר ומועמד לנשיאות שמוגשת נגדו תלונה על הטרדה מינית שהתרחשה כביכול לפני 15 שנה ועסקנות לא מבוטלת סביב הניסיון לטפל במצוקת הדיור, העסיקו השבוע את הישראלים ונראו לרבים, לצערנו קצת בצדק, כמו עוד עונה בסדרה בית הקלפים. אבל בסקר השבועי של מכון המחקר "פאנלס פוליטיקס" ו-mako אנחנו יכולים לראות שהשערוריות האלה לאו דווקא משכנעות את הישראלים, למרות שללא ספק פוגעות בתדמית הפוליטיקאים שלנו.

מהסקר בו השתתפו 498 משיבים עולה שלמרות העובדה שרוב הישראלים (40%) מאמינים לגרסתו של השר סילבן שלום בפרשת ההטרדה המינית ולמרות הפרסומים לפיהם התיק ייסגר, התמיכה בו במירוץ לנשיאות יורדת בצורה משמעותית.

סקר 27.3
(אינפוגרפיקה: ויטלי ריימן)

בסקר שנערך בינואר האחרון עבור חדשות 2 ובדק מי מבין המתמודדים לנשיאות זוכה לתמיכה הגבוהה ביותר בציבור, זכה השר סילבן שלום ל-13% תמיכה והתמקם גבוה במקום השלישי. אבל בסקר שערכנו השבוע, הוא זוכה ל-2% תמיכה בלבד.

אל המקום הראשון מגיע המתחרה מהמפלגה, ח"כ ראובן ריבלין, עם 27% תמיכה, פרופ' דן שכטמן מגיע למקום השני עם 22%, והשופטת בדימוס דליה דורנר מגיעה למקום השלישי, בהפרש ניכר עם 10%. עוד מבין המובילים על השר שלום, אפשר למצוא את ח"כ בנימין בן אליעזר עם 7%, נתן שרנסקי עם 7% ומאיר שטרית ודוד לוי עם 3% כל אחד. שלום מוביל רק על דליה איציק, הזוכה לאחוז תמיכה אחד בלבד. כשבדקנו מה מצבו מול ארבעת המתמודדים שהשתתפו בסקר הקודם, המצב דומה - ריבלין מוביל עם 43%, פואד ושרנסקי בפער ניכר ממנו עם 11% כל אחד, ולאחר מכן השר שלום עם 3% וחברת הכנסת לשעבר איציק עם שני אחוזים בלבד, כלומר ירידה של עשרה אחוזים בתמיכה בשר סילבן שלום. 

סקר 27.3
(אינפוגרפיקה: ויטלי ריימן)

אבל פרשת השר שלום לא הייתה הפרשה העסיסית של השבוע הזה. אב הבית של משפחת נתניהו תובע את המשפחה במיליון שקלים וטוען, בין השאר, ליחס מזלזל והשתלחויות חסרות רסן מצד אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו. לדבריו, רובן ככולן בידיעת ראש הממשלה ולעיתים עם דרישה להיענות לה. כולל המשפט האלמותי מכתב התביעה, שאמרה כביכול נתניהו, "אנחנו האירופאים עדינים, לא אוכלים כל כך הרבה כמוכם המרוקאים, כדי שלא נראה שמנים". הפרשה גדלה עד כדי כך שנתניהו אף התגייס להגיב בתכנית הסאטירה "מצב האומה" שם התארח והגן על אשתו באופן חריג ביותר. אבל כל אלו לא עזרו, כי 56% מאמינים לגרסת אב הבית ובעוד רק 17% מאמינים למשפחת נתניהו.

סקר 27.3
(אינפוגרפיקה: ויטלי ריימן)

וכשיש כאלה צרות, כדאי לקדם תכניות חברתיות - כלכליות. שר האוצר יאיר לפיד יצא בשבוע שעבר בהצהרה שיוריד את המע"מ לדירה ראשונה לזוגות צעירים ל-0% מע"מ, מהיכן יגיע הכסף? ללפיד הפתרונים. מה שבטוח, שאפילו הוא לא חשב שזו תכנית טובה מספיק לפני שנה.

מהצד השני, הגיע נתניהו שצץ עם תכנית משלו, ואפילו הביא אותה לאישור מהיר בקבינט – אצלו יש תכנית "מחיר מטרה" (קביעת מחירי שוק הדירות מראש, על ידי המדינה). למי מאמינים הישראלים? 28% מהנשאלים השיבו שתכניתו של נתניהו היא התכנית שתוזיל את מחיר הדירות, 16% מאמינים בתכנית של לפיד והרוב (37%) לא חושבים שהתכניות האלו בכלל יוזילו את מחיר הדירות בארץ. עם זאת, 62% מהנשאלים ענו שאם היו מתכננים בדיוק קניית דירה, היו ממתינים לראות מה קורה עם הרפורמה הזאת. 

סקר 27.3
(אינפוגרפיקה: ויטלי ריימן)

>> המטוס המלזי התרסק, אתם הייתם משוכנעים שבגלל טרוריסט

>> לכל סקרי השבוע