כשדונלד ג'ון טראמפ ג'וניור היה סטודנט, שני עשורים לפני שאביו נבחר לנשיא ארצות הברית, הוא היה נער קולג' קלאסי. חבריו לאוניברסיטת פנסילבניה מספרים על בחור שחי ממסיבה למסיבה, שיכור חלק גדול מהזמן, ולא ממש יודע מה קורה איתו.

"הוא חיפש את עצמו", סיפר אחד מהם ל"וואניטי פייר". "היה לו תדמית של אחד ששותה ונכנס לקטטות של 'אתה יודע עם מי אתה מתעסק?'", אמר חבר אחר ל"ניו יורק מגזין". "דונלד ג'וניור היה שיכור בקולג'. בכל הזיכרונות שלי ממנו הוא מדדה בקמפוס, נופל או מתעלף בציבור, והיד שלו חבושה מפציעה שגרם לעצמו כי שתה יותר מדי", חלק עם העולם סקוט מלקר, בוגר נוסף של האוניברסיטה, בפוסט שכתב בפייסבוק קצת לפני הבחירות לנשיאות. "הוא ממש שנא את אבא שלו, ושנא את תשומת הלב ששם המשפחה שלו גרר. הכינוי שלו היה 'דונלד המרטיב' (Diaper Don), כי הוא נטה להירדם במיטות של אחרים ולהשתין על עצמו. תמיד ריחמתי עליו".

מלקר מסביר שכתב את הפוסט כדי ליידע את הציבור על אופיו של טראמפ האב, כשעוד היה מתמודד לנשיאות שמעטים האמינו שינצח את הילארי קלינטון. הוא מזכיר בו תקרית ששופכת אור על המצוקה שממנה סבל "דונלד המרטיב": יום אחד, לדבריו, עבר ליד החדר של טראמפ ג'וניור וראה את אביו עומד בכניסה. הוא הגיע כדי לאסוף את בנו למשחק של היאנקיז, קבוצת הבייסבול של ניו יורק. "היו שם לא מעט סטודנטים שרצו לראות את איל הנדל"ן המפורסם. דון ג'וניור פתח את הדלת כשהוא לובש חולצה של היאנקיז. אביו הכניס לו סטירה והפיל אותו לרצפה מול כל הסטודנטים האחרים. 'תלבש חליפה ותפגוש אותי בחוץ', הוא אמר לו, וסגר את הדלת".

עשרים שנה מאוחר יותר, כשטראמפ הבן מנהל את אימפריית הנדל"ן וההימורים של אביו, אפשר לומר שהוא החזיר לו סטירה חזקה הרבה יותר – אם כי לא מכוונת. לפני כשבוע חשף דונלד ג'וניור את ההתכתבות בינו ובין גורמים רוסים, שביקשו להעביר לו מידע שיפגע בהילארי קלינטון, והעמיק במו ידיו את הבור הרוסי שממנו הנשיא פשוט לא מצליח לצאת.

טראמפ ואבא
נתן לו סטירה כי לא לבש חליפה. טראמפ האב עם בנו | צילום: Pool, GettyImages IL

רוצים אקדח מעשן? הנה, קחו

אחרי חודשים של דיווחים וחקירות על הקשרים בין דונלד טראמפ לוולדימיר פוטין והמשטר הרוסי, הגיעה הפרשה שמסעירה את המערכת הפוליטית האמריקאית כבר שבועיים. בשמונה ביולי דיווח ה"ניו יורק טיימס" שטראמפ ג'וניור נפגש לקראת הבחירות עם נטליה ווסלניטסקיאה, עורכת דין רוסייה המקורבת לקרמלין. העיתונאים לא ידעו מה היה תוכן הפגישה, אך גילו שנכחו בה ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הקרוב של טראמפ האב, וכן מנהל הקמפיין שלו פול מנאפורט. "זו הייתה פגישת היכרות קצרה, ביקשתי מג'ארד ופול לקפוץ אליה לרגע", הגיב טראמפ הבן, "שוחחנו בעיקר על תוכנית של אימוץ ילדים רוסים. זה לא היה נושא שקשור לקמפיין, ולכן לא נפגשנו שוב".

העיתונאים לא קיבלו את זה. "ההסבר שלהם לא היה הגיוני", סיפר הכתב אדם גולדמן, "למה שקושנר ומנאפורט יגיעו לפגישה על איזו תוכנית לא ידועה שלא קשורה לקמפיין? המשכנו לרחרח ושאלנו עוד שאלות". במהרה התברר שטראמפ הבן לא אמר את כל האמת: העיתונאים גילו שהוא הסכים לערוך את הפגישה לאחר שהובטח לו מידע מביך על קלינטון, ושמו את ידיהם על תכתובת המיילים שהובילה אליה. היא החלה ב-3 ביוני 2016, כשכבר היה ברור שהמירוץ לנשיאות יהיה מלוכלך.

השילוב בין ביזנס לעולם הזוהר, שתמיד ליווה את הטראמפים, שיחק תפקיד גם כאן. הצד השני בהתכתבות היה רוב גולדסטון, סוכן אמנים בריטי, שהכיר את דונלד טראמפ עוד כשארגן את תחרות "מיס יוניברס". הוא חיבר בינו לבין אראס אגלרוב, איש עסקים רוסי-אזרבייג'ני שהתעניין בשיתוף פעולה עסקי סביב התחרות – וסידר לבנו, זמר הפופ אמין, להופיע בה ב-2013. לאורך התהליך נוצרו קשרי ידידות בין המשפחות, וטראמפ האב אפילו הופיע כאורח בקליפ של אמין, שבו קידם את "מיס יוניברס" ותוכנית הריאליטי שלו, "המתמחה". הצפייה מומלצת. 

במייל ששלח לטראמפ ג'וניור הבטיח גולדסטון כי יש לו גישה למידע ש"יפליל את קלינטון ואת עסקיה עם רוסיה ויהיה מאוד שימושי לאביך. זה כמובן מידע רגיש מאוד וברמה גבוהה, אבל זה חלק מהסיוע של רוסיה וממשלתה למר טראמפ". תגובתו של טראמפ הבן, שנשלחה כמה דקות מאוחר יותר, הפכה לכותרת הגדולה של הפרשה: "אם המידע הוא מה שאתה אומר שהוא – אני הולך לאהוב את זה, במיוחד מאוחר יותר הקיץ". הכוונה המשתמעת ברורה: טראמפ והקמפיין שלו ישמחו לכל מידע שיפגע ביריבתם, גם אם הוא מהווה התערבות ישירה בבחירות מצד ממשלת רוסיה, ונועד לסייע לאינטרסים שלה.

כשבוע אחרי חילופי המיילים, במגדל טראמפ שבשדרה החמישית, נערכה הפגישה שבה היה אמור להימסר המידע המפליל. שימו לב לרשימת הנוכחים: טראמפ ג'וניור, קושנר, מנאפורט, ווסלניטסקיאה (שהוגדרה "פרקליטה מטעם ממשלת רוסיה"), גולדסטון, הלוביסט הרוסי רינאת אחמטסין שנחשד בעבר בריגול סובייטי, מתרגם בשם אנאטולי סמחארוב, ואחרון חביב – איראקלי "אייק" קוולדזה, איש עסקים רוסי שחשוד בהלבנת מיליארדים דרך בנקים אמריקאיים.

ככל הידוע לנו, מהר מאוד הסתבר שהמידע שאנשי טראמפ קיוו לקבל לא היה קיים. בהתכתבות כחודש לאחר מכן, ב-10 ליולי, הביע טראמפ ג'וניור את תסכולו מכך שרוב הפגישה אכן עסקה בסוגיות הקשורות לאימוץ ילדים, וציין: "ברור כי הטענות על מידע שימושי היו רק תירוץ". בראיונות מאוחרים יותר ניסה להקטין את הסיפור כשכינה את הפגישה "בזבוז של 20 דקות".

ואם הפרשה הזאת לא הייתה מספיק מטרידה, הגיע אירועי 11 ביולי. באותו בוקר אנשי ה"ניו יורק טיימס" פנו לטראמפ ג'וניור, הבהירו שתוכנה המלא של ההתכתבות בידיהם וביקשו תגובה עד השעה 11. במקום להגיב, הבן פנה לערוץ התקשורת המועדף על אביו – טוויטר. בציוץ שפרסם בשעה 8:00 באותו בוקר כתב: "לכולם, בשביל שקיפות מלאה, אני מפרסם את התוכן המלא של שרשרת המיילים", וצירף לציוץ צילומי מסך של ההתכתבות כולה. מבחינת טראמפ ג'וניור, הוא ניסה להשתלט על השיח ולהראות שאין לו מה להסתיר. מבחינת מבקריו, במקום להכחיש ולגמד את הסיפור, הוא סיפק בעצמו את האקדח המעשן. מה שבטוח הוא שאף אחד לא ציפה לתגובה כזאת: בציוץ שהפך לוויראלי כתב העיתונאי ג'רד סקסטון, שחקר את הפרשה במקביל ל"ניו יורק טיימס", "אני... אני עבדתי על הסיפור הזה שנה... ו... והוא פשוט... הוא פשוט צייץ את זה".

טראמפ גוניור
ניסה לשלוט בסיפור המיילים, ואולי רק החמיר את מצבו | צילום: David Becker- GettyImages, getty images

מאוחר יותר באותו יום התראיין טראמפ ג'וניור לעיתונאי "פוקס ניוז" הפופולרי שון האניטי, הידוע כידידותי לממשל. "בדיעבד, הייתי כנראה עושה את הדברים קצת אחרת", הוא אמר. לדבריו, באותם חודשים עולם הפוליטיקה עוד היה חדש לו ולמשפחתו, ובקצב המסחרר שבו התנהל הקמפיין הוא לא חשב לעצור ולתהות בנוגע למוסריות ההצעה. "הציעו לי מידע, בעולם העסקים אתה קודם בודק מהו המידע ואחר כך מחליט מה לעשות איתו", נימק בפשטות. טראמפ האב, לפחות כלפי חוץ, הביע תמיכה מלאה בבנו: "בני דונלד עשה עבודה טובה אמש (בראיון בפוקס ניוז)", צייץ , "הוא היה פתוח, שקוף וחף מאשמה. זהו ציד המכשפות הגדול ביותר בהיסטוריה של הפוליטיקה. עצוב!".

"אבא, אתה אוהב רק את הכסף שלך"

דונלד טראמפ ג'וניור הוא בנו בכורו של דונלד טראמפ. הוא נולד בדצמבר 1977, הראשון מבין שלושה ילדים מאשתו הראשונה איוונה. איוונקה, בתם השנייה, צעירה מטראמפ ג'וניור בארבע שנים, ואריק, הקטן מבין השלושה, בשבע שנים. איוונקה נתפסת כקרובה ביותר לאביה: היא משמשת כיועצת הבכירה שלו, וזוכה לסיקור תקשורתי רב – ואוהד יחסית. דון ג'וניור ואריק היו תמיד בצילה. "כולם חושבים שאיוונקה היא הכוכבת של המשפחה", צוטט ב"לוס אנג'לס טיימס" איש נדל"ן שמכיר את הטראמפים, "דונלד ג'וניור ואריק הם סתם, הילדים של דונלד".

בעוד טראמפ האב עסוק בבניית עסקיו, הורי אמו הצ'כים הפכו למעין משפחה מאמצת. הם נהגו לבלות עם הנכדים שישה חודשים בכל שנה בניו יורק, ולארח אותם במדינת מוצאם בחודשי הקיץ. באותם קיצים למד טראמפ לדבר צ'כית, וטיפח עניין בציד, דיג, שיט ובטיולים אתגריים בטבע – שמלווה אותו עד היום. בינתיים, בעולם המבוגרים, התבשלה דרמה משפחתית. נישואיהם של איוונה ודונלד עלו על שרטון, ולאחרונה היא האשימה אותו בכך שגידלה את הילדים לבד: דונלד, היא הסבירה, "לא ממש התעניין בהם עד שאפשר היה לדבר איתם על עסקים".

ב-1990 רומן שניהל טראמפ עם הדוגמנית מרלה מייפלז, שתהפוך לאחר מכן לאשתו (ולגרושתו) השנייה, מילא את הצהובונים של ניו יורק. התוצאה הייתה גירושים מתוקשרים מאיוונה, צלמי פפראצי שרדפו אחרי המשפחה, והתערערות יחסיו של טראמפ עם הילדים, ובמיוחד עם דונלד ג'וניור. "זה לא קל להיות בן 12", סיפר טראמפ הבן ל"ניו יורק מגזין", "אתה חושב שאתה כבר גבר, אבל אתה לא. בכל יום כשמסיעים אותך לבית הספר אתה רואה כותרות ראשיות סביב הגירושים, דברים כמו: 'הסקס הכי טוב שהיה לי!', ואתה אפילו לא מבין מה זה אומר. החיים הפרטיים שלך נהיים מאוד ציבוריים, והילדים בגיל הזה אכזריים באופן טבעי". לפי דיווחים מאותה תקופה, באחד הימים התפרץ טראמפ הבן על אביו ושאל: "איך אתה יכול להגיד שאתה אוהב אותנו? אתה לא. אתה לא אוהב אפילו את עצמך, אתה רק אוהב את הכסף שלך".

כל המשפחה
איוונקה נחשבה לכוכבת, דון ג'וניור לעוד ילד. משפחת טראמפ | צילום: pencer Platt- GettyImages, getty images

לאחר הגירושים בילו שלושת הילדים חלק גדול מצעירותם בפנימיות, בדומה לאביהם שהתחנך בפנימייה צבאית. שני הבנים למדו בבית הספר היל בעיירה פוטסטאון שבפנסילווניה, והעבירו את חופשות הקיץ בעבודות בשכר מינימום במלונות ובאתרי הבידור שבבעלות אביהם. "היינו נוהגים במכסחות דשא, כורתים עצים, מניחים מרצפות שיש ועושים עבודות חשמל", סיפר האח הצעיר אריק.

מהפנימייה המשיך טראמפ הבן לאוניברסיטת פנסילבניה, שגם אביו למד בה, ושם נקלע למשבר האלכוהול שלו. כשסיים, במקום לחזור לניו יורק ולהשתלב באימפריה המשפחתית כפי שרצה אביו, הוא ניתק עמו קשר ועבר להתבודד בעיירת הקיט המפורסמת אספן בקולורדו. במשך שנה חי במכונית, התפרנס כברמן ובעיקר בילה את הזמן בציד, דיג וסקי. "ממש נהניתי", סיפר על אותה תקופה, "אבל המוח שלי התחיל להתנוון". הוא התחיל להסתבך שוב: ב-2001 נעצר על שכרות בציבור בחגיגות המארדי גרה בניו אורלינס. שנה לאחר מכן, בביקור במועדון הקומדי סלאר בניו יורק, הוא השתכר והתעמת עם שני גברים. הם הטיחו בראשו כוסות בירה והוא נזקק ל-28 תפרים.

בגיל 27 הבין טראמפ ג'וניור שהחיים שלו לא מתקדמים לשום מקום, והחליט לחזור למסלול שיועד לו. הוא הפסיק לשתות, הידק מחדש את הקשר עם אביו והשתלב בעסקיו. כמו טראמפ האב, גם הוא התחתן עם דוגמנית לשעבר בשם ונאסה היידון, באחוזה המשפחתית בפלורידה. בניגוד לאביו, שעבר מאיוונה למרלה למלניה, הנישואים האלה מחזיקים מעמד עד היום: לשניים חמישה ילדים והם מתגוררים בניו יורק. לצד ממים ומסרים פוליטיים, עמוד האינסטגרם של טראמפ הבן מלא בתמונות של ילדיו – בלונדינים יפים ומרוצים. טראמפ הצעיר החל גם להשתלב כאורח קבוע ב"המתמחה".

בניגוד לדימוי הפרוע שלו, עובדים בחברה של אביו סיפרו שטראמפ ג'וניור הוא איש עסקים ממושמע ויעיל. למרות כמה מקרים שבהם התגלעו חילוקי דעות בינו ובין אביו, נראה שהוא הרוויח בצדק את קידומו לעמדת סגן הנשיא של קרן טראמפ הבינלאומית. על פי אתר החברה, הוא אחראי בעיקר לרכש חדש ולטיפול בנכסי המשפחה – מלונות, מגרשי גולף, אתרי בידור ועוד. לאחרונה, כשמונה אביו לנשיא ונאלץ להפסיק לנהל את עסקיו מחשש לניגוד עניינים, הפכו דונלד ג'וניור ואריק אחראים על ניהול הקרן כולה.

אספן קולורדו
הלך להתבודד ולברוח מאור הזרקורים. העיירה אספן בקולורדו | צילום: Daniel Case לויקיפדיה

הליברלים מזדעזעים ממנו, הימין העמוק מת עליו

אף על פי שהוא נחשב למקצוען סולידי, תגובתו של דונלד ג'וניור לחשיפת הפגישה עם הרוסים אופיינית לאישיותו. בשנים האחרונות הוא צבר ניסיון בשערוריות תקשורתיות, ולא חשש מביקורת ועימותים. ב-2012, לדוגמה, התפרסמו תמונות שלו ושל אחיו מטיול ציד באפריקה, שבהן הם אוחזים בגופת צ'יטה ובזנב כרות של פיל. בתגובה למטחי הביקורת על הפגיעה בחיות בר מוגנות, אמר טראמפ הבן: "אני צייד, ואני לא מתנצל על זה". הליברלים אולי הזדעזעו, אבל הימין האמריקאי העמוק, חובב הנשק והציד, העריך מאוד את המחווה.

הקו הזה נמשך גם בקמפיין הבחירות. בין היתר טראמפ ג'וניור השווה פליטים סורים שביקשו מקלט בארה"ב לסקיטלז, הסוכריות הצבעוניות הפופולריות. "אם הייתה לי קערת סקיטלז והייתי אומר ששלושה מתוכם עלולים להרוג אתכם, הייתם לוקחים חופן? זו בעיית הפליטים הסורים שלנו", כתב בטוויטר. ההשוואה הזאת לא עברה בשקט: ג'ון פאברו, כותב הנאומים של ברק אובמה, העלה בתגובה את תמונתו המפורסמת והמזעזעת של הילד הפליט עומראן דאקניש. "זה אחד הילדים המסכנים שדונלד טראמפ ג'וניור משווה לסוכריות מורעלות", כתב. התמונה שפרסם טראמפ ג'וניור נמחקה מאז, הציוץ שנלווה אליה עדיין ברשת.

במקרה אחר העלה בנו של טראמפ לאינסטגרם תמונה ערוכה, שהתבססה על סרט האקשן "הבלתי נשכחים" (The Expandables) בכיכוב סילבסטר סטאלון. בכרזה הושתלו פרצופיהם שלו ושל אביו לצד תומכים אחרים של טראמפ, והכיתוב הוחלף ב"המתועבים" (The Deplorables) – התייחסות לועגת לאמירה הבעייתית של הילארי, שכינתה חלק ממצביעי טראמפ "סל של מתועבים". בין הפרצופים המושתלים הופיעה דמותו של פפה הצפרדע, דמות קומיקס שהתפרסמה כשאומצה בידי תנועות לבנות גזעניות ואנטישמיות. טראמפ הבן הסביר שלא הכיר את הסיפור מאחורי הצפרדע, אך כמו אביו – בשום אופן לא התנצל. ושוב: הליברלים התעצבנו, ואילו האלט רייט, קבוצות הימין הקיצוני החדש שתמכו בטראמפ, חגגו.

בעיני תומכי טראמפ, הפרובוקציות האלה רק עזרו לדון ג'וניור להפוך לנכס עבור הקמפיין המוצלח. מכיוון שהוא לא שימש בתפקיד רשמי במטה של אביו, הוא יכול היה להרשות לעצמו לשבור ימינה. במקביל איוונקה פנתה לנשים ותיווכה את אביה, לפחות במידה מסוימת, לקהל מתון יותר. זאת לא הייתה הצגה של שוטרת טובה ושוטר רע: איוונקה היא אכן ליברלית יותר בדעותיה, ואילו דון מחזיק בעמדות שמרניות קשיחות.

חיבתו של טראמפ ג'וניור לטיולי שטח היא נושא ששווה להתעכב עליו. חשבון האינסטגרם שלו מציג אותו אוחז דגים שזה הרגע צד באלסקה, ישן באוהל עם ילדיו, מנקה רובים ונהנה מהנוף. זה עולם שמדבר בגובה העיניים לאמריקאים רבים, בעיקר רפובליקנים. מבחינתם זו אמריקה הטובה של פעם, וזה נכס סמלי קריטי לטראמפ האב, שמזוהה יותר עם מגדלים, בנייני משרדים ומסיבות ברנז'ה. בשיאו של הקמפיין לנשיאות, אי שם באוקטובר, שוחחתי עם בכיר במטה הרפובליקני בקולורדו. הוא הסביר שדונלד ג'וניור פונה לציבור גדול שמכונה "אנשי ספורט", (Sportsmen), שאחרת לא היו מתחברים אליהם.

A post shared by Donald Trump Jr. (@donaldjtrumpjr) on

משפחתו של טראמפ ג'וניור באינסטגרם

היותו של דונלד ג'וניור איש משפחה למופת קריטית גם היא. כשניסיתי להבין מאותו פעיל בכיר בקולורדו איך השמרנים מתחברים לדמות כמו טראמפ האב, על הבגידות, הרומנים והשערוריות שליוו אותו, הוא הזכיר את ילדיו – ובעיקר את דון. "כשאנשים פוגשים אותו, רואים כמה חיי המשפחה חשובים לו", הוא אמר והוסיף: "הוא אדם נגיש, שמתייחס גם לפשוטים שבאמריקאים כשווים. הם אוטומטית מעריכים יותר את דונלד האב כי הוא גידל ילד כזה". את הנקודה הזאת לא הבינו ב"דיילי ביסט", למשל, שכינו בתקופת הבחירות את טראמפ ג'וניור "הנציג הגרוע ביותר של קמפיין טראמפ". כפי שהעיתונות כשלה בהבנת האפקטיביות של הקמפיין כולו, כך היא לא הבינה שהמסרים של דון מדברים לאמריקאים רבים בגובה העיניים, באופן נטול פוליטיקלי קורקט ומשכנע.

גם מאז שטראמפ הושבע לנשיאות, ואף על פי שאין לו תפקיד רשמי במטהו, בנו מחובר מאוד למפלגה הרפובליקנית ולשטח שלה. הוא עזר למתמודדים רפובליקנים שנאלצו להשתתף בבחירות מקומיות בחודשים האחרונים – במקרים שבהם פוליטיקאי כלשהו נאלץ לעזוב את תפקידו בשל סיבה בריאותית או כי מונה לתפקיד אחר בממשל. אחד מהם היה גרג ג'יאנפורטה, המתמודד הרפובליקני שניצח בבחירות לקונגרס במונטנה, לאחר שתועד כשהוא מכה עיתונאי. תמיכתו האקטיבית של טראמפ הבן בג'יאנפורטה במרוץ החשוב, שכללה לא מעט ביקורים במונטנה, זכתה להערכה רבה במפלגה.

רק מחכה שהשנים האלה כבר יעברו

ההערכה הרבה הזאת עומדת במבחן רציני על רקע פרשת המיילים החדשה. עוד מאז ימי הבחירות ניסו אנשי טראמפ להכחיש כל קשר לפוטין ולקרמלין, והם ממשיכים בקו הזה עד היום. אלא שהעיתונות האמריקאית החוקרת – זו שטראמפ מקפיד לכנות פייק ניוז – ממשיכה לפרסם זרם בלתי פוסק של ראיות לקיום קשרים כאלה. ה-FBI חוקר בימים אלה את המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, ובמיוחד את הפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית. בממשל טראמפ ממתינים לתוצאות בדריכות ובחשש.

בקטעי וידאו ערוכים היטב, שאפשר למצוא בכל פינה באינטרנט, מופיעים כמעט כל אנשי הנשיא כשהם מכחישים כל התערבות מצד מוסקבה. "מדובר בתיאוריית קונספירציה", טען הנשיא עצמו, והאשים את התקשורת בהפצתן. "קראו לי שליח של הרוסים במהלך הקמפיין, אך לא היה לי קשר עמם", אמר בשימוע בסנאט ג'ף סשנז, התובע הראשי של הממשל – שלאחר מכן פסל עצמו מפיקוח על חקירת ה-FBI בגלל חשד לקשר כזה בדיוק. הגנרל מייקל פלין, שמונה ליועץ לביטחון לאומי כשטראמפ הושבע, פרש בבושת פנים אחרי פחות מחודש בתפקיד. הוא ניהל שיחות עם שגריר רוסיה בוושינגטון סרגי קיסלייק, שעסקו בסנקציות שממשל אובמה הטיל על ארצו, ושיקר בנושא לסגן הנשיא מייקל פנס. סוכנות הידיעות AP דיווחה שגם מנהל הקמפיין מנאפורט, שהתפטר עוד לפני הבחירות, עבד בעבר בחשאי אצל מיליארדר רוסי וקידם את האינטרסים של פוטין.

פוטין
למרות ההכחשות, הקשרים של אנשי טראמפ לקרמלין נחשפים בהדרגה. פוטין | צילום: AP

ההתכתבות שחשף דונלד ג'וניור היא ההפך הגמור מרצף המבוכות, ההתפתלויות וההכחשות. זוהי הוכחה בוטה, ברורה ומוצהרת שאנשים במעגל הפנימי של טראמפ ביקשו להיעזר ברוסים כדי לפגוע בקלינטון – גם אם תוך ניסיון לגמד את חשיבות העניין. אדם גולדמן מ"הניו יורק טיימס", אחד מחושפי הפרשה, כינה את פרסום המיילים "רגע חשוב". עם זאת, קשה עדיין להעריך אם הם יובילו להדחת הנשיא טראמפ, או אפילו להפללת מי מאנשיו. אתמול דווח כי בעקבות חשיפת המיילים זומנו טראמפ ג'וניור, ג'ארד קושנר ויו"ר הקמפיין לשעבר מנאפורט לשימוע בסנאט, שגם הוא בודק את הקשר של הנשיא לרוסיה.

מה שכן אפשר להעריך הוא שעם כל הכבוד לתמיכה הפומבית של טראמפ בבנו, הפרשה הזאת לא משפרת את היסטוריית היחסים העכורה ביניהם. "טראמפ לא אוהב כישלון וטעויות, הוא לא מקבל את זה. אתה צריך להצדיק את קיומך כדי להיות בסביבה שלו", אמר בהקשר הזה למגזין "פיפל" גורם שעובד עם הנשיא. ה"ניו יורקר" הציג על שערו השבוע איור שבו נראה טראמפ האב מושך את בנו באוזן בירידה ממטוס. טראמפ ג'וניור נראה אומלל.

מקורביו של הבן סיפרו השבוע בכמה כלי תקשורת שהוא מאס בחיים הציבוריים, ורק מחכה שתקופת הכהונה של אביו תיגמר. "אריק ודון אף פעם לא רצו את כל זה", אמר חבר של שני האחים ל"פיפל". הבן הבכור, למרות האחריות שהוטלה עליו, היה מעדיף להפוך לאיש משפחה צנוע ואנונימי ככל האפשר. בכל סוף שבוע, כך עולה מהכתבה, הוא נוסע עם אשתו וילדיו לבקתה בעיירה הקטנה רוסקו בצפון מדינת ניו יורק. "הם אנשים טובים, שלא אוהבים תשומת לב", סיפר מנהל בית הקפה בעיירה. המנהל התייחס בדבריו גם ללוק של דונלד ג'וניור, שמזכיר קצת דמויות מרושעות מאופרות סבון: "במציאות הוא אף פעם לא מושך את השיער לאחור כמו בטלוויזיה".

542750106
גם לו כבר נמאס מהחשיפה. האח הצעיר אריק (במרכז) | צילום: Jeff J Mitchell, GettyImages IL