פליטי דארפור
אל תתנו להם מים (אילוסטרציה) | תמונת AVI: חדשות1 ערוץ 2
הבוקר הורה השר לביטחון פנים לשב"ס ולמשטרה להיערך לקראת שינוי דרמטי הצפוי להתרחש בנוהל עבודתם. בשבוע הבא יעמוד "חוק המסתננים" לקריאה שניה ושלישית בכנסת. אם יעבור, צפויים מבקשי מקלט שביצעו עבירות למאסרים ממושכים של בין שלוש שנים למאסר עולם, אפילו על עבירות קלות כמו גניבת אופניים. יתר על כן, ישראלי שיסייע למבקשי מקלט, גם בתרומה של מעיל או הענקת כוס מים, צפוי לשבת בכלא עד חמש שנים.

אנחנו אומה של פליטים שמתנכרת לגורלם של אחרים, ואין מחילה על אגואיזם כזה. החוק החדש הוא כתם בספר החוקים של ישראל. נכון, אין ספק שהוא הולם כתמים אחרים שמופיעים בו לאחרונה, ושמטרתם הדרה, החלשה והשפלה של כל גורם בחברה שאינו הימין. אבל גם אין ספק שהכתם הזה כהה, גדול ומכוער במיוחד, פשוט כי הוא מביע בלי בושה יצר של אכזריות טהורה.

אין כל סיבה, לא דמוגרפית ולא קרימינולוגית, להתעלל במבקשי מקלט ובעוזרים להם. הסיבה היחידה לחקיקתו של החוק היא סאדיזם. אין כאן עניין של הרתעה מפני ביצוע פשעים. ישראל הרי אינה מאפשרת למבקשי המקלט לעבוד באופן חוקי, ובכך דוחפת אותם לפשוע (בתיאוריה ורק בתיאוריה, משום שנתוני המשטרה מראים דווקא על ירידה ברמות הפשע בשכונות בהם הם מתגוררים). אם יפשעו – היא מאיימת להתעלל בהם באופן שאינו מידתי, אינו הרתעתי, אינו הומני, הוא רק חולני. מדובר באכזריות שנובעת מחולי עמוק, חוליה של חברתנו ושל המערכת הפוליטית השולטת בה, שהוא כנראה עוד יותר ממאיר משחשבנו.

התעללות לשם ההתעללות

בהסכמתנו לחוק אנחנו, אזרחי ישראל, מסכימים לאטום את ליבנו, לרדד עוד את יכולתנו לחוש אמפטיה, להכניס אורחים ולדאוג בצורה נורמלית לבעיותיה של ישראל המשתנה. בהסכמה לחוק אנחנו גם מסכימים להוציא מכיסנו מיליונים כדי לתמוך בהתעללות לשם ההתעללות. האם אנחנו באמת חולים כל כך?

אם התשובה היא כן, לא נוכל הפעם להביט בעולם ולומר – אבל כולם חולים, אז מותר גם לנו! קחו את צרפת לדוגמה. לפני כחמש שנים החליטה הממשלה שם לאכוף חוק משנת 1945 האוסר על עזרה למהגרים בלתי חוקיים. מוניק פוי, כפרייה בת 59, נעצרה על כך שאיפשרה למהגרים מאפגניסטן לטעון את הטלפונים הניידים שלהם מתוך תקע בביתה, וביתה עבר חיפוש. הצעקה הציבורית שקמה בצרפת הפכה אותה לגיבורה מקומית, ווידאה שאירועים כאלה לא יישנו. הליכים שנפתחו באותם ימים נגד פעילים בארגון התומך במהגרים, נקטעו.

זה בדיוק מה שצריך לקרות כאן, וזה צריך לקרות עכשיו, לפני שהחוק עובר. יש לנו שבוע לזעוק את זעקתו של ההיגיון, זעקה אנושית, מוסרית, שהיא גם יהודית וישראלית. מחבר ספר דברים, ששזר את המלים "ואהבתם את הגר, כי גר היית בארץ מצרים", לא היה מאמין למשמע דברים כאלה. גם סבי המנוח, שהיה כלוא במחנה המעצר בעתלית, היה נחרד מהם.

הגיע הזמן שגם נבחרי הציבור שלנו, שמרביתם איבדו כפי הנראה כל ראיה צלולה של המציאות, ייחרדו ממנו. נותר שבוע אחד למנוע את חקיקתו של החוק שיהפוך את המדינה הזאת באופן סופי לחסרת כל לב. האחריות מוטלת עלינו: לכתוב לחברי הכנסת, לצלצל אליהם, לדבר עם משפחותינו וחברינו ולשכנע אותם לעשות את אותו הדבר. מאחר והעניין דחוף כל כך, אני מוותר על הזכות להרחיב ומקדיש את פסקאותיו האחרונות של טור זה לרשימת כתובות דוא"ל של חברי וחברות הכנסת. כתבו להם היום, לכולם. די בשורה אחת: אנא סייע/י לעצור את חוק המסתננים האכזרי ולשמר את מוסריותה ואנושיותה של ישראל.

aagbariya@knesset.gov.il, aatias@knesset.gov.il, abibi@knesset.gov.il, abraverman@knesset.gov.il, adichter@knesset.gov.il, aeldad@knesset.gov.il, ahason@knesset.gov.il, akara@knesset.gov.il, aliberman@knesset.gov.il, amarh@knesset.gov.il, amichaeli@knesset.gov.il, amiller@knesset.gov.il, amncohen@knesset.gov.il, anmichaely@knesset.gov.il, aperetz@knesset.gov.il, atibi@knesset.gov.il, bbegin@knesset.gov.il, binyaminb@knesset.gov.il, bnetanyahu@knesset.gov.il, ChaimR@knesset.gov.il, dayalon@knesset.gov.il, dazulay@knesset.gov.il, dbensimon@knesset.gov.il, ddanon@knesset.gov.il, dhanin@knesset.gov.il, dhershkovitz@knesset.gov.il, dizik@knesset.gov.il, dmeridor@knesset.gov.il, drotem@knesset.gov.il, eaflalo@knesset.gov.il, eamsalem@knesset.gov.il, ecabel@knesset.gov.il, ehudb@knesset.gov.il, eyishay@knesset.gov.il, fkirshenbaum@knesset.gov.il, gerdan@knesset.gov.il, gezra@knesset.gov.il, ggamliel@knesset.gov.il, gsaar@knesset.gov.il, hkatz@knesset.gov.il, horon@knesset.gov.il, hswaid@knesset.gov.il, hzoaby@knesset.gov.il, iaharon@knesset.gov.il, igilon@knesset.gov.il, iherzog@knesset.gov.il, isarsur@knesset.gov.il, izchakec@knesset.gov.il, jzhalka@knesset.gov.il, kshama@knesset.gov.il, llivnat@knesset.gov.il, lnes@knesset.gov.il, lshemtov@knesset.gov.il, matanv@knesset.gov.il, mbarakeh@knesset.gov.il, mbenary@knesset.gov.il, mcachlon@knesset.gov.il, meitan@knesset.gov.il, mgafni@knesset.gov.il, mganaeim@knesset.gov.il, mmatalon@knesset.gov.il, mmozes@knesset.gov.il, mnahari@knesset.gov.il, mporush@knesset.gov.il, mregev@knesset.gov.il, mshitrit@knesset.gov.il, msolodkin@knesset.gov.il, mwahaba@knesset.gov.il, myaalon@knesset.gov.il, nhorowitz@knesset.gov.il, nshai@knesset.gov.il, nzeev@knesset.gov.il, oakunis@knesset.gov.il, olevy@knesset.gov.il, oritn@knesset.gov.il, oschneller@knesset.gov.il, ozuaretz@knesset.gov.il, pinespaz@knesset.gov.il, radato@knesset.gov.il, ravraham@knesset.gov.il, rbaron@knesset.gov.il, rilatov@knesset.gov.il, rrivlin@knesset.gov.il, rtirosh@knesset.gov.il, shaulm@knesset.gov.il, shermesh@knesset.gov.il , slandver@knesset.gov.il, smiseznikov@knesset.gov.il, smolla@knesset.gov.il, snafaa@knesset.gov.il, sshalom@knesset.gov.il, ssimhon@knesset.gov.il, syechimovich@knesset.gov.il, telsana@knesset.gov.il, tiviaev@knesset.gov.il, ulandau@knesset.gov.il, umaklev@knesset.gov.il, uorbach@knesset.gov.il, uria@knesset.gov.il, yakatz@knesset.gov.il, yedelstein@knesset.gov.il, yedri@knesset.gov.il, yhasson@knesset.gov.il, yiskatz@knesset.gov.il, ylevin@knesset.gov.il, ylitzman@knesset.gov.il, ymargi@knesset.gov.il, yohananplesner@knesset.gov.il, ypeled@knesset.gov.il, ysteinitz@knesset.gov.il, ytamir@knesset.gov.il, yvaknin@knesset.gov.il, zeevb@knesset.gov.il, zeevik@knesset.gov.il, Zelkin@knesset.gov.il, zhanegbi@knesset.gov.il, zhotovely@knesset.gov.il, zlivni@knesset.gov.il, zorlev@knesset.gov.il, zpinian@knesset.gov.il

>> הטור הקודם שלי: על התנועה הפוליטית החדשה "ב' זה אוהל"
>> דרור גלוברמן על גניבת כרטיסי האשראי: תתחילו להתרגל