השעה תשע בערב בגן החשמל בתל אביב, ועל אחד הספסלים מתמקמים כמה צעירים ובאנג. הם מכורים כבדים, אבל לא המכורים הכבדים שאתם מכירים. יואב, למשל, נראה כמו השכן בדלת ממול: הוא לבוש במכנסיים אלגנטיים, חולצה מכופתרת, ונראה כמו מישהו שהלך לאיבוד בדרך חזרה מהמשרד.

"אני חייב לקחת בבוקר ובערב נייס גאי. בלי זה אין לי אנרגיות וכוח לעבוד", אומר יואב (כל השמות בכתבה בדויים). הוא גר בדרום תל-אביב, בן 24, עובד בניקיון חדרי מדרגות. אין לו עבר פלילי. "אני עובד בין שמונה לעשר שעות ביום בניקיון, זה מעייף נורא, לא היה לי כוח לקום מהמיטה בבוקר. התחלתי לעשן עם החברים שלי ואנחנו מעשנים ביחד בערב. בבוקר אני לוקח מנה לפני העבודה ובלי זה אני לא יכול להתחיל את היום. מי שמתחיל עם זה לא יכול להפסיק. אתה שקוע בתוך הסם, בסטלה שלך, יש כמה דקות של כיף כזה ואחרי זה אתה עצבני".

עידו, חייל משוחרר, לוקח את הבאנג מיואב ושואף לריאות כמה פעמים. "עליתי לבד לארץ, ההורים של נשארו בטורקמניסטאן", הוא מספר בעצב. "בצבא הצלחתי איכשהו לשרוד יותר משנה, אבל היה קשה לי ושחררו אותי בסוף בגלל חוסר התאמה. אני זרוק ברחוב, אין לי בית ואני מעשן נייס גאי בשביל המצב רוח. אני מנסה להיגמל מזה, להתחיל בחיים חדשים, אבל הנייס גאי גורם לך לכמה דקות לשכוח מהצרות, מהחיים הקשים. בינתיים אני בתוך זה".

אולג, בן 40, הוא רתך במקצועו. הוא הדרדר לסמים עקב פציעה, הפך להומלס וגר על הספסלים בגן החשמל. "אתה הופך  לאדם אלים", הוא אומר. "זה מפוצץ לי את הראש לכמה דקות, וכשההשפעה נגמרת בא לי למות. אני יכול להרוג מישהו שלא יתן לי נייס גאי. אנשים הורגים פה בשביל מנה. זה סם שגורם לך לאלימות, אתה יכול לרצוח מישהו כדי להשיג אותו. זה זבל של סם אבל מה אני יכול לעשות, הוא הכי זול. היו ימים שלא יכולתי להתעורר בבוקר, שאחרי שימוש הרגשתי שהריאות מחוררות בדם, שעוד רגע אני מת. אני פוחד למות, אבל אם זה יקרה בשימוש אין לי שליטה על זה. כל הזמן יש ביקוש לדבר הזה. באים לפה ילדים ומעשנים כמו משוגעים, לא מבינים שהם גומרים לעצמם את החיים. הם מגזימים. היו אנשים לידי שמתו מנייס גאי, לקחו חמש ושש מנות ביום. אנשים פרפרו למוות לידי".

ביום שני האחרון הגיע לבית החולים איכילוב גבר בן 30 ממרכז הארץ שהזריק נייס גאי – דבר שעד לא מזמן הגורמים המטפלים בכלל לא ידעו שאפשרי. חום גופו עלה, המערכות בגופו קרסו לחלוטין וכעבור כמה שעות נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. שלושה בני אדם מתו לאחרונה מהזרקת נייס גאי, ובאיכילוב מדווחים על עוד עשרות שאושפזו. לפני כשנתיים נפטר חייל כתוצאה מדום לב כאשר על פי החשד השתמש בסמי פיצוציה ושתה אלכוהול. לפני כעשרה חודשים ארבעה צעירים בגילאי 18-25 אושפזו במצב קשה בעקבות שימוש מופרז בנייס גאי. הם סבלו מחום גבוה שהגיע בשיאו ל-43 מעלות, קשיי נשימה וכיווץ שרירים. ארבעה אחרים, מדימונה, אושפזו לאחרונה בבית חולים לחולי נפש. עכשיו כולם כבר מבינים שנייס גאי הוא לא עוד סם פיצוציות: מדובר היום בבעיית הסמים הקשה והקטלנית ביותר בישראל.

נייס גאי (צילום: עודד קרני)
אנשים נורמטיביים לא יכולים לתפקד בלי הסם | צילום: עודד קרני

"עוד נתגעגע לילדים שמתדלקים באלכוהול"

נייס גאי הוא מוטציה מדאיגה בעולם סמי הפיצוציות. מה שהתחיל כסם מסיבות קל יחסית, התחלף בשנה האחרונה בחומר ממכר מאוד ואגרסיבי. לנייס גאי יש לוק של גראס ומיתוג של גז מזגנים – משהו מפוקפק, מלוכלך, אבל לא הורס חיים. עוד סם פיצוציות. אבל הדימוי הזה הוא טעות. בני הנוער מתמכרים אליו, והנרקומנים של היום הם נרקומנים של נייס גאי, וההשלכות הרסניות כמו הרואין, ואפילו יותר.

"בני הנוער שמשתמשים בנייס גאי לא מודעים לסכנות שיש בסם הזה", אומר רועי  בן-מנחם, ראש תחום רחוב בעמותת על"ם. אנשי על"ם מסייעים מזה שנים ארוכות לצעירים שנכנסים לצרות מכל מיני סוגים – והנייס גאי, הם מאבחנים, זו צרה מסוג חדש לגמרי. "זה לא אלכוהול או חשיש. אני חושש שעוד נתגעגע לילדים שמתדלקים באלכוהול. עם שימוש של צעירים בסמים קלים ובאלכוהול אפשר להתמודד; לטפל בנייס גאי זה קשה מאוד. בניגוד להרואין, שכולם יודעים שהוא מסוכן, הם חושבים שהנייס גאי לא יזיק להם. הם לא יודעים שהוא גורם אחר כך לתופעות של חוסר שליטה ואלימות, והתוצאות של השימוש מפתיעות אותם וגורמות להם לחרדות ולפחדים", הוא מסביר. "זה סם שקשה מאוד לאבחן אותו על מי שמשתמש בו, והקושי לאבחן מאפשר לשימוש להתרחב". לדבריו, חלק מבני הנוער הופכים בהמשך לבלדרים של הסוחרים.

שילוב של כמה גורמים הופכים את הנייס גאי לתופעה מסוכנת במיוחד בהשוואה לסמים אחרים. "בניגוד להרואין וקוקאין, שהם יקרים ולא ממש זמינים כמו פעם, הנייס גאי זמין כל הזמן, נגיש, והכי חשוב זול", מסביר דור כהן, רכז ניידת לילה של עמותת על"ם בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב. "החצר האחורית של הנייס גאי היא ברשתות החברתיות, ולא בגנים ובפארקים הציבוריים. הפייסבוק ואתרי האינטרנט הם נסתרים מהעין, לאף אחד אין מושג מה קורה שם, הם נגישים לכל אחד, וזה מה שמפחיד. זה ללא ספק הסם המסוכן ביותר היום".

נייס גאי (צילום: עודד קרני)
באים ילדים ולוקחים משלוחים. נהגי המוניות | צילום: עודד קרני

כדי להבין את עומק התופעה, אומר כהן, צריך לדבר עם הרואים והבלתי נראים של התחנה המרכזית – נהגי המוניות. הם מספרים על זרימה של בני נוער אל העיר בסופי שבוע, שמגיעים לחפש שקיות של נייס גאי. "מה שקורה פה עם הנייס גאי זה טירוף, בית משוגעים", אומר שמעון, נהג מונית ותיק. "כל יום מגיעים לפה יותר ויותר נערים לקנות את הסם הזה. אני בעצמי ניסיתי פעם אחת, מסקרנות, להבין למה כולם מתנפלים על הנייס גאי. כמעט חטפתי התקף לב, זה כמו לרסס על עצמך חומר הדברה, באמצע העישון נגמר לי האוויר. כואב לי על הנערים האלה שהורסים את החיים שלהם. לצערי המשטרה לא עושה כלום. הסעתי השבוע במונית נער שהגיע מעפולה וביקש ממני להסיע אותו לאזור. חיכיתי לו במונית כמה דקות, והוא חזר עם שקית שהיו בתוכה 200 אריזות של נייס גאי, הייתי בהלם. יש פה ים של פליירים עם טלפונים של המפיצים והסוחרים והשוטרים ישנים בעמידה, זה ממש לא מזיז להם. אתה רואה פה ילדים מחוקים, מעוכים מהשימוש בסם הזה, והלב שלך נשבר".

והנה עוד גורם במשוואה הזאת: המשתמשים בנייס גאי מצליחים לעבור בדיקות סמים. "אני מכיר המון חיילים שעברו לנייס גאי בגלל שאין סיכוי לתפוס אותם בבדיקות השתן", סיפר חייל בחיל האוויר. "במהלך קורס אני ועוד כמה חברים שלי יצאנו לכמה שעות כדי לקנות מאות שקיות לעוד חיילים. לקחנו מונית לתל אביב ואחרי שעה כבר היינו עם הנייס גאי בבסיס ומכרנו לחבר'ה. היתרון שלו הוא שאם אתה מסניף אותו בבאנג, בבדיקת סמים של מצ"ח הוא לא משאיר שרידים בבדיקות השתן, ככה שלא יודעים שבכלל השתמשנו בזה".

מיליארד שקל בשנה

סמי פיצוציות הם טריק ישן מאוד: מבשלים תערובת ממסטלת כלשהי שעדיין לא הוכנסה לפקודת הסמים, משווקים אותה בפיצוציות ובמסיבות, ועד שהרשויות מתעוררות ומוציאות אותה מחוץ לחוק – גורפים את הרווח. הדור החדש של הסמים, אלה שנמכרים בפיצוציות בעשור האחרון, מבוססים בעיקר על שני חומרים: קאתינון, שהוא החומר הפעיל בגת, וקנבינואידים סינתתטיים – חומרים שמחקים את ההשפעה של THC, המרכיב הפעיל במריחואנה, אבל בריכוזים גבוהים פי עשרות.

קנבינואידים סינתטיים סונתזו לראשונה במעבדות מחקר בשנות ה-80, במסגרת מחקר על קנבינואידים טבעיים, חומרים שמיוצרים באופן טבעי בגוף האדם וקשורים במנגנוני בחילה ותיאבון, שיכוך כאבים, טונוס שרירים וסתם הרגשה טובה. קנבינואידים סינתטיים מחקים את הפעולות האלה: חלקם משמשים לתרופות, חלקם גורמים להיי בלתי מזיק, אבל אחרים הם בעלי עוצמה חזקה מאוד, פי מאות מאשר הקנבינואידים שנמצאים בחשיש, למשל, וניסויים שנערכו בהם בעבר נפסקו בגלל הנזקים שגרמו. חומרים מהסוג הזה נמצאים בנייס גאי, בלי שמצוין על האריזה באיזה תרכובות מדובר בדיוק. לתערובת הזאת מוסיפים במעבדות הסמים כמויות גבוהות של חומרים מסוכנים, כמו טירקולזן, שמצוי במשחות שיניים ובחומרי הדברה – לעתים קרובות אפילו k-300 פשוט.

ההשפעה היא עוצמתית בערך פי 40 מעישון חשיש: מעשני נייס גאי מספרים על טריפ כיפי של עשר דקות או רבע שעה ודאון של סופשבוע אובדני שלם. כשההשפעה פגה הוא גורם לחרדות, לחוסר שקט, הזיות, סיוטים בלילות, צמא ויובש, זיעת יתר, בחילות וסחרחורות, דופק מואץ, פגיעה קשה בתפקוד המיני, בעיות זיכרון, קשב וריכוז, כאבי ראש ורעידות בכל הגוף. זו גם אחת הסיבות שקל מאוד להתמכר אליו: כדי להפסיק את הסיוט הזה.

נייס גאי (צילום: באדיבות משטרת ישראל)
המשטרה תפסה טונות של נייס גאי, הסיכוי לעקור מן השורש קטן | צילום: באדיבות משטרת ישראל

לצד העישון, הפיתוח החדש הוא הזרקה: המכורים מוהלים את הנייס גאי במים ומזריקים כולם מתוך אותו פקק של בקבוק. ההזרקה של החומר בריכוז מאוד גבוה ישירות לווריד יכולה לגרום לקריסת מערכות, לאי ספיקת כליות, נזק מוחי, התמוטטות, תרדמת ומוות. בעקבות ההזרקה עלה בשנים האחרונות גם קצב ההדבקה באיידס. "הזרקה של נייס גאי מסוכנת פי כמה למשל מ'חגיגת', החומרים שיש בנייס גאי הרבה יותר קטלניים וממכרים", מדגיש קצין בילוש במשטרה. "החשש שלי שבעתיד הקרוב נתחיל לראות בני נוער וצעירים שמתים כמו זבובים ברחובות בגלל שימוש בנייס גאי".

שוק הנייס גאי בישראל הוא עצום: לפני כחודש בלשי משטרת באר שבע ולוחמי יחידת 101 של משמר הגבול חשפו באחת השכונות בעיר מחסן ענק ובו 3.5 טון של נייס גאי, ארוז באלף שקיות מוכנות להפצה, שמהן ניתן להפיק 1.3 מיליון מנות. בסך הכל בשנה האחרונה המשטרה תפסה כחמישה טון נייס גאי. ההערכות בקרב גורמים במשטרה מדברות על כך שברחבי ישראל פועלות כעשר מעבדות פיראטיות לייצור ואריזה, שמחזיקות ברשותן כ-20 טון של נייס גאי. התעשייה מגלגלת סכום של כמיליארד שקל בשנה, והסכומים צפויים רק לעלות.

הסיבה לעלייה התלולה בשימוש היא ביקוש והיצע פשוט: בניית גדר הגבול עם מצרים גרמה לעלייה דרמטית במחירי הסמים בישראל. 120 אלף שקל לק"ג חשיש, 100 אלף שקל לק"ג מריחואנה, 800 אלף שקל לק"ג קוקאין ו-700 אלף שקל לק"ג הרואין. מול נתיבי הייבוא הסגורים, תעשיית הנייס גאי היא תעשיה מקומית, כחול לבן. המחיר למנה של בערך 30-50 גרם עלה בזמן האחרון מ-25 שקל לאריזה ל-50  שקל, לעיתים גם 70. בעקבות המחירים הזולים והנגישות, הנייס גאי החליף הכל – גם את האלכוהול והמריחואנה אצל המשתמשים הקלים, גם את ההרואין אצל המכורים הכבדים. "אני אומר לך בוודאות שזה סם הרבה יותר גרוע מהרואין וקריסטל, זה סם רצחני, קטלני ברמות שלא הכרנו", אומר קצין מודיעין ובילוש במשטרה. "נתקלתי בכמה חבר'ה צעירים שנכנסו ללחץ מהתוצאות ההרסניות והקטלניות של הנייס גיא וחזרו להשתמש בחשיש".

תמיר (שם בדוי), 32, היה מכור להרואין. הוא הזריק נייס גאי בפעם הראשונה לפני שנה, במסיבה עם חברים, שהזריקו מאותו מזרק. "הרגשתי שאני חייב לשבור את הקריז שלי אז הזרקתי את הנייס גאי ישר לווריד", הוא מספר. "הרגשתי מה זה חרא שרציתי למות. זה קרע לי את הריאות וגרם לי לקשיי נשימה. אתה מרגיש רבע שעה בהיי אבל אחר כך אתה רוצה פשוט לקפוץ מבניין. אחרי כמה חודשים הרגשתי רע מאוד ועשיתי בדיקות דם מקיפות ואז התברר לי שאני חולה באיידס. רציתי לתלות את עצמי. היום אני מכור לנייס גאי, לא יכול להפסיק. מזריק פעם-פעמיים ביום ובלי זה אני לא יכול לתפקד. לפעמים אתה קם בבוקר ונחנק, אין לי אוויר בגלל הנייס גאי. אני פונה לנערים ולצעירים אל תתקרבו לזה, אתם תגמרו בקבר, חבל לכם על החיים. אם נגעתם פעם אחת הלך עליכם".

נייס גאי (צילום: עודד קרני)
בני נוער כסוכני מכירות | צילום: עודד קרני

מאות בני אדם מתפרנסים בדרך זו או אחרת ממסחר בנייס גאי. היצרנים, שמפעילים את מעבדות הייצור ומערבבים את החומרים הכימיים הם חיילים בארגוני פשיעה גדולים. מהמעבדות מפיצים את החומר ומאחסנים אותו באזורי תעשייה, במקלטים ציבוריים ובדירות, שם אורזים ומפיצים אותו. בעבר ההפצה הייתה נעשית דרך פיצוציות, אבל לפני שנה הנייס גאי והקנבינואידים הסינתטיים נכנסו לפקודת הסמים המסוכנים, ומאז התפתחה שיטת הפצה חדשה, באופן אירוני גלויה אפילו יותר: שליחים. מספרי הטלפון של המפיצים מפורסמים בפייסבוק, על גבי פלאיירים המופצים גם בבתי ספר, ובגרפיטי בשכונות המועדות לפורענות, והשליחים מגיעים עד בית הלקוח ומקבלים משכורות שבין 10 ל-20 אלף שקל.

"אני עובד כסוכן מכירות של נייס גאי אחרי הלימודים", סיפר אבי, תלמיד תיכון מיישוב בנגב. "ההורים שלי לא יודעים כלום על זה. פעם אחת השתמשתי בזה וחטפתי בחילות והקאות, נחנקתי והחלטתי להתמקד במכירה. אני יכול לקבל בחודש 3,000 שקל, לפעמים יותר, תלוי כמה אני מוכר. זה עוזר לי לממן את הבילויים והבגדים במקום לבקש דמי כיס מההורים. במסיבות סוף שבוע אני מעיף מאות אריזות. יש לדבר הזה ביקוש מטורף. בני נוער תופסים ראש מהר מאוד וההורים חושבים שהם שתו אלכוהול".

במקביל, מאות בעלי פיצוציות ברחבי הארץ ממשיכים במכירת הסם מתחת לשולחן, כלומר רק ללקוחות ותיקים. "אחרי כל הרעש שהיה על הנייס גאי המג"בניקים והשוטרים עוד היו מגיעים אליי לביקורת היום הם נעלמו, יש להם דברים יותר חשובים לעשות. וגם כשהם באים – משתלם לי שהמשטרה תסגור לי את הפיצוצייה לשבועיים או לחודש", מסביר בעל פיצוצייה מדרום הארץ. "אני יכול לספוג את זה. הכסף שאני עושה מהנייס גאי עוזר לי לתחזק את המקום כמה חודשים טובים. יש לי לקוחות קבועים שבאים לקנות, אז אם פעם מכרנו את הנייס גאי ליד הפיצוחים והמתוקים, היום אנחנו מחביאים אותם בתוך שקים של הגרעינים. זה נמכר באופן מטורף. הביקוש לזה רק הולך ומתעצם מים ליום".

לא רואים את הסוף

כל האנשים שדיברנו איתם, אלה שמסתובבים בשטח ומכירים אותו, אומרים חד וחלק: המשטרה ישנה בעמידה. קצין בילוש במשטרה הסביר שהמשטרה יכולה רק לצמצם את התופעה: "הסיכוי לעקור אותה מהשורש הוא קטן. צריך מאות שוטרים שיתעסקו רק עם התחום הזה ולא בשום דבר אחר".

במשטרה אומרים ש"הטענה תמוהה ומשוללת יסוד", ומספרים כי "המאבק הנחוש והמתמשך של משטרת ישראל וגופים נוספים בתופעת השימוש בחומרים מסוכנים ובראשם תחליפי הסם ובכלל זה פעילות מאומצת בשגרה, מבצעים רחבי היקף, מיקוד אכיפה בספקי סמים וחומרים מסכנים, שינויי חקיקה, פעילות יזומה ברשת האינטרנט – אלה ועוד הניבו הישגים משמעותיים במישור האכיפתי והחקיקתי, לרבות תפיסת חומרים בהיקף עצום, הכרזה של למעלה מ-20 חומרים כמסוכנים בסמוך לתפיסתם, הכללת חומרים חדשים בפקודת הסמים, חשיפת סחר בסמים ובתחליפי סם באינטרנט, מעצרים וכתבי אישום כנגד חשודים". כמו כן הסבירו במשטרה כי "משטרת ישראל תמשיך לפעול תוך שימוש מקיף בכל הכלים והסמכויות העומדים לרשותה, הן בציר האכיפתי והן בציר החקיקתי, בשת״פ עם כל הגורמים על מנת להיאבק בתופעת ההפצה של חומרים מסכנים והשימוש בהם".

פלאייר של עלי קוש
פלאייר לסם הממכר הבא: עלי קוש

בינתיים החל להיות מופץ ברחבי הארץ סם הפיצוציות הבא: עלי כוש כהים. על הפלאייר מודפסת תמונה של בחורה לא ממש לבושה עם הכיתוב: "חדש חדש חדש – עלי כוש כהים. מאה אחוז חוקי. ממסטל בטירוף. המשלוח עלינו. תתקשרו והשליח בדרך אליכם. 24/7 כולל שישי ושבת".

"זה נייס גאי משודרג", מבהיר רועי בן מנחם מעמותת על"ם. "המטרה שלו, כולל התמונה של הבחורה, היא לצוד בני נוער וצעירים להתנסות שוב בסם חדש, שאחד המרכיבים בו הוחלף. את האמת? אני לא רואה פה את הסוף. מישהו צריך לטפל בזה אחד ולתמיד, לעקור את זה מהשורש ולא במבצע חד פעמי אלא בהמשכיות, לפני שיהיה מאוחר".

>> לכל כתבות המגזין