משה קצב (צילום: חדשות 2)
האזרח מס' 1 לשעבר הטריד, אנס, שיבש הליכים, התלונן, נשפט, ערער והפסיד. מה לא ברור? | צילום: חדשות 2

בשבעה בדצמבר יארוז נשיא המדינה לשעבר, מר משה קצב, מזוודה קטנה. המשפחה תלווה אותו מפתח הבית בקרית מלאכי אל השיירה שתחכה לו ברחוב. גם התקשורת תהיה שם כדי לדווח, צעד אחר צעד, אחר הדרך שיעבור קצב, מחיים של חופש וכוח בלתי מוגבל לשבע שנים בכלא.

הפרשנים ידברו על "יום עצוב למדינת ישראל" - אחרי הכל נשיא לשעבר שנכנס לכלא, על עברות של אונס ומעשים מגונים, לא מוסיף כבוד לאף אחד מאיתנו, ועל "ניצחון למערכת המשפט". נציגות ארגוני הנשים יחגגו, אנחנו, האזרחים הפשוטים, ניאנח לרווחה ונקווה שהסיפור המגעיל הזה מאחורינו ושבפעם הבאה, לפני שבוחרים כאן נשיא, יבדקו טוב טוב אם אין לו כמה שלדים בארון או כתמי זרע על החליפה. אני לא יכול אפילו להתחיל לתאר לעצמי מה יעבור באותו יום על הנשים שבית המשפט קבע כי נאנסו והוטרדו על ידו, ועל כל אלו שלא התלוננו.

עכשיו תארו לעצמכם שכל זה לא יקרה. שבשבעה בדצמבר יתעורר הנשיא לשעבר בביתו. ישתה קפה עם האישה, יקפוץ לבית הכנסת השכונתי ויחזור הביתה, כאדם חופשי, כאילו הוא לא התלונן בשנת 2006 על צעירה שמנסה לסחוט אותו והפך ממתלונן לחשוד, כאילו הוא לא הורשע בינואר השנה בכל סעיפי האישום, וכאילו בית המשפט העליון לא דחה את הערעור שהגיש. למרות שקשה להאמין, ברגעים אלה ממש יש אנשים עובדים קשה כדי להפוך את החלום הרע הזה למציאות. קוראים להם צוות ההגנה של קצב, ובזמן שאתם מבלים באינטרנט, הם מכינים בקשת חנינה מנשיא המדינה.

תודה על ההרתעה

מקורביו של הנשיא לשעבר אמרו ש"המערכת רצתה לעשות לקצב משפט, והוא אכן נעשה. עקרון השוויון קיבל ביטוי מלא, נוצרה ההרתעה. אבל לשלוח נשיא וסמל של המדינה לכלא זה כבר מיותר".

מקורבים יקרים, אם עוד לא הבנתם, המערכת רצתה לעשות לקצב משפט כי הוא עבריין. לא סתם עבריין - עבריין מין שניצל את הכוח שקיבל מהמערכת כדי לאנוס, להטריד ולשבש הליכים. אתם אומרים שנוצרה ההרתעה? ממש הורתעתי, אני בטוח שאם אבחר אי פעם לנשיא המדינה, אעשה כמיטב יכולתי לשמור את הרוכסן סגור. "לשלוח סמל ונשיא לכלא זה מיותר?". ברור שזה מיותר. וזה שנשיא המדינה, זה שהתמונה שלו תלויה בבתי ספר, הורשע באונס, זה לא מיותר?

אבל הפנינה האמיתית בדברי המקורבים האלה היא ש"מהלך שכזה יזכה לתמיכה ציבורית רחבה". תנו לי להגיד לכם משהו. לציבור הרחב נמאס מכם ומהמקורב שלכם. האזרח מס' 1 לשעבר הטריד, אנס, שיבש הליכים, התלונן, נשפט, ערער והפסיד בערעור. מה לא ברור? האיש פושע ומקומו בכלא. כמה פעמים עוד נראה אותו קם לתחייה, כמו מפלצת בסרט אימה, רגע אחרי שהיה לנו ברור שהוא מחוסל? ומה יקרה אחרי שבקשת החנינה תידחה, תמצאו עוד שיטה לדחות את הקץ?

מה שבאמת מפחיד הוא מה יקרה אם החנינה תתקבל. אני רק יכול לתאר לעצמי איך ירגישו נבחרי הציבור – הנה אפילו קצב יצא בלי עונש – ואיך ירגישו הנשים שעובדות איתם. את זה שהוא לא היה מסוגל להבין את המילה "לא" אפשר ללמוד מכתב האישום. עכשיו נשאר לנו, כציבור בישראל, לא לוותר עד שהוא והמקורבים שלו יבינו מה זה "אשם".

האם צריך לתת למשה קצב חנינה? תנו לנו בתגובות

>> הטור הקודם שלי: אין קשר בינינו לבין השכר הממוצע
>> פרשת קצב - הפיאסקו המשפטי