לפני כחודש, ב-8 ביולי, הבהב הפלאפון של א', בן 13, זמר בלהקת "פרחי באר שבע". הוא פתח את הודעת הוואטסאפ שהתקבלה ממנהל הלהקה, משה (מוזס) זאדה, והופתע לראות תמונת עירום של בחורה. "גם לך עומד כמו שלי עומד?", כתב זאדה. א' הנבוך, שהוריו שהו אותה עת בחופשה, לא ענה. כעבור כמה זמן התקבלה הודעה נוספת, הפעם נוזפת ועצבנית: "אתה חייב לבוא עכשיו לחזרה אצלי בבית אם אתה רוצה להישאר בלהקה, אני מחכה", כתב לו זאדה. כשהסביר א' המבוהל כי אין לו דרך להגיע, השיב המנהל בתקיפות: "אתה בא או שאתה מחוץ ללהקה".

הנער המבוהל צעד לביתו של המנהל בשכונה א' בעיר. הם מכירים כבר תקופה, מחבבים זה את זה, ואם הוא מזעיק אותו בשעת לילה כנראה ואכן מדובר בעניין דחוף שיכול להזניק את קריירת הזמרה עליה הוא חולם. אלא שזאדה, גבר מוכר ומוערך בבאר שבע, לא תכנן לערוך חזרות וגם לא לשוחח על הופעות קרובות. הוא הכניס את א' לאחד החדרים בביתו ועל פי החשד ביצע בו מעשה סדום. שעה קלה לאחר שהנער חזר לביתו, הלום וכואב, שיגר לו הודעה אחרונה: "תגיד, שורף לך?".

 א', לא ענה. הוא התקשר מיד לחבר טוב מהלהקה וסיפר לו מה זאדה עולל לו. החבר עדכן את אמו, שבעצת מקורבים החליטה להגיש תלונה במשטרה. 24 שעות לאחר מכן, ולגמרי במקרה, התלונן נגד זאדה אביו של נער נוסף מהלהקה, בן 14. התלונות של השניים פתחו תיבת פנדורה מעוררת חלחלה: על פי החשד, זאדה תקף מינית 17 נערים וילדים בגילאי 10-17 במשך מספר שנים, תוך שהוא מנצל את מרותו וממרר את חייהם. "הוא עשה את זה על בסיס יומיומי", מספר פקד יוגב פינסקר, קצין החקירות בתחנת משטרת באר שבע. "זה קרה לרוב אצלו בדירה, לפעמים גם פעמיים ביום. היו כאלה שהוא ביצע בהם מעשי סדום ומעשים מגונים לאורך שלוש וחמש שנים. נערים אחרים העידו שהוא היה נותן להם סטירות באיבר המין ושולח להם בוואטסאפ תמונות שלו בעירום וגם סרטוני סקס".

"היו הורים שלא היו בטוחים שזה נכון, שזה לא הגיוני שהוא יעשה כאלה מעשים, פחדו שהלהקה תתפרק אם נתלונן ושהילדים יהיו בדיכאון", מספרת אחת האמהות, "הבנתי שחייבים להפסיק מיד את המעשים שלו, גם ככה גילינו על זה מאוחר מדי".  

בית משה זאדה
החזרות התקיימו אצלו בדירה. ביתו של זאדה | צילום: דיאגו מיטלברג

"בחר תמיד את הילדים העדינים"

זאדה, 30, רווק, הוא דמות מוכרת מאוד בנגב. גבר חייכן ונעים הליכות אשר הקים לפני ארבע שנים את להקת פרחי באר שבע ומאז מנהל אותה בהצלחה. לאחרונה אף תכנן להקים להקה דומה בדימונה. הוא נודע כמי שעורך בבאר שבע אודישנים מדוברים, אליהם מגיעים עשרות נערים שחולמים לפרוץ ובגדול. מי שזכה להתקבל ללהקה הפך אוטומטית לחלק ממפעל מצליח: חבריה הופיעו בחתונות, בר מצוות, אירועים של ועדי עובדים, טקסי יום זיכרון וימי עצמאות, הוציאו שני דיסקים וגם הופיעו בהתנדבות בערבי התרמה. "הוא חילק לנו תפקידים כדי שנרגיש חשובים, שלא רק נגיע ונשיר ונלך הביתה", מספר ג', בן 14, "היו כאלה שקיבלו תפקיד של סבלים, מפיקים, לנער אחר הוא נתן תפקיד של במאי, מישהו אחר קיבל תואר של סמנכ"ל. היה חשוב לו שנהיה מרוצים".

זאדה ידע לבחור את ילדי הלהקה בפינצטה. פגש ילדים בסיורים שערך בקניון, בפארק ובסמוך לבתי ספר, הזמין אותם להיבחן ולהצטרף לפרויקט הנוצץ. "הוא בחר תמיד את הילדים העדינים, הרגישים, הצנומים, מופנמים יחסית", מספרת רותי (שם בדוי), אמו של אחד מהם. "הוא היה אומר לי שהוא צריך את הבן שלי אצלו בבית לחזרות, ארבע שעות כמה פעמים בשבוע. הילד תמיד נראה בסדר, מרוצה מהלהקה, לא שמעתי שום דבר רע. ככלל, מדובר בילדים שמגיעים ממשפחות טובות, הורים מעורבים. מכאן מגיע השבר הגדול".

"אחרי כל הופעה משה היה מחלק לילדים 100 או 120 שקל. הוא תמיד הבטיח להורים להחזיר את ילדיהם הביתה בעשר בלילה ותמיד אמר שהם בידיים טובות ושהוא כמו אבא עבורם, שאין לנו מה לדאוג", מספרת שרית (שם בדוי), אם נוספת. "הוא היה חביב ומצחיק, איש טוב עם כיפה על הראש. סמכנו עליו בעיניים עצומות כי הילדים אהבו אותו מאוד. בשלב מסוים חשדתי שהוא אוהב גברים בגלל טון הדיבור הרך שלו וההתנהגות. לא היה שום רמז שהוא פדופיל".

זאדה, שמכנה את עצמו גם בשם מוזס לוי, נולד במושב מבקיעים סמוך לאשקלון. לאחרונה, סיפר לידידה קרובה על הילדות הלא קלה שעבר, שכללה חינוך נוקשה ונידוי חברתי. "הוא דיבר על תקופה עשוקה, קשה, אמר שלא היה לו קל בבית ושהוא לא היה מקובל בכיתה", היא מספרת, "הוא סבל מהתנכלויות וכל החיים נאבק על מקומו בחברה, לכן היה לו חשוב לקבל הכרה על הפעילות בלהקה. הוא סיפר שהוא פוחד להתחתן בגלל החשש שהוא יתעלל בילדיו כפי שהתעללו בו בילדותו".

בתיכון נשלח זאדה ללמוד בפנימייה. שם, על פי דבריו בחקירתו במשטרה, עבר טראומה אלימה שמלווה אותו מאז. "כשהייתי בפנימייה אחד הנערים תקף אותי מינית, ובאותה תקופה סבלתי גם מאלימות קשה", אמר לחוקרים, "לא סיפרתי על כך לאף אחד, לא למורים ולא להורים שלי. הרגשתי בושה".

תכתובת2
התכתבות בין הנערים

תכתובת3

הוא לא התגייס לצבא עקב בעיה רפואית, ולפני כשבע שנים מצא עבודה בצוות בידור באחד ממלונות ים המלח. "הוא תמיד התחבר לילדים. היה מצחיק אותם בכל מיני תחפושות,  אלוף בהפעלות", מספר אחד העובדים, "אהבנו אותו כי הוא היה טיפוס מצחיק וחביב. החלום שלו תמיד היה להקים להקת נערים".

לפני כחמש שנים, לאחר שבמושב בו התגורר עם הוריו נקשר שמו בהטרדת ילדים, עבר להתגורר בבאר שבע בדירה ברחוב שחל בעיר, עבד למחייתו כליצן במרכז הפעלות לילדים. "אני זוכר ששוטרים היו מארגנים אצלו ימי הולדת לילדים שלהם", מספר גורם במשטרה, "הוא הטיפוס הכי רחוק מהדמות של הפדופיל. הוא גרם לילדים להנאה צרופה, הצחיק אותם ברמות על". כעבור כשנה, החליט לעשות צעד קדימה כדי לשדרג את הקריירה והקים את להקת פרחי באר שבע. הדברים שעולל שם לנערים מאחורי הקלעים זיכו אותו במשטרה בתואר "הצייד".

"היה בא לי להקיא"

השיטה של זאדה, כפי שמתארים זאת במשטרה, הייתה פשוטה: תחילה דאג ליצור אמון רב מצד הנערים והוריהם, ואחר כך, כשהם מבושמים מתשומת לב ומחמאות, התחיל למתוח את הגבולות. "הוא לקח אותנו ל'גראנד קניון' אחרי החזרות, קנה לנו ממתקים, לפעמים בגדים, הבטיח חליפות למי שיעשה מה שהוא מבקש. אף אחד לא רצה לעזוב את הלהקה והבנו שכדאי לנו לעשות את מה שהוא מבקש", מספר אחד הנערים.

"זה התחיל בחזרות שהיו אצלו בבית", מוסיף ד', "הוא היה נותן לי להקריא את השיר ולאחר מכן לשיר יחד איתו. לפעמים היה נוגע לי בכתף, ביד. מחבק, שואל שאלות, אם יש לי חברה ומה אני עושה בערב. היו מקרים בהופעות שהיינו נכנסים לחדרי הלבשה ללבוש את החליפות והוא היה נשאר יחד איתנו כשהתלבשנו".

גם  ר', לשעבר דוברת במוסד ציבורי בבאר שבע, נזכרת שלא הבינה מדוע זאדה מתעקש להישאר עם חברי הלהקה בשירותים כשהם מתלבשים. "ביקשתי ממנו לצאת כדי שתהיה להם פרטיות אבל הוא סירב, אמר שהם רגילים להתלבש לידו. זה נראה לי מוזר".

להקת פרחי באר שבע
פרחי באר שבע בהופעה. חלמו להפוך לכוכבים | צילום: צילום מסך מתוך יוטיוב

בוואטסאפ, זאדה כבר הרשה לעצמו הרבה יותר. "נסיך שלי, אח שלי, חתיך שלי, מלך העולם", כתב לאחד הנערים וצירף תמונה של בחורה ערומה. "איזה יפה היא. כוסית".  הנער ההמום לא הגיב, ואז זאדה המשיך: "יא מלך, ים של בחורות רוצות אותך. אני מזיין המון בחורות יפות. לא עומד לך? שלח תמונה שלך". הנער בתגובה: "לא רוצה, לא עומד לי". זאדה: "תשלח לי אני רוצה לראות שלא עומד לך". כעבור זמן קצר מיהר זאדה לשלוח תמונה של עצמו בתחתונים ולאחר מכן גם צילום של איבר מינו. הנער נכנע ושלח לו תמונה של איבר מינו. זאדה כתב לו בתגובה: "איזה גודל, איזה יפה יש לך".

לנער אחר כתב: "תגיד אתה אוהב סקס עם בנות? אני אוהב לעשות סקס איתן ומה איתך?". כשהנער מיאן להגיב, שלח לו סרטון ארוטי של אישה. י', נער שלישי, סיפר במשטרה כיצד זאדה הציע לו לאונן יחד איתו בזמן חזרה פרטית בביתו ותיעד הכל בסמארטפון. "הוא אמר לי בוא נאונן ביחד. לא רציתי, אז הוא הציע לקנות לי חליפה להופעה של הלהקה. הסכמתי ואז הוא נגע לי בגוף, אני מתבייש לספר אפילו איפה".

אחוזי בושה, הנערים לא שיתפו זה את זה במעשיו של זאדה – ועל פי החשד, הוא ראה בכך אישור להגביר את תדירות  ההטרדות. לחלקם הציע לשיר סולו בהופעות אם יסכימו שייגע בהם, אחרים שלחו לבקשתו תמונות שלהם כשהם מאוננים. "הוא הציע לנו להיות דוגמנים. תמיד אמר שאנחנו חתיכים, אמר שיש לו ידידה שהיא  סוכנת דוגמנים", סיפר ט', "באחת הפעמים הוא התקשר אליי מהאוטו שלו לאחר ששלח לי תמונות של בחורות, אמר לי לחכות שנייה כי הוא מעביר אותי לסוכנת דוגמניות. פתאום שינה את קולו לקול של בחורה והעמיד פנים שהוא הסוכנת. הייתי בהלם".

לא פעם היה מזמין אליו שני נערים במקביל, ובעוד שאחד היה מחכה לו בסלון לחזרה, היה נכנס עם הנער השני לחדר ומבצע בו מעשה סדום. "הרגשתי רע מאוד, היה בא לי להקיא. הוא היה נותן לי מכות באיבר המין, עשה לי דברים שהיום אני מבין שהם לא בסדר", סיפר אחד מהם לחוקרים.

לפי החשד, לפני כמה חודשים הציע למספר נערים לצלם אותם מאוננים יחד איתו, אך הם סירבו. "אני רוצה לראות למי יש יותר גדול", הציע זאדה, "נעשה תחרות בינינו ומי שיזכה יקבל פרס". מספר שבועות לאחר מכן זימן אליו נער בן 15 ודרש לקיים איתו יחסי מין. הנער התנגד בתוקף. "זה לא יכאב לך, אל תדאג, אני אתן לך כסף", הציע זאדה. הנער לא ויתר. במקרה אחר תקף נער בעת טיול בפארק.

תכתובת6

"הוא כל הזמן היה משכלל את שיטות הפיתוי והציד שלו", אומר רס"מ חן אלפסי, חבר בצוות החקירה, ומוסיף כי בתום כל התכתבות היה פוקד זאדה על הנערים למחוק את התמונות ששלח להם. "הוא כל הזמן חיפש עוד ועוד דרכים כדי להפיל את הילדים ברשתו. מדבר איתם על בנות, שולח תמונות בעירום. כשהם ניסו להתחמק ולא ענו לו מתוך מבוכה, הוא לא הרים ידיים. הפעיל עליהם מכבש של לחצים ורובם נכנעו לו".

"הוא רצח את נשמתם"

ב-11 ביולי זאדה נעצר. כמה שעות קודם לכן, הספיק לספר לאחד הנערים שהמשטרה מחפשת אחריו והוא לא מבין למה. צוות החקירה (רס"מ חן אלפסי,  רס"מ מאיר סיידה ואיש הסייבר, רס"ב אבי אטדגי) עבד מסביב לשעון בשלושת השבועות האחרונים כדי לאתר עדויות. התמונה שהתגלתה בפניהם הייתה חמורה משחשבו. כך למשל, נער בן 17 שלא קשור ללהקה סיפר כי מגיל עשר זאדה מקיים איתו יחסי מין.

כשהחוקרים עימתו את מנהל הלהקה עם העדויות, תחילה ניסה להכחיש ובהמשך נשבר, פרץ בבכי וקשר עצמו למעשים. "נפלתי. לא יכולתי לעצור את זה", אמר, "הייתי על גג העולם וכנראה שאיבדתי שליטה, רק אלוהים יודע מה קרה לי. אני מצטער, עשיתי שטות. אני מרגיש כמו  מטומטם. אני לא כזה: עזרתי בחיים להרבה אנשים ועכשיו אני אשב בכלא המון זמן. איזה טעות, אין לי הסבר איך זה השתלט עליי".

במקביל, הורי הנערים בלהקה שמעו על מעצר של זאדה וכתבו לו דברים קשים בעמוד הפייסבוק שלו. "היום, אם הוא הוא היה נופל בידיים שלי הייתי רוצחת אותו. משפדת אותו על ברזל, שיסבול ייסורים כל חייו", אומרת אחת האימהות, "הוא לקח ילדים שאהבו שירה, שהלהקה הייתה הבית השני שלהם, ורצח את נשמתם. אני מקווה שלא יתאבד כדי שאסירים בכלא יאנסו אותו כל החיים, זה העונש שמגיע לו. מי היה מאמין שאדם שנראה כמו חנון עדין עם כיפה על הראש יתגלה כמפלצת. הילדים שבורים ולא יוצאים מהבית".

תכתובת7

_OBJ

"היו הורים שסירבו להגיע לתחנה להתלונן מחשש שהילדים שלהם ייחשפו בעקבות החקירה וייגרם להם נזק קשה בעתיד",  אומר פקד פינסקר. כך למשל, כמה הורים חרדים שילדיהם הותקפו מינית סירבו להעיד מחשש שבעתיד לא יזכו לשידוך. "הוא אכל מהידיים שלי, ישן אצלנו בבית, אני בהלם ממה שהוא עשה", מספרת מ', "אני מקווה שהוא ייענש מהשמיים על מה שעשה. כשאני שומעת את השם שלו, יש לי צמרמורת בכל הגוף".

היום הגישה פרקליטות מחוז הדרום לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום ארוך ומפורט נגד זאדה המייחס לו עבירות של מעשי סדום, מעשים מגונים, הטרדות מיניות, הפצת דבר תועבה, תקיפת קטין חסר ישע ומעשה זנות באלימות, עם בקשה לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים. בכוונת הורי הילדים להגיש נגדו תביעת נזיקין במיליוני שקלים, כמה מהם שכרו פסיכולוגים פרטים במטרה לסייע להם להתמודד. נכון להיום, עתיד הלהקה לוט בערפל: בעלי עסקים מקומיים מנסים לגייס ספונסרים כדי להחיותה, אך רבים מהנערים חוששים לצאת מהבית מרגע התפוצצות הפרשה. "אני לא רוצה לראות אותו לעולם", אומר א' בקול רועד. "אני נשאר בחדר, בדיכאון מזה שאין יותר להקה,  כל לילה אני רואה אותו בחלום וכשהוא נוגע בי אני קם בבכי. אנחנו מרוסקים לגמרי, זה לא יעבור מהר".

תגובתו של משה זאדה לא התקבלה עד מועד פרסום הכתבה.