בגיל 14, בזמן שילדות בגילה מתמודדות עם הפצעון הראשון שלהן, ליולי זיו כבר הייתה תחרות יופי על הראש. בסופו של דבר טהוניה רובל נבחרה לטופ מודל של ישראל באותה שנה, אבל במבט לאחור, ממרומי גיל 16 וחצי, זיו לא מצטערת. היא אולי הפסידה, אבל זאת גם הייתה הפעם הראשונה שהיא הצטלמה לטלוויזיה. זה היה במסגרת כתבה של חדשות ערוץ 2 על ילדות שנכנסות בגיל צעיר - אולי צעיר מדי - אל עולם הדוגמנות. "אני מתעסק עם סוסים כל החיים שלי ואין כזה דבר סוס מנצח, יש צוות מנצח", אמר באותה כתבה אביה החורג של זיו, אוהד פרץ, שעומד בראש צוות יולי. "אבל צריך שזה יהיה סוס טוב, ואותו דבר עם יולי. יולי ילדה טובה".

ההשוואה הזאת, שבוודאי תעורר אי נחת אצל הרבה הורים, חזרה על עצמה בפרק פתיחת העונה של "פושרז", סדרת הדוקו-ריאליטי החדשה מבית הוט, שבה זיו ואביה מככבים, שוב, על תקן הדוגמנית הצעירה וההורה השתלטן. הפעם זה עלה כשפרץ, שהיה מודאג ממשקלה של בתו ומהמחסור שלה בברזל, החליט לשלוח אותה לבדיקות דם: "כמו עם הסוסים שעושים להם בדיקות לפני מירוצים".

לכאורה, יש במטאפורה הזאת הכל: מצד אחד, ההורים שמתייחסים אל הילדים שלהם כאל מותג שיש לטפח, ודוחפים אותם אל מקצוע תחרותי, תובעני ונצלני מבלי לבדוק קודם כל אם זה בכלל מה שהם רוצים. ומהצד האחר, הילדים שאין להם ברירה אלא לשעוט קדימה, לנסות לדלג מעל המשוכות שההורים מציבים בדרכם ולא לעצור לרגע, כי אין כזה דבר שנגמר לך הסוס.

יולי זיו למגזין - יולי ואבא (צילום: רמי זרנגר)
יולי: "לא כל ילד מסוגל שההורה יהיה סביבו 24 שעות ויהיה מודע לכל מה שהוא עושה". פרץ וזיו | צילום: רמי זרנגר

אבל מי שימשיך לצפות בתכנית, יגלה שיש יותר עומק בקשר שבין פרץ לבתו מאשר בין העגלון הממוצע לבהמת המשא שלו, ושבניגוד למרבית מערכות היחסים שמוצגות ב"פושרז" (שפרקה האחרון ישודר ביום שני בהוט בידור ישראלי), זה לא עוד מקרה סטריאוטיפי של הורה שמנסה להגשים את עצמו דרך בתו ורומס אותה על הדרך. בפועל יולי היא זאת שרצתה להיות דוגמנית מאז שהיא זוכרת את עצמה, ופרץ בסך הכל החליט לעשות את מה שכל הורה טוב היה עושה במקומו - לנסות לעזור לבתו להגשים את החלום שלה באמצעות הכלי היחיד שהיה ברשותו – ניסיון של שנים בפרזול ובאימון של סוסי מירוץ.

"אני בא מתחום הסוסים, אימנתי אותם במשך שנים, אבל עברתי תאונת עבודה ומאז יש לי זמן לבלות עם הילדים", אומר פרץ וחושף צלקת אימתנית על הזרוע שלו. "מהניסיון האישי שלי, לאמן סוס מירוץ זה ממש כמו לאמן ספורטאי. זה אפילו יותר רציני, כי לספורטאים לא עושים בדרך כלל בדיקות דם ואצל סוסים עושים את זה כל הזמן, זה חשוב. ובגלל שאנחנו מאמנים פה ילדה, ויש הרבה בנות שיש להן הפרעות אכילה, אנחנו מרגישים שהילדה צריכה לאכול נכון ולהוות דוגמה לילדות אחרות".

יולי, את אף פעם לא סבלת מהפרעת אכילה? זה בטח קשה כשסופרים לך קלוריות כל הזמן.
זיו: "ממש לא. כי תמיד היה איתי מישהו שיסביר לי. הבחורות האלה שסובלות מהפרעות אכילה, זה לא שמשהו לא בסדר אצלן, פשוט אין להן מישהו שידריך אותן ויגיד להן מה נכון ומה לא".

פרץ: "היה לי מאוד חשוב שהילדה תדע מה זה תזונה נכונה. רק היום בבוקר היינו בבדיקות דם, כמו בכל חודש. חשוב לי שאם כבר עושים משהו, שיעשו אותו נכון. אבל אם מישהו לא יודע מה הרקע שלי, אז זה באמת יכול להיראות טיפשי שאני משווה את הילדה לסוסה".

יולי זיו למגזין - פושרז (צילום: מתוך פושרז)
"זה באמת יכול להיראות טיפשי שאני משווה את הילדה לסוסה" | צילום: מתוך פושרז

את בסדר עם ההשוואה הזאת?
זיו: "קודם כל אני חייבת להגיד שאם כבר משווים בן אדם לחיה - וברור שאין השוואה כזאת - אז סוס זאת החיה הכי אצילית בטבע. חיה חכמה. אני לא חושבת שזה כמו להשוות אותי לחתול רחוב או לכלב.

פרץ: "גם חתול רחוב יש לך בבית והוא מקסים".

זיו: "אין פה השוואה כי זה באמת משהו שהוא התמחה בו והוא מצא את החפיפה הנכונה כדי להסביר לי דברים".

פרץ: "זה ספורט מאוד תחרותי. זה בעל חיים, אתה לא יכול להתאכזר אליו, אתה צריך לעשות הכל בצורה מאוד מבוקרת".

רגע, איבדתי אותך, אתה מדבר עכשיו על סוסי מירוץ או על דוגמניות?

פרץ: "על סוסים, אבל זה אותו סיפור. סוסים רצים עם הלב, עם נשמה. אם אתה שובר לסוס את הלב, אם אתה גורם לו לעשות משהו שהוא לא אוהב, הוא לא יתן מעצמו. ילד, אם תיקח אותו ותלחיץ אותו, כמו שהרבה הורים עושים בתכנית כשהם מנסים לחיות דרך הילד שלהם, אתה איפשהו שובר לו את הרוח. התפקיד של ההורה זה להיות שם בשביל הילד שלך, לא שהילד שלך יהיה שם בשבילך".

אסור לה להוריד וואטסאפ

יולי רק בת 16 וחצי, אבל סביר להניח שאף ברמן לא יטרח לבקש ממנה תעודת זהות לפני שהוא יגיש לה משקה. אביה, לעומת זאת, בן 37, מושבניק במקור, נמוך ממנה ונראה צעיר לגילו. לעתים קרובות הוא קוטע את בתו בשטף הדיבור שלו, ואז היא נסוגה לאייפון שההורים הסכימו לקנות לה לפני שנה ונעלמת אל תוך אחת האפליקציות. מי שלא מכיר את השניים האלה מהתכנית, היה יכול לחשוב בקלות שמדובר בזוג ולא באב ובבתו החורגת. "זה קורה לנו כל הזמן", היא אומרת, "אבל זה לא מביך אותנו כי אנחנו יודעים מה הקשר שלנו, זה לא חשוב מה אומרים".   

לזיו יש אח צעיר שנולד לאוהד ולאימה לפני כשנה ושתי אחיות חורגות מהנישואים הקודמים של אוהד. בשנים האחרונות אמא שלה עובדת כרואת חשבון והאבא בבית עם הילדים. זאת אומרת, כשהוא לא לוקח את יולי לאודישנים, למדידות, לצילומים ולפגישות. "אני בפול טיים ג'וב עם כל הילדים, לא רק עם יולי", הוא מבהיר. "כל ילד מגיע הזמן שלו, כי יש פערי גילאים. אני מגדל את יולי מאז שהיא קטנה, מכיתה ב'. אז בהתחלה רצתי איתה לחוג ריקוד, לחזרות לפני ההצגה, לפרמיירות. זה בדיוק אותו דבר, אני לא רואה שינוי. אני רואה שהבת שלי רוצה להצליח במשהו, אז אני מנסה לעזור לה איך שאני יכול".

יולי זיו למגזין (צילום: רמי זרנגר)
אוהד: "המטרה היא להציג את בגד הים ולא את הסקסיות של הבחורה, זה לא פלייבוי". זיו | צילום: רמי זרנגר

אחת הדרכים שבהן אבא של יולי עוזר לה היא על ידי בניית תכנית אימונים אינטנסיבית, שהטינאייג'ר העצלן הטיפוסי בחיים לא היה עומד בה. "אני קמה כל יום בחמש בבוקר, מדליקה דוד ויוצאת לריצה", היא מספרת. "אחר כך הולכת לבית הספר, אחרי זה עובדת ואז לומדת עד הלילה. הרבה פעמים אני נרדמת על המחברת. ואני לא עושה את זה כי כופים עליי, זה עושה לי טוב שאני מוציאה ציונים טובים".

בין לבין יש לה גם קצת זמן לחיי חברה, ואפילו דייטים, אבל מקום הבילוי המועדף הוא הבית באשדוד. זה נראה כאילו היא גדלה בבית עם קירות מזכוכית, בלי מרחב פרטי משלה. אבא שלה יודע אפילו את הסיסמאות לפייסבוק שלה, ואף תמונה לא עולה לאינסטגרם בלי אישורו. "יש לי שני עמודי פייסבוק", היא מסבירה, "אחד אישי ואחד עסקי, ולהורים יש את הסיסמה לשניהם".

למה אתה צריך את הסיסמאות שלה לפייסבוק?
פרץ: "כשהילדה הייתה בת 12 היא פתחה פייסבוק, ואני חושב שמומלץ מאוד לילדים צעירים שפותחים פייסבוק שתהיה עליהם ביקורת. היום יש כל מני סרטונים של סקס ואלימות שמסתובבים ברשת, אז קודם כל רצינו שתהיה לנו את הסיסמה. אתה מסתכל על חברויות, על אלה ששולחים הודעות, ומלמד את הילדה איך להתמודד, את מי לחסום, את מי לאשר, מה קורה כששולחים לך כזאת הודעה וכזאת הודעה".

זיו: "מהצד זה יכול להיראות כאילו 'וואי, איזה אבא סטוקר, מה הוא נכנס לה לחיים הפרטיים', אבל זה לא ככה, זה חינוך, ואת מה שלמדתי אני סוחבת איתי עד עכשיו ואני גם בטוחה שבשנים הבאות. עכשיו כשאני פוגשת בן אדם חדש אני מסתכלת לו בפייסבוק ואני יכולה לדעת עליו הכל".

יולי זיו למגזין - יולי ואבא (צילום: רמי זרנגר)
יולי: "אני יודעת שאם אשתף את ההורים שלי אני אוכל להגיע לתוצר הסופי עם פחות צלקות". זיו ופרץ | צילום: רמי זרנגר

היו לך הרבה מטרידנים?
פרץ: "בהתחלה, כשהיא הייתה צעירה, היו פדופילים. אני מדבר איתך על כאלה מהסיפורים הכי רעים שאתה מכיר. הייתי קולט אותם ישר וקורא לה, מסביר לה איך לזהות, ואומר לה שכשהוא אומר דברים כמו 'לא אכפת לי שאת בת 14' או 'זה מעולה שאת בת 14', זה צריך להדליק נורת אזהרה".

זיו: "ילדה אחרת בגיל הזה תהיה שה תמים. היא תגיד 'אוקיי, אז הוא חבר של ההורים, זה נשמע הגיוני'. עולם המדיה סובב סביב אשליה מאוד גדולה".

פרץ: "אני אתן לך דוגמה. ילדה כזאת, עם החינוך שנתנו לה בבית, קשה לה מאוד להתעסק עם בנים בגיל שלה. היא לא יכולה למשל לדבר בוואטסאפ, כי אנחנו לא מרשים לה להוריד וואטסאפ. זה לא מקובל עליי, היא לא צריכה את זה. אז מצד אחד זה דופק אותה עכשיו, כי היא לא יכולה לדבר עם ילדים, אבל בעתיד זה יעשה אותה הרבה יותר איכותית, לטעמי. האינטראקציה האנושית זה הדבר החשוב. לעידן הווירטואלי שאנחנו חיים בו יש הרבה פלוסים ומינוסים, וצריך לדעת איך לקבל את הפלוסים ולהימנע מהמינוסים".

זה שאבא נכנס לך לפייסבוק ויודע מה ספירת הכדוריות האדומות שלך, זה לא פוגע לך בפרטיות?
זיו: "קודם כל אני חושבת שאני בחרתי את זה. בוא נגיד שאם יש פה משהו חד-צדדי זה הבחירה שלי לשתף אותם, הפתח שנתתי להורים לתוך החיים שלי, כי לא כל ילד מסוגל שההורה יהיה סביבו 24 שעות ויהיה מודע לכל מה שהוא עושה. אני מתקשרת אליהם כדי להגיד איך היה לי במבחן או איך היה לי בדייט עם בחור. אני יודעת שזה לטובתי, שאם אני אשתף את ההורים שלי אני אוכל להגיע לתוצר הסופי עם פחות נזקים ופחות צלקות".

פרץ: "תודה מאמי, אני נהנה לשמוע אותך. זה דברים שאני אמרתי לה לפני שנים".

זה לא פלייבוי

כרגע זיו חתומה בסוכנות הדוגמניות עלית מודלס, אבל בקרוב היא ואביה מקווים לחתום על חוזה בחו"ל, עם סוכנות בינלאומית שיולי התקבלה לאודישן אצלה במהלך צילומי התכנית. "אמרתי בתכנית שמה שאני מחפש זה הטופ", אומר פרץ. "מבחינתי, מה שאני הבנתי מהילדה - ותקני אותי אם אני טועה, מאמי – זה שכמו שבכדורגל יש את ליגת האלופות ומונדיאל וכאלה, הטופ שלה זה להיות בחוג הדוגמניות או השחקניות המובילות בעולם. וזה אומר חו"ל".

אני שם לב שאתה כל הזמן קורא לה הילדה.
"כי היא ילדה, היא תמיד תהיה ילדה. כמו שבשביל אמא שלי אני תמיד אהיה ילד".

אבל במקצוע הזה הגבולות בין ילדה ואישה מטושטשים, לא?
זיו: "זה מצחיק כי זה נוגע לי כמעט בכל התחומים. הטשטוש בין הילדה לבין הדמות הבוגרת שאני צריכה להיות ושחבויה בי. תמיד הייתי בוגרת לגילי יחסית לשאר הילדים. בגיל 14 הייתי יכולה לעבור מסך בתור בת 17 בקלות. הטשטוש בין שני הגילאים הוא מאוד חזק אצלי, ולמדתי עם הזמן להתאים את זה למה שאני צריכה. אם אני צריכה להיות בגיל שלי, אני בגיל שלי. אם אני בסביבת מבוגרים אז אני מאוד בוגרת ורצינית וקונקרטית".

יולי זיו למגזין (צילום: רמי זרנגר)
אוהד: "כשמישהו אומר לה דברים כמו 'זה מעולה שאת בת 14', זה צריך להדליק נורת אזהרה". זיו | צילום: רמי זרנגר

את לא מרגישה שפספסת את הילדות שלך? שנכפה עליך להיות אישה מגיל צעיר מאוד?
זיו: "חד וחלק לא. כמו שאני משלבת עם הרבה מאמץ בין הלימודים לדוגמנות, ככה אני משלבת בין הילדות שלי לצד היותר בוגר. כשאתה אוהב משהו אתה לא חושב על מה שאתה מפסיד".

פרץ: "היא ילדה מאוד בוגרת מאז שהיא צעירה, מאוד אחראית. זאת ילדה שאין לי בעיה להשאיר אותה לבד כי היא תמיד תהיה אחראית מספיק כדי להרים טלפון אם היא מרגישה שמשהו לא בסדר, יש לה אינטואיציה מאוד טובה. סתם אני אתן לך דוגמה - ילדה שצריכה לנסוע לתל אביב, זה מסוכן. אז בהתחלה הייתי צמוד אליה, ואז אתה מחנך אותה מה לעשות ברכבת ובאוטובוס ואיך לזהות אם מישהו מסתכל עליה בצורה לא נכונה או זורק מילה לא במקום. זה חינוך, זה דבר שלוקח זמן, וזה מאוד חשוב במקצוע הזה כי אתה בעצם לוקח ילד ומכניס אותו לעולם של מבוגרים, שבעולם הזה יש המון זוהר ויופי...".

זיו: "אבל זה רק על פניו".

פרץ: "כי יש גם הרבה נצלנות. המון נצלנות. ואם אתה לא לוקח ילדה שבנויה מחומר טוב, עם כישרון ודרייב, אני לא חושב שכדאי להורה להכניס ילד למקום הזה בכלל. יש ליולי עוד שתי אחיות, שתיהן חכמות ומוכשרות, ואני לא מתכוון להכניס אותן לעסק הזה".

אתה בכלל חושב שילדות צריכות להתנהג כמו נשים, לדגמן ולעשות פוזות סקסיות למצלמה?
פרץ: "הילדה מאוד מקצועית מבחינת המצלמה. יש להיות סקסי ומיני ויש להיות דוגמנית שמציגה בגד מסוים. המטרה היא להציג את בגד הים ולא את הסקסיות של הבחורה, זה לא פלייבוי. זה מקצועי לחלוטין. היא גם יכולה לוותר על המקצוע הזה מתי שהיא רוצה. היא יכולה לקום בבוקר ולהגיד לנו שבא לה ללמוד משהו אחר ושם זה ייגמר".

אתה לא תלחץ?
פרץ: "מה זאת אומרת תלחץ? אם בן אדם לא הולך עם הלב שלו, אתה לא יכול לאלץ אותו. אפשר להביא את הסוס לאבוס, אבל אי אפשר להכריח אותו לאכול".

איפור: מלי לוי לBobbi Brown, שיער: יאיר עופרי, סטיילינג: ישראל רחמני, בגדים: בוטיק ירין, עמנואל, אמריקן אפרל, קסטרו, קסטרו מן, דיזל, Style For Rent

 לכל כתבות המגזין