בערב שרבי אחד קפץ א', תושב תל אביב בשנות הארבעים לחייו, לבקר חבר קרוב. השניים ישבו לדבר, והחבר הציע לנסות פטריות הזיה. א' מעולם לא נגע בפטריות הזיה. הוא היסס אבל גם הסתקרן, והחליט לאכול פטרייה אחת. לאחר כמה שעות של הנאה הוא אכל עוד כמה. בהתחלה הוא הרגיש נפלא, כמו שהובטח. הוא חש קליל, ערני להפליא ורגוע מאוד. אבל אחרי שהשפעת הפטריות פגה – זה השתנה לחלוטין.

א' יצא בחזרה לביתו ובדרך נתקף באמוק פתאומי. הוא החל להשתולל באמצע הרחוב ובשלב מסוים התנפל על נהגת שחלפה במקום ושבר את חלונות מכוניתה. כשעוברת אורח נחלצה לסייע לנהגת, א' התנפל גם עליה והיכה אותה עד שאיבדה את הכרתה. אפה נשבר ונגרמו לה חבלות רבות בפנים ובראש.

הנהגת המותקפת זעקה לעזרה וא' נמלט במונית לבית חברו. עדי ראייה מסרו למשטרה מידע שהוביל בסופו של דבר למעצרו, והוגש נגדו כתב אישום בגין תקיפה בנסיבות מחמירות. לחוקרים הוא אמר שהוא מצטער על מה שקרה. "איבדתי שליטה, לא ידעתי מה אני עושה, לא ידעתי שהפטריות האלה מסוכנות. אמרו שזה יעשה לי טוב", אמר. הוא הגיע להסדר טיעון לפיו יפצה את שתי הנשים שתקף ב-15 אלף שקל כל אחת וירצה שישה חודשי מאסר בעבודות שירות. בפטריות הוא כנראה כבר לא ייגע.

במשטרה קוראים לה פטריית הקסם, ובשנתיים האחרונות היא הפכה לסם מבוקש מאוד בישראל. אם בשנת 2012 תפסו פקידי המכס בנתב"ג כ-160 גרם בלבד של פטריות, הרי שבשנת 2013 המספר קפץ ל-16 ק"ג – עלייה של אלפי אחוזים. גורם בכיר במכס מסביר שאם נתפסו רק 16 ק"ג, הרי שכנראה שמדובר במאות קילוגרמים מוברחים של פטריות.

לפי הערכת גורמים במכס ובמשטרה, בשנה האחרונה הוברחו למעלה מחצי טון של פטריות הזיה לישראל, בעיקר מתאילנד, מבלגיה ומהולנד. במקביל פועלות בארץ כשמונה מעבדות גדולות לגידול פטריות, הממוקמות בתוך בתים ובמקלטים ברחבי הארץ. "פטריות ההזיה הדיחו מהפסגה את האקסטזי והאל.אס.די בטבלת סמי ההזיה של המשתמשים בישראל", מסביר קצין בילוש ותיק. אין ספק, הפטריות חזרו.

פטריות הזיה (צילום: Dimas Ardian, GettyImages IL)
הרבה משתמשים במסיבות | צילום: Dimas Ardian, GettyImages IL

"למדתי לגדל מבעלי המקצוע הטובים בעולם"

מאז סוף שנות השבעים, הפופולאריות של פטריות ההזיה הלכה ודעכה. לשוק נכנסו סמים סינתטיים חדשים, והקושי להשיג ולגדל פטריות דחק אותן לשולי שוק הסמים. אז מה גרם להן לשוב לזירה? לפי קצין מודיעין ותיק, הסיבה היא המלחמה שמנהלת המשטרה במבריחי החשיש והקוקאין ממצרים לישראל.  "המלחמה הזו יצרה יובש בשוק הסמים הקלים והצרכנים חיפשו אלטרנטיבות. הם מצאו את הנייס גיא ואת פטריות ההזיה. מי שהרוויח מזה בגדול הם מבריחי הפטריות מחו"ל ובעלי המעבדות". 

על פי גורמים המעורבים בתחום, תעשיית פטריות הקסם גלגלה בשנה האחרונה מחזור של כרבע מיליארד שקל, ובשנה האחרונה האמירו המחירים במאות אחוזים. מספר רשתות הברחה פועלות בקו נתב"ג-אמסטרדם-בריסל-בנגקוק בכדי לספק את הביקוש של הצרכנים הישראלים. מחירי הפטריות נקבעים לפי גרמים ונעים בין 150 ל-500 שקל לגרם, תלוי באיכות. לפני כשנתיים, לשם ההשוואה, המחיר נע בין 35 ל-70 שקל לגרם.

הפטריות נמכרות בשני מצבי צבירה: כאבקה – הפטרייה מיובשת ונטחנת עד דק, כך שניתן לחלוט אותה בתה, בשייק פירות או בכל פורמט נוזלי אחר ; ובליעה – הפטרייה (או חלק ממנה) נאכלת כמות שהיא. משך ההשפעה יכול לנוע בין שלוש עד לשמונה שעות.

בשנה האחרונה חשפו במשטרה שתי מעבדות גדולות לגידול פטריות, שמוקמו בנתיבות ובישוב במרכז הארץ. המעבדה בנתיבות הייתה אחת הגדולות שנחשפו בישראל בשנים האחרונות. תושב העיר, כבן 28, גידל במשך כמה חודשים פטריות הזיה בתוך אקווריומים מיוחדים. הבלשים שפשטו על המעבדה גילו בתוכה מאות פטריות. "את הנבגים (הזרעים – ש.א.) הזמנתי מחו"ל בדואר ואת דרך הגידול של הפטריות למדתי מאתרי אינטרנט", סיפר בחקירתו. הצעיר טען כי לא תכנן למכור לאף אחד אלא גידל את הפטריות לשימוש עצמי. השוטרים לא האמינו לגרסתו, בשל הכמות האדירה של הפטריות שנתפסה.

מלאכת גידול הפטריות היא פשוטה למדי. ג'קי (שם בדוי), בעל מעבדה לגידול פטריות הזיה המתגורר באחד מיישובי השפלה, מספר שטס להולנד מספר פעמים ולמד מסוחרי סמים מקומיים באמסטרדם ובאיינדהובן איך להפעיל מעבדה לגידול פטריות. "במשך שלושה שבועות למדתי את כל שלבי הגידול מבעלי המקצוע הכי טובים בתחום", הוא אומר, "יש לי רשימת לקוחות שגדלה מיום ליום, אני יכול לומר שהביקוש עצום. תהליך הגידול של הפטריות יכול להימשך כמה שבועות. חשוב שתהיה בחדר לחות גבוהה מאוד (90 אחוז) ומעט מאוד אור. חשוב גם לשמור על ניקיון במהלך כל שלבי הגידול של הפטריות, לשטוף ידיים בסבון אחרי כל פעם שנוגעים בהן, ולדאוג שתהיה רמת סטריליזציה גבוהה מאוד בחדר".

פטריות הזיה (צילום: Thinkstock)
השפעה חיובית אחרי שימוש אחד | צילום: Thinkstock

לדברי ג'קי יש לו רשימה של כ-200 לקוחות קבועים שמגיעים אליו כמה פעמים בחודש כדי לרכוש פטריות. "יש לי שני חדרים גדולים בבית שבהם אני מגדל את הפטריות על פי התהליך שלמדתי בהולנד. זה עסק רווחי מאוד בגלל שאין הרבה מגדלים בישראל ואין מספיק אנשי מקצוע בתחום המחירים עולים כל הזמן".

גם מספר פועלים תאילנדים התגלו כמעורבים בגידול פטריות הזיה, אבל רובם, לטענת המשטרה, מכרו אותן לחבריהם. על  פי החשד אותם פועלים הבריחו את הנבגים בדואר ולאחר מכן  גידלו את הפטריות בקרוואנים בהם הם מתגוררים במושבים בערבה ובשפלה.

"מעדיף לקחת פטריות ולא פרוזק" 

ישנם המון זנים של פטריות קסם, אבל הנפוץ שבהן הוא פטריות פסילוסיבין, וזה גם הזן שמוברח לארץ. השימוש בפטריות הזיה הוא נושא מעורר מחלוקת בקרב הקהילה המדעית והפסיכולוגית. לצד אזהרות מההשפעות של הפטרייה על המוח, ישנם חוקרים ופסיכיאטרים הסבורים שצריכה מבוקרת של פטריות הזיה היא לא רק בטוחה, אלא גם חיובית, טבעית ובריאה.

מחקר שפורסם באוקטובר 2011 בארצות הברית קבע כי שימוש מבוקר וחד פעמי בפסילוסיבין, הכימיקל המשפיע על המוח בפטריות הזיה, עשוי לשנות את מבנה האישיות של האדם לאורך זמן. המחקר, שנערך על ידי צוות חוקרים בראשות פרופ' רולנד ר. גריפית'ס מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור, בחן 51 מטופלים בריאים נפשית, שלאחר שקיבלו מנה של החומר הפעיל השתנה מבנה האישיות שלהם לטובה: הם הפכו פתוחים יותר, הדמיון שלהם התפתח והם העידו על עצמם שנעשו אנשים רגישים יותר.

גריפית'ס עצמו תיאר את התוצאות כלא פחות ממדהימות. לדבריו, "התוצאות הללו הן מהממות, בעיקר בגלל שעד היום סברו החוקרים כי מבנה האישיות של האדם לא ניתן לשינוי, והחל משנות ה-20 לחייו של האדם – מבנהו מקובע". חשוב לציין, כי השינוי במבנה האישיות החזיק מעמד גם כשנה לאחר נטילת החומר.

גם אילן (שם בדוי) 35, תושב מרכז הארץ ועובד בכיר בחברת הייטק, משתתף קבוע במסיבות טבע, רואה בפטריית ההזיה הצלה אמיתית שמסייעת לו בחייו. "אני קם בבוקר ולוקח אחת, ובערב אני לוקח לפני שאני הולך לישון", הוא מספר, "שלוש שנים אני משתמש וזה עולה לי לפעמים כמה אלפי שקלים בחודש, אבל זה שווה. זה עוזר לי לצאת ממצבי ייאוש, ממחשבות על התאבדות. אני מעדיף את פטריות הקסם מאשר שימוש בכדורים פסיכיאטריים כמו קלונקס, פרוזק ואחרים. עליי זה משפיע לטובה. אני אדם יותר רגוע, פתוח, מדבר על הכל, המוח שלי מתפקד סבבה לגמרי, אני יותר חברותי, ישן טוב בלילה, כיף לי. שמעתי על אנשים שהתאבדו, או שתקפו סתם אנשים אחרי שהם לקחו פטריות. לדעתי זה קרה בגלל שהם לקחו כמות גדולה מאוד וזה השפיע עליהם לרעה. אני משתמש בקטנה, משתדל לא לאבד את הצפון. אני יכול לומר לך שזה הציל לי את החיים. בעבר השתמשתי בקלונקס וחשבתי שאני עומד למות".

פטריות הזיה  (צילום: יחידת דובר המשטרה מחוז דרום מרחב נגב)
מצע גידול ביתי. הביקוש אדיר | צילום: יחידת דובר המשטרה מחוז דרום מרחב נגב

הפטריות משמשות לא רק בתור השפעה פסיכולוגית חיובית, ויש מספר לא מבוטל של עמים ילידים שמשתמשים בהן למטרות דתיות-רוחניות. שמאנים נותנים לעתים פטריות כטיפול להפרעות נפשיות ופסיכולוגיות. מחקר מ-2006 באוניברסיטת ג'ונס הופקינס ביקש לחקור את ההשפעות הרוחניות של השימוש בפטריות. למחקר נבחרו 36 אנשים שמעולם לא התנסו בסמים משום סוג, אבל הם בעלי אוריינטציה דתית או רוחנית. הם אכלו פטריות פסילוסיבין,  ושליש מהם דיווחו כי תחת ההשפעה הם חוו את הרגע הרוחני ביותר בחייהם אי פעם. שני שליש דיווחו כי זאת הייתה אחת מחמשת החוויות הרוחניות ביותר בחייהם. חודשיים לאחר המחקר 79 אחוז מהמשתתפים דיווחו על עליה ברמת החיים והסיפוק.

מול הסיפורים החיוביים האלה, מוצגים לא מעט סיפורים טרגיים של צרכני פטריות הזיה שנפגעו באופן בלתי הפיך. אולי זו הסיבה שלפני כמה ימים הודיע ראש ממשלת אמסטרדם כי הוא מאשר לתושבי העיר להשתמש בפטריות הזיה רק שלושה ימים לאחר שקיבלו אישור לכך. זאת מתוך כוונה שבמהלך אותם ימים ילמדו את העניין ואולי יתחרטו.

משתמשים שצרכו כמות גדולה של פטריות הזיה – או לחלופין, שניסו להיגמל מהשימוש בהן – דיווחו על תופעות כמו חוסר תיאבון, כאבי בטן, בחילות וסחרחורות, וגם חרדות, פרנויה, איבוד זיכרון, בעיות בתפקוד המיני, עלייה דרמטית בקצב הדופק וחוסר תפקוד מוטורי בגפיים. אלו שהפסיקו להשתמש סיפרו גם על ניתוק סביבתי, ועל התנהגות תוקפנית ביותר. בנוסף לכל אלו, עלולה צריכת הפטריות לגרום להתפרצות מחלת נפש.

ד"ר אלכסנדר קפצן, מנהל מחלקת התמכרויות במרכז לבריאות הנפש בבאר שבע, טוען שהתופעה של פסיכולוגים המאשרים למטופליהם להשתמש בפטריות הזיה היא חמורה. "זה דבר פסול ביותר, שעלול לגרום לתוצאה הפוכה לאותו מטופל ולגרום לו לבעיות נפשיות יותר חמורות עד כדי אובדן", אומר ד"ר קפצן, "שימוש ממושך גורם לאדם להזיות, לדמיין שהוא שומע קולות שאומרים לו לעשות דברים ועשוי לדחוק אותו לכדי התאבדות או רצח. המשתמשים מאבדים שליטה ובגלל חוסר ביטחון הם נהיים תוקפניים. ברגע שההשפעה על הגוף פגה, המשתמש הופך לאדם אלים ומסוכן לחברה".

"באים למסיבות טבע עם כמות אדירה של פטריות"

על פי הערכות של גורמים במשטרה ובמשרד הבריאות, מאות צרכני פטריות מאושפזים כיום בבתי חולים פסיכיאטריים או מקבלים טיפול תרופתי בתופעות הלוואי של צריכת הפטריות. טווח הגילאים של הצרכנים נע בין 17 ל-40.  פסיכיאטר בכיר העובד שנים רבות במערכת הציבורית מעריך כי עשרות בני אדם התאבדו בשנים האחרונות בגלל התמכרות לפטריות הזיה  ומאות ניסו להתאבד או נזקקו לקבלת טיפול רפואי.

"מדובר בעיקר על צעירים שחזרו מטיולים ממושכים בהודו, שם הם נחשפו לשימוש בפטריות הזיה, וחזרו לארץ אנשים אחרים לגמרי מבחינה נפשית", הסביר הפסיכיאטר, "מעטים מאוד מצליחים להיגמל מהשימוש בפטריות, ורבים מהם לא מודעים להשפעות הפיזיות והנפשיות".

יקי, מארגן מסיבות טבע, רואה מדי שבוע מקרוב איך הפופולריות של פטריות ההזיה עולה בהתמדה. "אנשים פשוט באים למסיבות עם כמויות אדירות של פטריות הזיה ומוכרים או מחלקים ביניהם", הוא מעיד, "אתה רואה חבר'ה צעירים, שמחפשים לתפוס ראש בטבע, כדי להשתחרר מכל מיני לחצים של עבודה ומשפחה. כבר היו לי מקרים של צעירים שכמעט מתו לי בגלל שהם קפצו מאיזה צוק או לתוך ואדי. למזלם זה נגמר בפציעות ולא במוות, אבל אף אחד לא יכול להבטיח לי שבמסיבה הבאה הם לא ימותו. אני יודע שזו תופעה מסוכנת אבל אני לא יכול לעשות כלום. אין לי שליטה עליהם. הם רוצים לעשות שמח, להשתולל. אני לא אתחיל לבדוק לכל אחד בכיסים עם איזה חומרים הוא מגיע".

פטריות הזיה  (צילום: יס''מ נתב''ג)
ייבוא פטריות מחו"ל. לא כולם נהנים מהזיות נעימות | צילום: יס''מ נתב''ג
צרכני פטריות הזיה הם לרוב צעירים, אבל גם מבוגרים יותר מתנסים לעיתים. לפני כשלוש שנים איבד א', תושב דרום הארץ, את אביו, אז בשנות החמישים לחייו, בעקבות שימוש בפטריות הזיה. "הוא היה נהג מונית והייתה לו אז תקופה נוראה בעבודה", מספר א', "הוא הסתבך בחובות בשוק האפור והיה מלא חרדות ודאגות. חבר הציע לו לקחת פטריות כדי לשכוח קצת מהצרות ומאז החיים שלו ושלנו נהרסו. הוא היה מגיע הביתה ומספר שהוא שומע קולות בקירות, שהוא שליח של אלוהים, שהוא מלאך. הוא לא היה מסוגל לישון בלילות, כל הזמן הלך וחזר בתוך הבית. היה בחרדות, פרנואיד, שובר דברים בבית, משתולל. אשפזנו אותו כמה פעמים בבית חולים פסיכיאטרי והוא אפילו היה באשפוז כפוי כמה חודשים, אבל זה לא עזר. המצב שלו רק הלך והחמיר. בסוף הוא הגיע יום אחד הביתה, כשאף אחד לא היה, ותלה את עצמו בסלון. הכתובת הייתה על הקיר אז היינו חסרי אונים, לא יכולנו לעשות כלום כדי להציל אותו".

פסילוסיבין, החומר האקטיבי בפטריות, הוצא מחוץ לחוק בארצות הברית. בישראל, החומר פסילוסיבין אסור על פי חוק לפי "פקודת הסמים המסוכנים", אך למרות זאת, הפטריות עצמן אינן נכללות בפקודה. המשמעות היא שאין איסור מפורש לשימוש, החזקה, גידול וסחר בפטריות עצמן, אך חל איסור מפורש על מיצוי החומר פסילוסיבין, וכן על שימוש בו, סחר, החזקה וכדומה.

קציני משטרה מתעקשים שמדובר בתופעה שאין להקל בה ראש, אבל כאמור יש גם גורמים בקהילה המדעית שטוענים שפטריות יכולות לשפר חיים של אנשים בשימוש אחד בלבד. בישראל יש כמה פסיכולוגים משתמשים בפטריות הזיה ואף ממליצים ללקוחות שלהם לטעום מהן בנימוק שהחוויה תסייע להם להיפתח מבחינה חברתית. "הרבה פעמים אני נתקל בלקוחות סגורים מאוד, שאי אפשר לפרוץ לתוכם", מספר פסיכולוג ממרכז הארץ, "אז אני ממליץ להם לקחת מדי פעם פטריה אחת או שתיים. אני בעצמי לוקח פה ושם וזה עוזר לי לנבור בנפשו של המטופל ולסייע לו בנינוחות וברוגע בבעיות. למטופל עצמו הפטרייה גורמת להשתחרר מלחצים ומחרדות, לספר באופן חופשי על חייו וזה מקל על הטיפול".

>> לכל כתבות המגזין