המתלוננת במטבח (צילום: צילום ביתי)
נ' במטבח ביתה | צילום: צילום ביתי

היא עומדת במטבח הקטן ורוקעת ברגלה בעדינות, כמעט בלי לשים לב. פותחת מגירה וסוגרת, שולפת מזלג ומיד מחזירה, שוטפת כלי אחר כלי ולא עוצרת לרגע. בחוץ, ברחובות של קריית מלאכי, זה עוד אחד מהימים המבלבלים האלה של תחילת הסתיו – אבל כאן, בתוך הדירה הקטנה, קומה רביעית בלי מעלית ומסדרון אחד מתקלף, כבר לגמרי חורף.

נ', המתלוננת הראשונה נגד ראש עיריית קריית מלאכי מוטי מלכה, מסתובבת חסרת מנוחה בתוך החלל הקטן, מסרבת להיעמד במקום. בעלה, מ', בדיוק מכין אוכל לקראת שבת ועל הדרך מנסה להרגיע, אבל היא לא רעבה, ובטח שלא רגועה. עוד מגירה נפתחת ועוד כוס נכנסת לכיור. ואז משתררת דממה.

"מבחינתם הכושי עשה את שלו והכושי יכול ללכת, אבל בלעדיי לא היה תיק, לא היה כתב אישום, לא היה כלום", היא אומרת פתאום ומישירה מבט חד. "אני אמרתי את האמת לאמיתה, לא שיקרתי, ואני הולכת עם זה עד הסוף. תאמין לי, אני עוד אקום מהקרשים כמו מתאגרף שקיבל נוקאאוט, ולא אוותר. אני אאסוף את שארית הכוחות שעוד נותרו לי, ואצא למלחמה על החיים שלי. ממש ככה. אני חייבת את זה לעצמי, ולמשפחה שלי".

היא מתיישבת על הספה בסלון ולוקחת נשימה. החודשים האחרונים היו עבורה רכבת הרים סחרחרה במיוחד – קודם הדיווח במשטרה על אונס שביצע בה ראש העיר, ואז חרושת השמועות מסביב, ולאחרונה ההודעה כי פרקליטות מחוז הדרום מסרבת לכלול אותה בכתב האישום המתגבש נגדו. היום, כך נראה, היא בעיקר רוצה לספר שוב ושוב את הסיפור שלה, בתקווה שמישהו יאמין. ואולי אפילו כדי שהיא בעצמה לא תתפתה להשתכנע למה שאומרים עליה כולם.

"באחד המקרים הוא אמר לי לחכות לו בדירה בעיר כי יש לו משהו חשוב לומר לי", סיפרה  נ' בחקירתה במשטרה. "הוא נתן לי מפתח של הדירה, וכשהוא הגיע הוא התנפל עליי בצורה גסה מאוד. נישק אותי בכוח על השפתיים, פקד עליי להתפשט ואנס אותי. הרגשתי גועל. היה בא לי למות באותם רגעים. הוא איים עליי שאם לא אמשיך איתו את הקשר, הוא יחשוף את הכול ויפטר אותי. פחדתי ממנו. האמנתי שהוא נותן לי עבודה ורוצה לקדם אותי בגלל הכישורים שלי, אבל לאחר מכן התברר שהוא היה מעוניין בדבר אחר לגמרי".

"עשיתי מה שהוא ביקש"

נ', בחורה תמימה למראה, נולדה בלוד לפני 30 שנה, וכשבגרה החליטו הוריה להיעזר בשדכנית כדי למצוא לה חתן. השדכנית הציעה את מ', אז בן 24, תושב קרית מלאכי שעובד כשחט באחת המשחטות במרכז הארץ. הפגישה הראשונה בין השניים הולידה קליק מיידי שהוביל כעבור כמה חודשים לנישואיהם  ולהולדת שלוש בנותיהם. "ראיתי מיד בעיניים שלו שנפלתי על אדם שהוא מלא בטוב לב. אחד שמבשל, מנקה ועוזר לכבס ולא מתלונן. עוזר בעבודות הבית, פרטנר לכל החיים, דבר שלא אופייני במיוחד בחברה החרדית", היא אומרת.

מוטי מלכה. ארכיון (צילום: חדשות 2)
"ראש העיר השתלט על החיים שלי". מלכה בבית המשפט | צילום: חדשות 2
לפני כשלוש שנים פנה מ' לרב הקהילה וביקש ממנו שידבר על ליבו של ראש העיר, מוטי מלכה, כדי שיסדר לאשתו עבודה. "בדיעבד לא הייתי עושה את זה, ולא פונה לשום רב למצוא עבודה לאשתי", הוא אומר היום. "זו היתה טעות שאני מצטער עליה. ההחלטה הזו הרסה לנו החיים. אבל מי חשב שלראש עיר, אדם רם מעלה, יהיו תוכניות אחרות לגמרי לגבי אשתי?"

מלכה השיג עבורה עבודה כמזכירה בבית ספר בעיר – אך מהרגע שזה קרה והקשר איתו נוצר, היא טוענת, עולמה השתנה ללא היכר. "ראש העיר פשוט השתלט על החיים שלי", אומרת נ'. "האמנתי בו, סמכתי עליו שהוא רוצה לדאוג לי לעבודה. הייתי תמימה. הוא אדם כוחני, חזק מאוד. הוא ניצל לרעה את התמימות שלי. הוא עשה בי מה שרצה. התקשר אליי מאות פעמים כדי שאתלווה אליו לכל משימות שקשורות כאילו לעבודתו, אם זה בבית שאן ואם זה במקומות אחרים. לא היתה לי ברירה. הוא היה ראש עיר ואני עובדת, אז עשיתי מה שהוא ביקש. הייתי תלויה בעבודה, הוא היה יכול לפטר אותי והייתי נשארת בלי פרנסה. הוא לקח אשה תמימה שרצתה בסך הכול להתפרנס ולעבוד, והפך אותה לשבר כלי, הרס אותה נפשית ופיזית".

על פי טענותיה של נ', מלכה אנס אותה עשרות פעמים. בין השאר בלשכתו, בדירה שחברו הקבלן נתן לו לשימושו הפרטי וכן במכוניתו. היא סיפרה במשטרה כי גם סגנו יוסי סולימאני אנס אותה כמה פעמים, וכי חייה תחת ראש העיר הפכו לסיוט מתמשך. "הוא ניסה להפוך אותי לזונה, להעביר כמו חפץ לכל החברים שלו. הייתי שבורה. איבדתי את הזהות שלי. לא האמנתי שהוא הביא אותי למצב שאני לא מכירה את עצמי. הוא קבר אותי עמוק עמוק באדמה. הוא ידע שאני באה מקהילה חרדית,  שאני אשת איש ושלא אתלונן נגדו בגלל הבושה, מהחשש שאאבד את משפחתי, שבעלי יתגרש ממני. אתה יודע מה זה בחברה החרדית לחשוף מקרה כזה? אף אחד לא מאמין לך. ישר הופכים אותך לאשמה, מנדים אותך וגורמים לפירוק התא המשפחתי. פחדתי מזה מאוד".

בשלוש השנים האחרונות, מאז שהחלה מערכת היחסים הקשה בינה לבין מלכה, כתבה נ' יומן שבו תיארה את שעבר עליה. לדבריה, שלוש שנים היא חיה בתוך סיוט, כשמצבה הנפשי מתדרדר כל הזמן. באחד הימים הקשים, היא מספרת, אפילו חשבה לסיים את הכל ולהתאבד. "הייתי קרובה לזה מאוד, זה לא היה בשמיים", היא אומרת. "אבל בכל פעם חשבתי על הבנות הנפלאות שלי ירדתי מזה. פשוט לא הייתי מסוגלת".

"הבנתי שרוצים להפוך אותי לשפחת מין"

לפני כשנתיים וחצי החליטה נ' לסיים את מערכת היחסים התלותית שנכפתה עליה, והבהירה למלכה שאם יעז להמשיך להטריד אותה ולכפות עליה יחסי מין, היא תחשוף את הפרשה ברבים. "ביקשתי להפסיק את הפגישות אתו, לא לראות אותו יותר. הייתי מוכנה להפסיד את העבודה שהוא סידר לי, העיקר שלא יאנוס אותי עוד", היא אומרת. "זה קרה אחרי כמה מקרים בהם הוא הביא כל מיני חברים שלו ורצה שיקיימו איתי יחסי מין בכוח. הבנתי שרוצים להפוך אותי לזונה, לשפחת מין, ואז התפכחתי מהר מאוד והחלטתי שיהיה מה שיהיה, אני לא נותנת יותר לאף אחד חוץ מבעלי לגעת בגוף שלי". לדבריה, מלכה לא אהב את תגובתה, הבהיר לה שכדאי לה להמשיך להיפגש אתו וכפה עליה יחסי מין.

לפני כשנה חלה תפנית בעלילה. לחוקרי משטרת ישראל הגיע מידע לפיו מלכה אנס לכאורה את נ' במשך תקופה ארוכה – והעיר כולה החלה לגעוש. היא עצמה לא ניגשה למשטרה, אלא המשטרה הייתה זו שהגיעה אליה. "הבנתי מהחוקרים שאני לא היחידה שהוא התעסק איתה ושמדובר באדם חולה שפוגע בנשים באופן סדרתי. החלטתי לספר את כל האמת ואת כל מה שהוא עולל לי. זה לא היה לי פשוט. מסרתי להם את היומן שכתבתי והראיתי להם את ההודעות ששלחתי לסלולרי שלו שבו כתבתי שהוא אנס אותי, עוד לפני שהפרשה התפוצצה". באחת החקירות היא התעמתה עם מלכה, והטיחה בו: "אתה אנסת אותי, אתה אדם שפל. הרסת לי את החיים". מלכה השיב לה: "את שקרנית, שקרנית, הכול היה בהסכמה. את רדפת אחריי".

עיריית קריית מלאכי. ארכיון (צילום: באדיבות חדשות בזמן אמת)
"מי חשב שלראש עיר, אדם רם מעלה, יהיו תוכניות אחרות לגבי אשתי?" | צילום: באדיבות חדשות בזמן אמת

לצד המאבק מול ראש העיר, התמודדה נ' עם זירה נוספת, ברחוב שומר המצוות של קריית מלאכי. "האנשים שלו הפיצו עליי שאני זונה ולכלכו עליי בכל מיני מקומות. זה היה גיהינום אחד גדול", היא אומרת. "בעלי היה המום, מהמקרה ומהתגובות מסביב. הוא בכלל לא ידע שמלכה אנס אותי, ורק אחר כך ירד לו האסימון כשהוא נזכר בכל המקרים שהוא ניסה לדובב אותי כשהייתי במצוקה. הוא הבין שסיפרתי לו כל מיני תירוצים כדי לא לחשוף את האמת.

"באותה תקופה הבית לא תפקד. אחרי שסיפרתי לו, בעלי לא ידע איך לקבור את עצמו מרוב בושה. לא יצאנו מהבית כדי שאנשים לא יצביעו עלינו. החברה כמעט ונידתה אותנו. רבנים ובני משפחה ניסו להכריח אותו להתגרש ממני, כי עשיתי דבר חמור מאוד. הם בכלל לא רצו  לשמוע את הגרסה שלי. רמזו לנו לעזוב את העיר כדי שנלך למקום אחר בגלל שפגענו בשם הטוב של הקהילה".

מ', בעלה של נ', חשב להתגרש – אבל בסופו של דבר עמד בלחץ ולא התקפל. "זה לא מובן מאליו שנשארתי עם אשתי אחרי כל מה שהיא עברה", הוא אומר. "הרי יש פה עניין של אמון, היא בכלל לא סיפרה לי מה עבר עליה. היא היתה יכולה לשתף אותי, ואז הייתי עוזר לה וזה לא היה מגיע למצב של היום. הפיצו עליה שמועות בעיר והמשפחה שלי לחצה עליי להתגרש כי הם שמעו עליה דברים לא טובים. היום, הקשר איתם לא מי יודע למה בגלל שאני מסרב. גם רב הקהילה וכל מיני בכירים בעיר מעדיפים שנעזוב או שאתגרש ממנה. רבנים מסוימים בקהילה כתבו שמצווה לשנוא את אשתי, והיה כאן באמת גל הסתה נוראי. לא יכולנו לצאת לרחוב מרוב הבושה שהמיטו עלינו, אבל החלטתי ללכת עד הסוף עם האמת של אשתי ולהאמין לה שהיא נאנסה".

איש עומד ב החלון (צילום: צילום ביתי)
עמד בלחץ. בעלה של נ' | צילום: צילום ביתי

מנסים לשקם את ההריסות

במשך חודשים ארוכים, הם מספרים, התמודדו עם מציאות יומיומית בלתי נסבלת, שחדרה פנימה אל תוך חדרי הבית. "המשפחה היתה בפירוק", אומר מ'. "אשתי התמוטטה נפשית מכל הפרשה ואני הייתי צריכה לנהל את הבית –  לדאוג לבנות, לבשל, לכבס, לנקות. היא לא היתה יכולה לתפקד, והמשקעים היו סיבנו בכל מקום".

אחרי התפוצצות הפרשה ברבים, נפגשה נ' עם שתי פרקליטות בכירות בפרקליטות מחוז הדרום, ובמשך 12 שעות הן תחקרו אותה בעניין מהות מערכת היחסים שלה עם מלכה. כבר אז, היא מספרת היום, הרגישה שלא הולך לצאת מזה משהו טוב. "יכול להיות שלא עשיתי עליהם רושם כל כך טוב כי הייתי במצב נפשי קשה מאוד", היא אומרת. "הן שאלו המון שאלות וזה לא היה פשוט, כי לא הייתי מרוכזת ולא עשו לי הכנה לפני הפגישה הזו. בגדול, חזרתי ואמרתי שמלכה אנס אותי והבאתי להן הוכחות. אמרתי שאני מוכנה שוב להתעמת אתו ולעבור בדיקת פוליגרף להוכחת טענותיי".

אלא שדבריה של נ' לא הועילו. לפני כחודש וחצי, ימים ספורים לאחר החלטת בית המשפט לזכות את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט מרוב האישומים נגדו, החליטה פרקליטות מחוז הדרום שלא להגיש כתב אישום נגד מלכה בגין אונס נ', אלא רק בשני מקרים של מעשים מגונים בשתי נשים אחרות ובקבלת שוחד מקבלנים (בכפוף לשימוע). הפרקליטות אף סגרה תיק חקירה נוסף של שתי נשים שטענו שמלכה אנס אותן, וזאת בשל העדר ראיות וסיכוי סביר להרשעתו. גם התיק נגד סגנו יוסי סולימני נסגר.

אז מה קרה בעצם, ואיך הפכה נ' לדמות שהמדינה לא רוצה "להמר" על סיפורו? גורם בכיר בפרקליטות מסר כי הפרקליטות אינה יכולה לנמק את החלטתה לפרטי פרטים או לחשוף את מכלול השיקולים שהובילו אותה לסגור את התיק, מטעמי צנעת הפרט – אבל את נ' זה ממש לא משכנע. היא זועמת, ובטוחה כי נעשה לה עוול.

אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
"כל העיר מדברת". אילוסטרציה | צילום: חדשות 2
"אני ישבתי עם מישהו מהפרקליטות והוא אמר לי שבתיק שלי יש 85 אחוז להרשיע את מלכה אבל הוא צריך 95 אחוז כדי שזה יהיה מעל לכל ספק סביר. אני לא מבינה משהו: פרקליטות מחוז הדרום הפכה להיות בית המשפט? שיתנו לבית המשפט להחליט אם מלכה אנס אותי או לא", היא אומרת. "זו החלטה אומללה והתנהלות הפרקליטות בתיק היתה שערורייתית ורופסת. וזה עוד קרה זמן קצר לאחר שאולמרט זוכה. כנראה שבפרקליטות קיבלו רגליים קרות מאוד. פחדו שמלכה אולי יזוכה".

נ' אינה היחידה שחושבת כך. בשבוע שעבר ציטטה כתבת קול ישראל עדי מאירי בתוכנית "סדר יום" בהנחיית קרן נויבך את מפקד יחידת להב 433 הפורש, ניצב דוד מנצור, אשר הוקלט אומר: "אני מכיר היטב את חומר החקירה וסברתי שיש מקום להגיש כתב אישום נגד מוטי מלכה בגין אונס. אני קצת מאוכזב מההחלטה של הפרקליטות. אנחנו במשטרה המלצנו על הגשת כתב אישום".

לדברי גורם בכיר במשטרה, "החשדות לכאורה שהיו נגד מלכה חמורים לא פחות מנשיא המדינה המורשע משה קצב, אבל בפרקליטות פחדו ללכת בעניין העבירות החמורות עד הסוף כדי שלא יהיה זיכוי כמו במקרה של אולמרט".

נ', מצידה, גמרה בדעתה לא להרים ידיים ולהיאבק בשארית כוחותיה בהחלטת הפרקליטות לסגור את תיק החקירה. היא מתכוונת להגיש ערעור לפרקליט המדינה, ואם זה לא יעזור – להגיש עתירה לבג"ץ  ובמקביל להגיש תביעה אזרחית של מיליוני שקלים נגד מלכה. "אם בפרקליטות חושבים שאני אעבור על החלטתם לסדר היום הם טועים ובגדול. אני יוצאת למאבק בלתי מתפשר עד שמלכה ישלם על מעשיו. הוא לא יחמוק מהעונש שמגיע לו. לצערי, הרבנים בקריית מלאכי תומכים בו. אתה מבין את האבסורד? הוא שכב עם אשת איש בכוח והם תומכים בו. איפה נשמע דבר כזה? במקום לחזק אותי ולתמוך בי, הם תומכים באדם ששכב עם נשים נשואות, דבר לא מוסרי ולא ערכי מבחינת היהדות, אבל כנראה שהם מונעים מאינטרסים פוליטיים".

החיים מבחינתה לא יחזרו לעולם למסלולם. הקהילה מתנערת ממנה, והיא ממעטת לצאת לרחוב מחשש שיצביעו לעברה וירכלו עליה. היא אמנם ממשיכה לעבוד בעירייה, אך בבניין אחר מזה שבו עובד מלכה, כדי להימנע ממגע עמו. "קשה מאוד לחיות באווירה כזו", אומר הבעל. "אנשים זורקים לי שאני טיפש, נאיבי. שאשתי עשתה את זה מרצונה החופשי. אני מנסה לשקם את ההריסות. אשתי בחזית וספגה את הרוב, אבל גם אני אכלתי אותה מכל הסיפור הזה. כולם נגדי. מלכה, ולא משנה מה גרסתו, עשה מעשה חמור מאוד כאשר שכב עם אשת איש, והוא צריך להתבייש על זה. אני יודע את האמת והיא תנצח. אני שם פס על כולם. הולך עם האמת שלי. אני אוהב מאוד את אשתי וזה מה שחשוב. גבר אחר היה עוזב אותה". 

תגובות

תגובת משרד המשפטים: במשרד המשפטים הפנו אותנו להחלטת הפרקליטות בעניין, וזו לשונה: "בחודשים האחרונים חקרה המשטרה מסכת של חשדות הנוגעים לראש עיריית קריית מלאכי מר מוטי מלכה ואחרים. החקירה לוותה על ידי פרקליטות מחוז הדרום. בתקופה האחרונה נבחן התיק על ידי הפרקליטות ובוצעו בו השלמות חקירה שונות והתקיימו בעניינו מספר דיונים אצל פרקליט המדינה. בתוך כך החליטה הפרקליטות  על דעת פרקליט המדינה לסגור את התיק נגד מלכה בגין חשדות נוספים הן בתחום טוהר המידות והן בעניינן של שתי נשים נוספות לגביהן נבחנו החשדות בדבר עבירות המין, וזאת בשל העדר ראיות מספיקות. במסגרת בחינת עניינן של שתי הנשים האחרונות נאסף חומר רב על ידי המשטרה אשר כלל הן את גרסאותיהן השונות של השתיים והן את גרסאותיו של מלכה, והן חומר חקירה נוסף אשר תרם מאוד לגיבוש ההחלטה בתיק מורכב זה. בתוך כך קיימו אנשי הפרקליטות  מפגשים עם הנשים עצמן. יודגש כי בדומה למקרים דומים בתחום רגיש זה, גם הפעם נתנה הפרקליטות את דעתה למכלול השיקולים המורכבים אותם יש להביא בחשבון בהערכת האירועים וגרסאות המעורבים. כאמור, לאחר בחינה מדוקדקת של הדברים הוחלט בין היתר בשל השיקולים  שמטבע הדברים לא ניתן לתת להם פומבי כי לאור מכלול חומר הראיות בתיק אין מקום להגיש כתב אישום נגד מלכה בשני עניינים אלה בשל העדר סיכוי סביר להרשעה".

עו"ד לימור עמית-פנקר, פרקליטתה של נ': "מרשתי שילמה את מחיר זיכויו של אולמרט. הם פשוט נכנסו לפניקה מהזיכוי ולכן לא הגישו כתב אישום נגד מלכה. הפרקליטות היא לא בית המשפט, והתיק הזה היה צריך להיות מוגש עם כתב אישום להחלטת בית המשפט, כמו שקרה בתיק קצב. אנחנו נלחם נגד ההחלטה בכל האמצעים העומדים לרשותנו מבחינה חוקית".

עו"ד אבי חימי, פרקליטו של מוטי מלכה: "אני מאחל למתלוננת בריאות ואריכות ימים. אין לנו עניין להתעמת אתה ולהגיב לטענותיה. טענות אלה נבחנו על ידי הגורמים המקצועיים הרלוונטיים, וכל המשך העיסוק בפרשה מיותר לחלוטין".

  >> לכל כתבות המגזין