קולאז' 50 המועמדים
איור: יונתן גליקס

1. הצמד "ביברמן" מורכב מזוג אנשים מאוד אינטליגנטים וחזקים, כך יספר לכם כל מי שעבד איתם, אבל מסתבר שהאינטליגנציה מגיעה עם טכנופוביה: שני הפוליטיקאים פשוט לא מסמסים. ביבי בכלל לא מסתובב עם נייד בארבע השנים האחרונות, וליברמן קורא סמסים – אבל אף פעם לא עונה.

2. אגב, שר החוץ לשעבר גם לא משתמש בקוד סודי, כך שמי שמשיג את המספר יכול לדבר איתו ישירות. אם תשאלו מה נשמע, מספרים מקורבים, התשובה שתקבלו היא: “הכל גן עדן!” או "הכל גן עדן פלוס!”. פגשתם בו ביום ממש טוב? הוא יספר לכם ש"הכל גן עדן פלוס פלוס!”.

3. ומתי ליברמן מרוצה במיוחד? כשהוא מצליח לקרוא ולכתוב להנאתו. בעבר הייתה למס' 2 ברשימת "הליכוד ביתנו" שעה בלו"ז היומי שהוקדשה כולה לקריאה, ומקורבים מספרים שהוא חוטא לא מעט בכתיבת תסריטים למגירה.

4. אם ציפי לבני תרצה לקרוא את אחת היצירות של ליברמן, סביר שהיא תבחר בדרך משונה במיוחד. יו"ר "התנועה", מספרים מקורבים, קוראת ספרים באופן שונה למדי מאנשים אחרים – היא מתחילה מההתחלה, קופצת לסוף ורק אז קוראת את האמצע. למה? ככה היא אוהבת.

5. חוץ מקריאת ספרים יצירתית, מקרוביה נשבעים שלבני גם יודעת גם לקרוא שפת גוף, לזהות שקר ולאתר חרדה או לחץ. שימושי למדי במו"מ קואליציוני, אם תשאלי אותנו.

6. עוד בערימת כישרונותיה: התמצאות יוצאת דופן בעיר האורות. לבני גרה בפריז כשהייתה בשירות המוסד, והיא אוהבת במיוחד את שדרות סן-ז'רמן ואת כיכר הקונקורד. אם תבקשו ממנה המלצה, היא תשלח אתכם לכל מקום שמוכר בחורף ערמונים חמים וקרפ שוקולד.

צילום אבי אוחיון מתוך לעמ
ביבי והניינטיז. רק תנו לו עוף וירקות | צילום: אבי אוחיון מתוך לעמ

7. האהבה לצרפת אולי מסבירה את חיבתה של לבני לזמרת אדית פיאף, ששירה המפורסם "Non, je ne regrette rien" הוא הרינגטון שלה בחודשים האחרונים. אבל הטעם המוזיקלי האקלקטי של יו"ר "התנועה" לא עוצר שם: מסתבר שלבני חולה על מוזיקה מזרחית, ובאייפון שרים לה בכיף שמעון בוסקילה, עמיר בניון, דיקלה וזהבה בן.

8. ככלל, כנראה שלבני מחבבת זמרות מחומצנות. היא מתחזקת קשר טוב עם לא אחרת ממלכת הפופ מדונה, והיא הייתה בין היחידים שאותם הסכימה לפגוש הכוכבת בביקורה האחרון בארץ. בפעם הקודמת שהייתה כאן, ב-2009, השתיים יצאו לארוחת ערב במסעדה בתל אביב, עם בני הזוג כמובן.

9. אפרופו אנשים שלא ממש יודעים לשיר, מסתבר שגם אריה דרעי הוא זייפן ידוע. מקורבים מספרים שהמפגע חמור כל כך, עד כך שילדיו של הפוליטיקאי הוותיק לא מרשים לו לשיר בבית כי הוא "מקלקל להם את השירים".

10. בקרוב, בכל אופן, דרעי יוכל סופסוף גם לזייף באנגלית: אחרי שנים ארוכות החליט האסיר לשעבר להפסיק להיעזר במתורגמן וללמוד את השפה. לשם כך לקח שיעורים אינטנסיביים עם מורה פרטי.

11. אם דרעי ירצה להרחיב עוד יותר את ידיעת השפות שלו, הוא יוכל להיעזר באלי ישי. לשר ישי אמנם אין בגרות, אבל מסתבר שהוא יודע לדבר ערבית שוטפת מהבית.

12. אותו ישי, רציני ככל שייראה לכם, נוהג לפתוח כל בוקר עם שוקו חם, ומקרובים מגלים שהוא גם מגלה חיבה מיוחדת לקרטיבים ולארטיק שוקו בננה. אבל רק כשהוא חלבי כמובן.

13. ליברמן, לעומתו, מנסה להימנע כמה שאפשר ממתוק. חובב הטניס הידוע, שמקפיד להגיע למגרש לפחות פעם בשבוע, גם התחיל לאחרונה לאכול בריא יותר בעידוד אשתו. לפחות ממוקש קלורי אחד ברור לנו שהוא יימנע: ליברמן לא יכול לסבול חומוס.

14. גם נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, ידוע בקרב מכריו כאחד שמנסה לשווא לפצוח בדיאטה כל כמה ימים, ואפילו עכשיו, הם מעידים, הוא בדיוק משתדל לשמור על הגזרה, למרות הלו"ז הצפוף של הקמפיין. העובדה שאשתו שפית קינוחים אינה מוסיפה לעניין, וגם לא ההתמכרות הגדולה שלו לשוקולד לבן.

15. לא בתפריט של בנט: קיווי, שאליו הוא אלרגי, וגם מרקים טחונים למיניהם. אם יו"ר הבית היהודי מופקד על ארוחת שישי, מספרים מקורבים, זה בדרך כלל יהיה עוף עם אננס משומר או אפרסקים משומרים. לקינוח, ובמרחק מספיק זמן, ייהנה להכין תה עם חלב, ממש כמו הבריטים.

ציפי לבני מאוסף התצלומים הלאומי
לבני המתולתלת. פייר יפה לה

תקופת הסתלבט של לבני

16. אגב בריטים, זוכרים את המבטא המשעשע של יאיר לפיד? אז הוא לא לגמרי מומצא. מסתבר שאת ילדותו העביר ראש מפלגת "יש עתיד" בגן פרטי בלונדון, לשם נשלח אביו ככתב "מעריב".

17. ספר הילדים האהוב על לפיד הצעיר באותה תקופה היה "שפיץ", שכתבה אמא שלו, הסופרת שולמית לפיד. דמותו של המנחה לשעבר והפוליטיקאי בהווה מככבת בו יחד עם דמותה של אחותו הגדולה מיכל, שנהרגה בתאונת דרכים ב-1984, כשיאיר היה בן 21. הקריירה של אמא סיבכה את יאיר לא פעם: כשהוא היה תלמיד כיתה ד', למשל, המורה האשימה אותו שהוא הגיש חיבור שאמא שלו כתבה עבורו.

18. הספר "שפיץ" סיפק אולי את ההופעה התקשורתית הראשונה של לפיד, אבל העבודה הראשונה שלו בעולם האמיתי מפתיעה לא פחות: משייף בחנות מסגרות ברחוב בן יהודה בת"א.

19. מאוחר יותר הוא נתן הופעה בלתי נשכחת ב"שירת הסירנה", אבל תפקידו הקולנועי הביזארי באמת של יו"ר "יש עתיד" היה בהופעת אורח בסרט "כבלים", שם הוא מגיח להופעת אורח מפתיעה. ובכל זאת, הסרט האהוב עליו עד היום הוא "בלתי נסלח" של קלינט איסטווד.

20. העבודה הראשונה של יושבת ראש "העבודה" יחימוביץ' הייתה בקטיף תותים. זה קרה אי שם כשהייתה בכיתה ו'.

אין תמונה
נשות חדשות 2 התערבו, התלתלים הלכו

21. לא הרבה אחר כך, בכיתה ט', היא גילתה את הרוח הלוחמנית שלה לראשונה, כשביקשה למחות על היעדר חופש ביטוי לתלמידי התיכון בו למדה. שלי הצעירה תלתה כרזות מחאה עם תמונה של דג והכיתוב “תלמיד אוסטרובסקי אני ולשתוק זה תפקידי", ובמהרה שילמה את המחיר כשסולקה מבית הספר.

22. כמה שנים מאוחר יותר, כשהגיעה יחימוביץ' לעבוד בקול ישראל, מלווה במכנסיים קצרים ורעמת תלתלים (ובלי תכשיטים, תמיד בלי תכשיטים), היא קיבלה חונך מפתיע למדי: רוני דניאל, לימים הפרשן הצבאי של חדשות ערוץ 2.

23. ב"קול ישראל" פגשה גם את בעלה לשעבר, נועם זיו, שעבד שם כמאבטח (באם תהיתם מי התחיל עם מי, התשובה היא שלי). כמה שנים מאוחר יותר החליטה לעזור גם לאחרים למצוא זוגיות, ושידכה בין עירית לינור לאלון בן דוד, שנפרדו בינתיים. לינור אף נעזרה בבעלה לשעבר של יחימוביץ' כחבר הטלפוני שלה, כשהתמודדה ב"מי רוצה להיות מיליונר". היא זכתה ברבע מיליון שקלים.

24. ואם בשידוכין עסקינן, אז גם בעברו הרומנטי של ראש הממשלה נתניהו יש כמה הפתעות. מסתבר שהרבה לפני ששרה הייתה בתמונה, ניסה שלום קיטל, כיום היועץ האסטרטגי של מפלגת העבודה, לשדך בין ביבי, אז שגריר ישראל באו"ם, ללא אחרת מכרמלה מנשה, הכתבת הצבאית האגדית של קול ישראל. השניים כבר הסכימו להיפגש, אבל בסופו של דבר חזר נתניהו אל קיטל וסיפר לו שפגש מישהי ושהוא נאלץ לבטל. תודו שזה יכול היה להיות מעניין.

25. גם הקריירה של ביבי יכולה הייתה להראות שונה לגמרי: כשהתגורר בחו"ל עבד נתניהו בכלל בחברה לייעוץ עסקי בבוסטון. אתם בטח יודעים שהוא נהג לכנות את עצמו בנג'מין ניתאי או בן ניתאי, כדי להקל על הסובבים, אבל האם ראיתם את זה

26. ואם מדברים על קריירות מבוזבזות: מסתמן שלפני ההרפתקה במוסד והכניסה לחיים הפוליטיים ציפי לבני דווקא התחברה לצ'יל אאוט, כשעבדה בבית הארחה בנואיבה שבסיני. מאוחר יותר, בזמן הלימודים, שכרה דירה בתל אביב ומלצרה במלון "דיפלומט". שזה הכי עבודה מועדפת.

יאיר וליהיא לפיד בחתונה
יאיר וליהיא עושים את זה. פייר, מרגש

התיון הסודי של אטיאס

27. בואו נדבר קצת על אופנה. אם החליפות של השר אריאל אטיאס מש"ס מוצאות חן בעיניכם, יש לנו חדשות טובות: הוא קונה אותן בתחנה המרכזית בירושלים, שם כל חליפה עולה כ-500 שקלים בלבד.

28. נפתלי בנט, לעומתו, לא ממש מתמצא כשהוא יוצא לקניות, וזאת כנראה הסיבה שאשתו גילת קונה לו את כל הבגדים. היא יודעת לבחור פריטים בצבעי כחול ולבן האהובים עליו, ולאחרונה מעיזה ומתפרעת גם עם סגול, אפור וירוק.

29. יאיר לפיד נצמד כידוע במשך שנים ארוכות לצבע השחור – אולי בגלל שהוא עיוור צבעים. את החולצה השחורה המפורסמת שלבש בתוכנית האירוח שלו, אגב, הוא היה מביא איתו מהבית.

30. עם המעבר לחליפות אמר לפיד שלום גם לחבר קרוב שליווה אותו שנים ארוכות: הג'ל. איך בכלל הגיע הסמל המסחרי לקודקודו? תשאלו את אנג'לה, המאפרת הקבועה שלו וספרית לעת מצוא.

31. יחימוביץ', שהתהדרה עד לפני קצת יותר מעשור ברעמת תלתלים שופעת, החליפה אותה כידוע בשנת 2001 לפן מוקפד. אלא שכעת מתברר שהאחראיות למהלך הדרמטי הן לא פחות מכוכבות חברת החדשות של ערוץ 2. ביום הראשון לעבודתה בחברה עמדו לידה בחדר האיפור רינה מצליח, מיקי חיימוביץ ודנה וייס, והתערבו מתי היא תישבר ותעבור לפן. ההימור היה משהו כמו חצי שנה, אבל יחימוביץ' נשברה אחרי שבועיים ונכנעה למשמרות הפן של הטלוויזיה.

32. גם לבני, אולי שכחתם, היא בכלל מתולתלת שעברה החלקה. כחלק מהמייקאובר, היא העלימה יחד עם התלתלים גם שומה קטנה ליד העין, ולפני 15 שנה אף סיימה את הרומן הארוך שלה עם סיגריות, אותן עישנה בקביעות מאז ימיה כחיילת.

33. למרות מידת הנעליים הגדולה שלה – לפחות 41 – לבני הייתה הכדורסלנית הכי נמוכה בקבוצת הכדורסל "אליצור תל אביב". היא שיחקה בליגה הארצית, ולימים המאמן שלה נישא לאחותה.

נפתלי בנט
בנט הצבאי. גם שם הוא שתה תה עם חלב?

34. אלה לא הנישואים המיוחדים היחידים במשפחת לבני: ההורים של ציפי, שרה לוחמת האצ"ל ואיתן, קצין המבצעים של הארגון וחבר כנסת מטעם הליכוד, היו הזוג הראשון שנישא בישראל לאחר הקמת המדינה.

35. ההורים של שלי, לעומתם, העניקו לבתם מורשת אחרת: הם לימדו אותה לדבר פולנית שוטפת. אמא שלה, אם אתם חייבים לדעת, נסעה לאחרונה לנקות את הראש באשראם בהודו. כמו טיול אחרי צבא, רק באיחור של כמה עשרות שנים.

36. אגב, מעניין איך יסתדרו יחימוביץ' ודרעי בכנסת הקרובה, בהתחשב בכך שכששלי הגישה את "הכל דיבורים" בקול ישראל, בשנות התשעים המאוחרות, היא ראיינה את דרעי ראיון נוקב במיוחד בסופו חש הפוליטיקאי ברע. כשהובהל לבית החולים, הסתבר שעבר אירוע מוחי קל.

37. היום, תודה לאל, דרעי מקפיד על אורח חיים בריא. אחרי שבמשך שנים הקפיד לעלות כל הזמן במשקל, בשנה האחרונה עשה האריה דיאטה רצחנית וחזר לגזרה באמצעות ההליכון הפרטי במשרד, שעליו הוא מקפיד להתעמל לפחות פעמיים בשבוע. בנוסף, נגמל מעישון "בלאק קפטן" במקטרת.

38. מי שעדיין מעשן בסביבתו של דרעי הוא השר אטיאס, שבחורף מסיים קופסת מרלבורו לייט ביום. בקיץ, לעומת זאת, הוא לא מעשן כלל – פשוט כי "מחניק לו ככה".

39. אותו אטיאס אולי לא נראה לכם כמו סבתא יקית, אבל מסתבר שהוא מסתובב תמיד עם תיון של תה ירוק או של תה נענע בכיס. כששואלים אותו בישיבות מה ירצה לשתות הוא מבקש "הוט ווטר, סמול גלאס" ומכין את התה בעצמו, בדיוק כמו שהוא אוהב.

40. יחד עם דרעי וישי, פותח אטיאס כל בוקר באותה דרך: בשעה שבע, בתפילה אצל הרב עובדיה יוסף, שגר בשכנות אליהם בשכונת הר נוף בירושלים. אריה דרעי אמנם נעדר מהתפילה הקבועה כמה שנים, אך עם חזרתו לש"ס חזר גם אליה.

41. דרעי, אגב, הוא שיאן הכנסת: מדובר בשר הצעיר ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. בשנת 1988, כשהוא בן 29 בלבד, מונה לשר הפנים בממשלתו של יצחק שמיר.

אריה דרעי ואלי ישי
אריה ואלי. השר הכי צעיר ever | צילום: רויטרס, רויטרס1

הגילטי פלז'ר של שלי

42. מתרשמים מהתספורת של בנט? כדאי שתדעו שיו"ר הבית היהודי מספר את עצמו לגמרי לבד. בהתחלה היה שם ספר מקצועי, ואז אשתו הפכה מופקדת על המשימה, אבל עכשיו, כשרק צריך להעביר את המכונה ל-0, הוא מסתדר בעצמו. תודה.

43. בכלל, נראה שלימוד עצמי זה הקטע של בנט: בנעוריו, למשל, לקח שיעור וחצי של נגינה בגיטרה אצל מורה מקצועי – ואת היתר השלים לבד. התוצאה: יו"ר הבית היהודי יודע לנגן כמה שירים, כשהאהוב עליו הוא "כמו בלדה" (אם זר קוצים כואב).

44. לפי מקורבים, הטעם המוזיקלי של נפתלי, או "נף”, כפי שקראו לו בילדותו, תקוע בשנות ה-70: השיר האהוב עליו הוא "ארץ צבי", שיר הנושא מהסרט "מבצע אנטבה", והוא נהנה להאזין גם לאריק איינשטיין, לבארי מנילו ולסלין דיון. כן כן, סלין דיון.

45. גם הספרים שנמצאים תמיד ליד מיטתו של יו"ר הבית היהודי זורקים אחורה: מדובר ב“פרקי יומן" של מאיר הר ציון ו"מכתבי יוני", שערך ראש הממשלה יחד עם אחיו, עדו.

46. ראש הממשלה עצמו, מעביר את מעט הזמן הפנוי שיש לו בצפייה בחדשות, ולפעמים גם ב"מאסטר שף". לתשומת ליבם של תום, סלמה וג'קי: הוא הכי אוהב לאכול המבורגרים.

47. במציאות, בכל מקרה, מקפיד רוה"מ על דיאטה, ולרוב ארוחות הצהריים שלו כוללות עוף או דג עם פחמימה וסלט. את הארוחה, שהוכנה במיוחד עבורו במזנון הלשכה, הוא יאכל בדרך כלל במהלך פגישה עם אדם המקורב אליו.

יאיר לפיד בתוכנית אירוח צילום אבי אוחיון מתוך לעמ
החולצה השחורה -מהבית | צילום: צילום אבי אוחיון מתוך לעמ

48. גם יאיר לפיד זהיר במיוחד במה שנכנס לו לפה, ותודה לגנים ההונגריים שירש מאבא טומי. הוא אמנם אוהב פחמימות, ומכין סנדוויצ'ים מעולים, אבל לא נוגע באוכל מטוגן, ובעבר אף הכריז שהוא נמצא בדיאטה תמידית. וזה אולי יסביר את הספציאליטה שלו במטבח: מרק דיאטטי על בסיס ירקות.

49. עד שהמרק הדיאטטי מוכן, לפיד מערה לקרבו לפחות עשר כוסות אספרסו מדי יום, ולא תתפסו אותו בחיים נוגע בקפה נמס או קפה שחור. למערכת אולפן שישי, אגב, הביא בעצמו מכונת אספרסו.

50. זוגתו שתחיה גילתה למקורבים שהמשקה הכי אהוב עליו הוא דווקא תה קינמון. 

51. ולגבי הגובה שלו? הגיע הזמן להפסיק את הניחושים. למרות שאומרים עליו שהוא נמוך, יו"ר "יש עתיד" מתנשא לגובה ממוצע בהחלט של 1.74 מטר. הוא התוודה פעם שהמציא בעצמו את עניין הגובה רק כדי שלא ישימו לב לכך שהוא שמן, לפחות בעיניי עצמו.

52. בשלנית ידועה נוספת היא יחימוביץ', שמקפידה להצטלם במטבח ביתה בכל הזדמנות. אלא שתחקיר מעמיק מגלה שגם לשפית המהוללת יש גילטי פלז'רס קולינריים נחותים במיוחד: תירס מקופסת שימורים, למשל, והרבה דיאט פאנטה. גלידת וניל, אגב, היא לא יכולה לסבול.

53. ציפי לבני לעומתה מכורה למתוקים, אבל לא רק. חוץ ממגירת השוקולדים הידועה שהיא מקפידה למלא בכל משרד שלה, יו"ר "התנועה" היא מעריצת פלאפל מושבעת שאוכלת המון ממנו על בסיס קבוע – אבל רק עם חמוצים, בלי טחינה ובלי סלט. היא גם מתה על חומוס. 

אין תמונה
צ'רלי צ'פלין גם היה בעד הסדר מדיני

54. מה שלא תמצאו אצלה בצלחת זה בשר. לבני צמחונית מגיל 13, אז קראה את שלום עליכם מתאר שחיטת תרנגולת. לילדיה היא אמנם מכינה מנות בשריות, אבל היא עצמה לא נוגעת. עוד בגזרת אהבת החיות: לבני מגדלת עשרות חתולים בחצר, ויש לה חתולה ביתית אחת מזה 19 שנה.

55. גם ליחימוביץ' יש חולשה לחתולים. ספר הילדים האהוב עליה הוא "מיצי קפיצי החתלתול", אותו אביה ז"ל היה מקריא לה כשהייתה קטנה. כשהיא רוצה לעבור לעולם המבוגרים, יו"ר מפלגת העבודה מעדיפה תוכניות כמו "האישה הטובה", "הומלנד" ו"דם אמיתי".

56. ככלל, חיבתה של שלי למדע בדיוני היא דבר ידוע. פרט מידע פחות מוכר אולי הוא העובדה שיו"ר העבודה הייתה בעברה מעריצה שרופה כל כך של התכנית "באפי ציידת הערפדים", עד שהצטלמה לסרטון מיוחד שהופק עבור ה"מסיבאפי" – מסיבת הנושא השנתית הנערכת בתל אביב מדי שנה בהשראת הסדרה. עוד חלקו איתה את המסך ברגעי הקסם האלו: חברותיה הטובות יונית לוי ועירית לינור.

57. ומכאן לעניינים פיננסיים: אנשי הלשכה של רוה"מ יודעים לספר שנתניהו נוהג להסתובב ללא ארנק, ושעובדי הלשכה משלמים עליו – ומקבלים החזר במרוכז בסוף החודש.

58. כנראה שגם לחתונות נתניהו לא צריך להביא ארנק: אם הזמנתם את ראש הממשלה לאירוע, דעו שהוא אף פעם לא מביא מתנות – גם לא צ'קים. ככה זה כשאתה מוזמן לכל כך הרבה אירועים בחודש.

59. אגב חתונות, רעייתו של יאיר לפיד, ליהיא, נאלצה להציע לו נישואים בעצמה. היא חיכתה לו בשדה התעופה כשחזר מניו יורק והודיעה שהגיע הזמן להתחתן. יאיר אמר "טוב". 

גדעון שלי ואמנון מהאלבום הפרטי
חברים. יחימוביץ' עם גדעון סער ואמנון לוי

60. הזוג התחתן לצלילי שירו המתקתק של ריי צ'ארלס "Come Rain Or Come Shine". מעניין איך הגיבה לזה חברתו הראשונה של לפיד, אי שם מימי כיתה ט' העליזים. קראו לה רותי, ולימים היא הפכה לליצנית מקצועית.

61. זוגיות שדווקא כן שרדה את תלאות הזמן היא זו של נפתלי וגילת בנט. כשהיא רוצה לקנות מתנה לבעלה, גילת יודעת שהכי טוב להוציא אותו לחופשה משפחתית, עדיף בניו יורק, שם התגוררו בעבר. גאדג'טים הוא הרי לא אוהב, ספרים רק הוא קונה לעצמו, ולכן זו האופציה הכי בטוחה. אפשר רק לקוות שהחופשות הללו לא דומות לטיול ה"ים אל ים" אליו יצא בנט בגיל 16. לגמרי לבדו, אגב.

 

אז עם מי הייתם יוצאים לדייט רומנטי?

ביום שלישי הקרוב כולנו נלך לקלפי לבחור את הנציגים שלנו לכנסת לארבע השנים הקרובות, אבל זה כנראה לא אומר שאנחנו רוצים לראות אותם בחיים הפרטיים שלנו. סקר מיוחד שנערך עבור mako על ידי מכון המחקר "פאנלס פוליטיקס" מגלה כמה מכם היו רוצים לבלות עם המועמדים לכנסת בארוחה רומנטית, כמה היו רוצים אותם כשכנים ואת מי אתם ממש לא רוצים כמנהלי הבנק שלכם.

 

 >>>לכל כתבות המגזין