ניוט גינגריץ' (צילום: AP)
אתה באמת חבר של ישראל? ניוט גינגריץ' | צילום: AP

אז מה, אחרי שמנהיג "חרות" והליכוד, ראש הממשלה המנוח מנחם בגין, חתם על הסכמי קמפ דיוויד ועל הכרה בזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני ב-1978; ואחרי שראש הממשלה לשעבר, מטעם הליכוד, אריאל שרון הכריז על תמיכתו בפתרון שתי המדינות; ולאחר שאפילו ראש הממשלה הנוכחי, מטעם הליכוד, בנימין נתניהו, הכריז בנאום בר אילן המפורסם שלו על תמיכתו בהקמתה של מדינה פלסטינית - אתה באמת מאמין שתוכל לקושש קולות יהודים באמריקה אם תודיע להם שאין עם פלסטיני? אפילו גולדה מאיר, האדם שהתאים פחות מכל לכהן בתפקיד ראש ממשלת ישראל, לא הייתה חוזרת היום על השטות הזו שלה, מראשית שנות ה-70, אילו הייתה עוד עמנו.

חוץ מזה, מה זה כל כך חשוב? נניח שהגעת למסקנה המדעית שאין עם פלסטיני, אז אפשר ללכת הביתה ולהשאיר את המצב כמות שהוא? אם אתה מועמד רציני לנשיאות האמריקאית, ואם הידידות שלך לישראל אינה מתחילה ומסתיימת באמירה החלולה שתשקול את העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, כמו שאמרו רוב קודמיך וכפי שאיש מהם לא התכוון לממש, אתה מבין בוודאי שהבעיה העיקרית של ישראל היא הבטחת עתידה כמדינה יהודית ודמוקרטית, וכי אם היהודים החיים בה ימצאו עצמם, בעוד זמן קצר, כמיעוט השולט ברוב לא-יהודי, לא תהיה זו מדינה דמוקרטית, וגם אתה, אם תיבחר לנשיאות המעצמה היחידה בעולם, לא תוכל להעניק לה תמיכה.

רק גבול עם הפלסטינים יציל את החלום הציוני

חשוב שתבין כי בעייתה המרכזית של ישראל היא העובדה שאין גבול בין לאומי בינה לבין הפלסטינים, וכי רק גבול כזה יכול להבטיח את עתידה. היא יכולה לסגת לגבול כזה באופן חד צדדי, היא יכולה לעשות זאת בהסכם, אבל אם לא יקום גבול שכזה בקרוב, תהיה כאן מדינה אחת ממערב לירדן, שלא תוכל להיות מדינה יהודית, ויהיה זה, חלילה, סיומו של החלום הציוני.

חשוב שתבין שגם אם הניתוח המדעי שלך מדויק (והוא לא), וגם אם הפלסטינים אינם עם לשיטתך, הם בני אדם, הם ראויים למימוש זכויות האדם שלהם, וזה די הזוי שדווקא המדינה הדמוקרטית היחידה (?) במזרח התיכון שולטת בהם בניגוד לרצונם ארבעים וחמש שנים, ומגבילה באופן דרמטי את חופש התנועה שלהם.

מבחינתה של ישראל, השאלה אם העם הפלסטיני הוא עם או אוסף מקרי של אנשים היא שאלה משנית. הערכים היהודיים שלנו אינם עולים בקנה אחד עם שלילת חופש מזולתנו, בין אם מדובר בקולקטיב לאומי ובין אם מדובר באנשים החיים במקום שבו הם חיים ואשר אינם רוצים בשלטוננו עליהם, לא במישרין ולא בעקיפין. אתה ממש לא עושה לנו שום טובה אם אתה נוטל על עצמך את הסמכות להגדיר את הפלסטינים מחדש.

אז אם אתה באמת חבר שלנו, ואם אתה רוצה כל כך להיות נשיא ארצות הברית, אז במקום לעסוק ב"רטרו", ולשוב לראשית שנות ה-70, אולי תבטיח לנו משהו אחר לגמרי – שאם תיבחר תעשה כל שתוכל כדי שבעלת הברית שלכם תזכה סוף סוף בגבולות קבועים ומוכרים, וכי יובטח עתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. לא שאני מאחל לעצמי לראות אותך כמנהיג העולם החופשי, אבל האמן לי שזה עשוי גם להעניק לך יותר קולות יהודיים.

>> הטור הקודם שלי: זכותה של הילארי קלינטון לדבר עלינו
>> יובל בן-עמי: כשפלסטיני נורה על ידי צה"ל, אני המחבל