עמנואל רוזן ואישתו טלי צילום אביב חופי
עם אשתו טלי. חיים בנפרד

אתמול, כחודש לאחר התפוצצות פרשת עמנואל רוזן, התייצבו צלמים מכמה כלי תקשורת בולטים מחוץ ליחידת החקירות להב 443 של המשטרה. הם מיהרו לשם לאור שמועה שהתפשטה: לאחר שבועות שבהם נחקרו עשרות אנשים שעבדו בסביבתו של רוזן לאורך השנים, נקרא גיבור הפרשה עצמו להתייצב לחקירה משטרתית. אך הם התייצבו שם לשווא, רוזן לא הגיע, והם חזרו למערכות העיתונים והחדשות בידיים ריקות.

במשך כשבוע מרגע התפוצצות פרשת ההטרדות המיניות לכאורה של עמנואל רוזן, בן 53 בחודש אוגוסט הקרוב, בתקשורת לא הפסיקו לרעוש ולבחוש בנושא: יונית לוי, משה נוסבאום, תמר איש שלום, גיא זוהר וקולגות נוספים באולפנים פתחו את מהדורות החדשות עם הפרשה המדוברת וניתחו אותה מכל זווית אפשרית. אלא שמאז – שקט. ברגע שמשטרת ישראל פתחה בחקירה פסקו המהדורות מלדווח, ורוזן עצמו נאלם: פרצופו הושמט מאות הפתיחה המתוכנן של מהדורת שישי החדשה בערוץ 10, קולו נפקד מתוכנית הרדיו הקבועה ב"רדיו ללא הפסקה" לצדו של בן כספית, מילותיו אינן מודפסות על דפי מגזין "בלייזר" ואינן מופיעות באתר ספורט "one". רוזן, אחד האנשים העסוקים בתקשורת הישראלית, ומי שכיכב עד לפני כחודש על המרקע כפרשן המדיני של ערוץ 10 וכמגיש "תיק תקשורת" בחינוכית 23 העוסקת בביקורת התקשורת – התנתק באחת מהעולם ומבלה את רוב זמנו בביתו השכור במושב עולש שבשרון, שם הוא מתגורר עם חברתו הנוכחית, שדרנית הרדיו ובוגרת גל"צ עדי הדר הצעירה ממנו בכעשרים שנים.

"הוא מסתגר בדלת אמותיו ובחיק קרוביו, יושב בבית ולא מראה את הפרצוף שלו", אומר גורם תקשורתי שעבד עם רוזן בעבר. "מה את היית עושה? הוא הרי יודע שאם הוא ינהג אחרת יצלמו אותו מהר מאוד. הוא די אומלל בסיטואציה הנוכחית. מדובר על אדם שהיה רגיל לצאת בבוקר לעבודה סביב השעון – טלפונים, תחקירים אולפנים. עכשיו האופציות הן בעיקר שיבואו לבקר אותו, בנו או חברים. מקסימום ללכת לבקר את ההורים".

אלא שמקורבים אחרים מספרים שרוזן מנסה להפיק מהסיטואציה המרירה את המיטב וכבר מנסה לחשוב קדימה: מהבית הוא אמנם יוצא בעיקר לפגישות במשרדים של עורכי דינו, ליאור אפשטיין וירון לונדון, ושל יועץ התקשורת שלו, רונן משה, אלא שבין ארבעת הקירות הוא לא ממש מתבטל מול שידורים חוזרים בטלוויזיה. מקורבים למשפחתו מספרים שרוזן עובד בימים אלה על סרטים דוקומנטריים שבכוונתו למכור ברגע המתאים לזכייניות השונות, ומוסיפים שאם הפרשה תיגרר אולי אף ינצל את הזמן כדי להגשים כמה חלומות ישנים. "צריך להבין שמדובר באדם שלא היה בבית אף פעם. מהבוקר ועד הערב הוא היה בעבודה ואז היה הולך לכדורגל או לעניינים אחרים", מספר אחד מהם. "הוא חולה עבודה, וורקוהוליק בטירוף, ועכשיו הוא נמצא רוב הזמן בבית, לא עובד. יש לו חלום לכתוב תסריט וחלום לכתוב ספר, ואולי עכשיו זה הזמן הנכון מבחינתו לממש את כל זה".

"הוא מאמין שהאמת שלו תצא לאור"

אלא שרגע לפני שעוברים לעולם הספרות הבדיוני, יש גם מציאות. מאז שיצא ל"חופשה" הכפויה (רוזן הוא זה שהודיע על עזיבתו את ערוץ 10 עד שהעניינים יתבהרו), הוא ממתין להתפתחות בחקירה, הנמצאת בימים אלה בעיצומה ונעשית בליווי הפרקליטות. במשטרה אמורים בשבועיים הקרובים לערוך סיכום חקירה בתיק, שמכיל כבר כמה מאות עמודים ועשרות נחקרים. רק אז, אומרים שם, יוזמן רוזן לחקירה באזהרה במטרה שימסור את גרסתו.

הישוב עולש צילום ויקיפדיה
עולש. יישוב קטן ושקט

בשבועות האחרונים דואגים חוקרי יחידת להב 443 של המשטרה לחקירות צווארון לבן, בפיקודו של ניצב מני יצחק, לגבות כמעט מידי יום עדויות נוספות. מהתמונה המצטיירת מהחקירה עד כה עולה, בין השאר, כי קיים נגד רוזן חשד לעברות של הטרדה מינית, מעשים מגונים, איומים ואף חשד ליחסים שבכפייה. הפריצה בחקירה, מסביר גורם במשטרה, הגיעה כאשר מספר נשים שנמנעו עד לאחרונה מלהגיש תלונה שינו את עמדתן בעניין והתייצבו בתחנת המשטרה. גורמים המעורבים בחקירה מעריכים כי לאור חומרת העבירות, קיימת אפשרות שבתום איסוף העדויות עלול רוזן להיעצר כדי למנוע אפשרות של שיבוש החקירה.

"מדובר בתיק די מורכב ולא פחות חמור מפרשת הנשיא קצב", קובע גורם במשטרה. "כמות המתלוננות והעדים שמסרו עדויות נגד רוזן גדולה, ואנחנו הופכים כל אבן כדי להגיע לחקר האמת ולהבין את התנהלותו כלפי הנשים שהיו במחיצתו. המסקנה בינתיים היא שמדובר בדפוס התנהגות קבוע ושיטתי: בחלק מהמקרים מדובר לכאורה בחיזורים אובססיביים ובמקרים לא מעטים בהטרדות לכאורה, מעשים מגונים וגם נבדק חשד ליחסים בכפייה".

במשטרה משתדלים לשמור על שתיקה בכל הנוגע לפרשה על מנת למנוע שיבוש הליכי חקירה, אך ידוע כי צוות החקירה, המונה עשרה חוקרים וחוקרות, חלקם היו מעורבים בחקירת פרשת הנשיא לשעבר קצב, הספיקו לזמן למתן עדות רבים מעמיתיו של רוזן  בתעשיית התקשורת. עד כה מסרו עדויות, בין השאר, עובדים בכירים בחדשות 2, ובהם מנכ"ל חברת החדשות אבי וייס, העיתונאית קרן מרציאנו, היועץ המשפטי של החברה ד"ר ישגב נקדימון ועובדים נוספים שטיפלו בתלונתה של עובדת הערוץ, אשר הובילה בזמנו להפסקת עבודתו במקום. על חלק מהתלונות או העדויות שנגבו נגד רוזן חל חוק ההתיישנות. עם זאת, בדומה לפרשיות אחרות, החוקרים מנסים לזמן כמה שיותר עדים כדי לבדוק את קיומה של התנהלות שיטתית, ומזהירים את הנחקרים שלא לשוחח עם איש בנושא. נחקרות שנקראו להעיד, גם כאלו שלא הייתה להן כל תלונה נגד רוזן, מספרות בחצי חיוך כי נראה שבמשטרה עוברים על רשימת הקרדיטים של התוכניות שבהן עבד.

"מרגיש לי שהם מנסים לבדוק את צורת ההתנהגות שלו לאורך שנים, מה בדיוק הוא עשה לפרטי פרטים ולמה כבר אז לא התלוננו נגדו למנהלים או במשטרה", מספרת א', אחת הנשים שמסרה את עדותה בפרשה. גורם נוסף במשטרה מאשר: "אנחנו בשלב חקירת 'המעטפת', כל מה שמסביב, וזה אומר שאנחנו בעיקר עושים הצלבות, בודקים את המידע. כשנגיע לגרעין עצמו, לשלב הקריטי של החקירה, ולאחר שנעבור באופן מעמיק על כל החומר ונגבש לעצמנו עמדה סופית לגבי הממצאים בתיק, גם רוזן יתבקש להגיע לכאן".

עמנואל רוזן (צילום: צ'ינו פפראצי)
באירוע, זמן קצר לפני התפוצצות הפרשה. אדם חזק | צילום: צ'ינו פפראצי
אלא שרוזן עצמו, מעידים מקורבים, מתעקש שלא להתרגש. גם מצעד העדים הפוקד את תחנות המשטרה לא מוציא אותו משלוותו ­– ואנשים שהיו עמו בקשר מספרים כי הוא בטוח בחפותו ומשוכנע כי הוא נקי לחלוטין מכל רבב או אשמה. לתפיסתו, הם אומרים, הוא ניהל רומנים חוקיים בלבד, ועל כן הוא עתיד לצאת נקי בוודאות מכל אשמה. "הוא משוכנע שהתיק ייסגר בלי עבירה פלילית ושבעוד שבועיים שלושה הכל כבר יהיה כלא היה", אומר איש תקשורת המקורב לרוזן. "הוא רוצה שיבקרו אותו כמה שיותר, נפגש הרבה עם עורכי הדין שלו ואומר לכל החברים שלו שזה שום דבר וכלום ושהכל יעבור. הוא לחלוטין מאמין בזה, ככה זה עמנואל". "הוא נשמע חזק ובטוח בעצמו", מספר גורם שליווה אותו במהלך הקריירה בתקשורת, "הוא מאמין שהאמת שלו תצא לאור".

ובכל זאת, מקפידים בסביבתו של רוזן להדגיש, הוא אינו טומן ראשו בחול. הוא עצמו סיקר פרשיות דומות בעבר, מכיר היטב את המחיר התקשורתי – ומודע לקשיים שעמם יצטרך להתמודד, גם אם יתברר כי הוא זכאי מכל אשמה. בחלק מכלי התקשורת שבהם עבד הוא שומר על קשר עם החברים לעבודה, משתדל להישאר מעודכן ומחלקם הוא אף מבקש להגיע לבקרו – ובכל זאת, ברור לו כי הדרך חזרה ארוכה. "עמנואל מכיר את התהליך ומבין אותו. הוא יודע שאתה צריך לעבור כברת דרך עד שמישהו בכלל ייתן לך לחזור", אומר איש תקשורת בכיר, "המשטרה לא מהירה בדברים האלה, ועד שהיא לא תגבש מסקנות מהחקירה אין לו הרבה מה לעשות. הוא כמעט בטוח שחקירה פלילית לא תיפתח, אבל הוא מבין שעד שתתקבל החלטה הוא תלוי בין שמיים וארץ. ברור לו שגם אחרי הכל, אפילו אם הפרשה תיסגר בלי שום אישום פלילי, ייקח עוד זמן עד שהוא יוכל לחזור לעבוד בתחום. הוא עיתונאי מעולה, אחד המובחרים, אבל החזרה שלו לתקשורת לא יכולה להיות פשוטה כל כך, בעיקר במשבצות משמעותיות שכוללות הרבה הבעה וחופש ביטוי. בכל מקרה, כרגע הוא לא מדבר על עבודה, רק מעדכן ומתעדכן".

עזב את הבית, חי עם חברתו החדשה

הפרשה שבגללה יושב עכשיו רוזן בבית, התפוצצה שבוע בלבד לפני שהיה אמור להתיישב על הכיסא המכובד של מהדורת שישי החדשה של ערוץ 10. השמועות העקשניות אודותיו, שהסתובבו בתעשייה במשך שנים, הפכו ללחשושים על הטרדה מינית לכאורה מצד "איש תקשורת בכיר בערוץ", הובילו לסטטוסים מפלילים בפייסבוק ונרקמו לכדי כתבה באתר "הארץ", החושפת את עדותיהן של עיתונאיות על מעשים שלטענתן ביצע בהן. המוניטין של העיתונאי המוכר, שטיפס כל הדרך מ"מעריב לנוער" ו"במחנה" עד למסך הטלוויזיה של כולם, הוחלף באחת במסע האשמות חריף.

ולא רק הקריירה של רוזן "נהנתה" פתאום מעיסוק חטטני, גם חייו הפרטיים ומצבו המשפחתי זכו עם התפוצצות הפרשה לעניין מיוחד. מי מלווה אותו שם בשעותיו הקשות? מי מעודד את האיש המתמודד עם המכה הקשה? בחודש האחרון עשתה לה כנפיים השמועה שלפיה אשת התקשורת טלי רוזן, פרודתו של רוזן, היא שנמצאת שם לצדו ביישוב עולש וכי חזרה ללוות אותו בתקופה הקשה, למרות שהשניים נמצאים זה תקופה ארוכה בהליך גישור. אך המציאות שונה: טלי, שלה ולרוזן שני בנים משותפים – הצעיר שבניהם משרת כיום בצה"ל והבכור ומתגורר כבר תקופה ממושכת בלונדון – כבר לא נמצאת בתמונה יותר, לפחות לא מקרוב. בשנה האחרונה התפרקה החבילה המשפחתית לחלוטין, ובחודש פברואר האחרון התפרסמו ידיעות לפיהן עזב רוזן את ביתם בתל מונד וכי הוא נמצא בזוגיות חדשה עם שדרנית הרדיו וקריינית הפרסומות עדי הדר. רוזן הכחיש והזוגיות נשמרה  בפרופיל נמוך – אך מקורבים מסבירים היום כי היחסים בין השניים ממשיים מאוד, וכי הם ניצתו עוד קודם לפרידה הרשמית.

עמנואל רוזן (צילום: חדשות 2)
אחד מאנשי התקשורת העסוקים בישראל | צילום: חדשות 2
"הקשר עם עדי הדר החל ונפסק כמה פעמים", מספר גורם בעולם התקשורת, "הוא היה איתה ועזב את הבית ואז חזר. הפעם האחרונה שעזב את הבית הייתה בראש השנה האחרון". "היא חיכתה לו הרבה זמן. כנראה שהיא מאוד מאוהבת בו ולכן גם ממשיכה לתמוך בו בסיטואציה הנוכחית", אומר מקורב. באותה נשימה הוא תוהה כיצד משתלבת בפרשה עדותה של מעיין פופלבסקי, שסיפרה כי רוזן ביצע בפניה לכאורה מעשה מגונה לפני שלושה חודשים בלבד. "לאחר שעזב את הבית הם עברו להתגורר ברמת השרון ואת הבית בעולש הם שוכרים בחודשים האחרונים. המעבר הזה יצא להם בתזמון טוב, כי ככה הם יכולים להיות מרוחקים".

על אף הפרידה והחברה החדשה, ולמרות התפוצצות הפרשה שחושפת לכאורה אינספור פרשיות מיניות מהעבר, פרודתו של רוזן, טלי, לא הפנתה לו את גבה. "טלי מתנהגת בצורה מאוד אצילית", אומרת אשת תקשורת המקורבת לזוג. "היא חטפה זפטה די רצינית בעבר, אבל היא נותנת לו תחושה שהיא תומכת בו, שהיא נמצאת שם בשבילו. זה ביטחון שנועד בעיקר בשביל הילדים, ודי ברור שזאת תמיכה קרה. היא מנסה להתנתק מזה רגשית".

יש שם סיכוי לקאמבק?
"תראו, היא קיבלה אותו כבר בעבר כשעזב את הבית ובמצבי משבר שונים, אבל אני לא יכולה לדמיין מצב שבו היא חוזרת על טעויות העבר".

הדחיק את הבעיה במשך שנים

רבים מאנשי התקשורת שעבד איתם רוזן לאורך השנים ניתקו איתו את הקשר בתקופה האחרונה, אחרים ויתרו לאחר שהפסיק לענות להם להודעות ולטלפונים. גם הקשר עם בן כספית, שנחשב בציבור לחברו הקרוב, התפורר כבר לפני כ-13 שנה, מאז החל כספית את הקשר עם אשתו השנייה, שלפי מקורבים לא חיבבה את התנהלותו של החבר הוותיק.

מי בכל זאת שומר אמונים כיום לרוזן? רשימה מצומצמת למדי, שכוללת את חברו הטוב ורואה החשבון שלו אורי מאור; והצלם הישראלי שחר עזרן, המתגורר בניו יורק ושומר עם רוזן על קשר הדוק. לדברי מקורבים, מנכ"ל רדיו ללא הפסקה, אייל פאר, הוא מהבודדים אליהם שולח רוזן הודעות בעצמו, מנסה לשמור על קשר ומבקש שיגיע לביקור – אבל את התודות על התמיכה הוא צריך לשמור בעיקר לעורך הווידיאו הבכיר של חדשות 2, מיכאל גורביץ', שנלחם על שמו הטוב בעקביות. לפי מקורבים פתח גורביץ' חשבון פייסבוק רק כדי שיוכל לפרסם פוסט תמיכה בעיתונאי המוערך עליו יותר מכל. "ציד מכשפות מודל 2013", כינה זאת גורביץ' בפוסט. "די באמירה שלא נבדקה כדי לקבור כל גבר בעודו בחיים. אליה יצטרפו מיד כל הלא קשורות בעליל, עם אינטרסים שונים ומשונים... מילא הן, אבל כל הקולגות?.... מצטרפים לחגיגה כשהסיבה היחידה לזה היא קנאה ותו לא, לכם ורק לכם מגיע כל הבוז".

בן כספית
בן כספית. כבר לא חברים הכי טובים?
החברים הטובים של רוזן, יחד עם הוריו - אמו מרים ואביו, החידונאי שמוליק רוזן, שניהם בני למעלה משמונים - מנסים לתמוך בו במציאות המורכבת שבה הוא נמצא, אך במקביל בתעשייה מרגישים שכבר ניתן להגיד בקול מה שלחשו בשקט במשך זמן רב. כולם מסכימים שמדובר באחד העיתונאים המוכשרים והמקצועיים ביותר, אך מכאן והלאה קשה למצוא חברים למקצוע עם יותר מדי סנטימנטים לרוזן.

"הוא עיתונאי מעולה, סופר חרוץ ואינטליגנטי, אבל האובססיביות שהמתלוננות דיברו עליה מוכרת לי מאוד מהעבודה איתו", אומרת עיתונאית "מעריב" שעבדה עם רוזן.  "הוא אדם מאוד אובסיסיבי, אגואיסטי, מכוון מטרה, חולה עבודה שתמיד עשה מיליון דברים במקביל. אם שאר העובדים יושבים ומקשקשים במשך שעות, אצלו ידעת תמיד שאין דבר כזה 'סמול טוק'. הוא לא בן אדם נחמד ולא עיתונאי כזה של פוצי מוצי. הוא קר מאוד, תזזיתי, וכשהוא צריך משהו הוא יתקשר גם מאה פעם, לא יפסיק לסמס. המשטרה מענה אותו בכך שהוא יושב כבר חודש ומחכה לראות מה קורה, אבל אם יש מישהו שיכול לעמוד במצבים האלה זה עמנואל. יש לו עצבים מברזל". 

"הוא איש מקצוע מהדרגה הראשונה ויש לי סימפטיה כלפיו, אבל בעיני הוא משול לדג", אומר גורם אחר שעבד לצידו. "לא איש שיחה, לא אדם נעים, בקושי מחייך או מדבר". אדם נוסף שעבד בצמוד לרוזן מחזק את הדברים: "עמנואל הוא לא אגו מניאק ולא טאלנט מפונק שמפחדים לעבוד איתו, אבל כן יש לו מעין חומה שמפרידה בינו ובין העולם. הוא לא אדם שמגיעים איתו לתקשורת אישית עמוקה מאוד".

קולגה אחר דווקא שמח שלא נגרר ליחסים אישיים עם רוזן. "הוא באמת מכור, והמטרה המרכזית מבחינתו היא להשכיב: שלישיות, חילופי זוגות, חמישיות, רביעות", הוא קובע. "מבחינתו לכל דבר יש מטרה ואין סיבה לדבר עם בחורה אם זה לא משהו לצרכי עבודה או כדי להשכיב אותה. גם רוב החברים שלו היו חברים כדי לצאת ולתפוס בחורות. יצא לי פעם פעמיים בהתחלה לדבר איתו על העניינים הללו, אבל אי אפשר לדבר עם עמנואל, הוא ישר מעביר נושא. במשך השנים הוא הדחיק והכחיש שיש לו בעיה, וכנראה שכל עוד הוא שמר על פרופיל נמוך הכל עבד כמו שציפה. עכשיו, בזכות הסיפור הזה, הכל פתאום עולה".

מיועץ התקשורת של עמנואל רוזן, רונן משה, נמסר בתגובה: "להבדיל ממשפט השדה שהתנהל, כעת מקיימת משטרת ישראל בדיקה מסודרת שיש בה כללים ונהלים ושמטרתה להגיע לאמת. אנו ממליצים לכל הגורמים להמתין בסבלנות לסיום הבדיקה". 

סייע בהכנת הכתבה: שמעון איפרגן

>> לכל כתבות המגזין