סניף בנק לאומי (צילום: עודד קרני)
נכנסת לבנק? מישהו אחר מתעשר | צילום: עודד קרני

ב-2010 הרוויח בנק לאומי 2.4 מיליארד שקלים. מיליארד, למי שלא זוכר, זה אלף פעמים מיליון. מספר עם לא פחות מתשעה אפסים. באותה שנה נספרו כאן בסביבות שבעה וחצי מיליון תושבים. בחישוב פשוט, ויש שיגידו פשטני, לאומי הרוויח באותה שנה בסביבות 320 שקלים לאזרח, כולל ילדים, כאלה שאין להם חשבון בנק ואפילו כאלה שאין להם חשבון בלאומי. פלאפון הרוויחה ב-2010 קצת יותר ממיליארד שקלים, בערך 130 שקלים לכל אחד מאיתנו, וחברת הוט הצנועה סגרה את אותה שנה עם רווח של 106 מיליון שקלים בלבד, ממוצע של 14 שקלים רווח לכל ישראלי. כן, גם אתם שיש לכם בכלל מנוי ל-yes.

אני מבין קטן מאוד בכלכלה, מי שמנהל את החשבונות שלי ישמח להעיד על כך, ובכל זאת, כשעברתי על המספרים, משהו נראה לי לא הגיוני. יש כאן רק שבעה וחצי מיליון תושבים. פחות מחצי מהם עובדים ומרוויחים בממוצע שמונת אלפים וחמש מאות שקל בחודש. אז איך לכל הרוחות כל כך הרבה חברות גורפות מדי שנה רווחים, שכדי לתאר אותם צריך מספרים עם אחת עשרה ספרות?

למה זה צריך להפריע לי, ולמה דווקא עכשיו? אז ככה: כלכלה חופשית ושוק מתפתח לא מפריעים לי בכלל. אני הכי בעד שכולם ירוויחו. המון. הבעיה מתחילה מזה שחלק גדול מהרווחים של אחרים מגיעים מהכיסים שלנו. לא מעט שקלים בשנה אנחנו מוציאים על עמלות וריביות וזמן אוויר ודמי מנוי חודשיים ואלוהים יודע מה עוד, עבור שירותים שבמקרה הטוב אפשר לכנות אותם "סבירים".

מה שהכי מקומם זה שבראש הפירמידה יושב מישהו שאוסף את השקלים האלה, שלוש מאות עשרים בממוצע לאזרח למשל, עושה מהם רווח של מיליארדים ולוקח הביתה בונוסים בהתאם. להציע מוצרים יותר טובים או להוריד את המחירים - זה לחלשים ולסוציאליסטים. הם כאן כדי לעשות כסף. בשבילם הכלכלה חופשית, בשביל אלה שמרוויחים משכורת ממוצעת ומטה, קצת פחות. וזה, אם תרשו לי, די מפריע לי.

הגשם הזה מלוח או שנדמה לי?

ומה פתאום נזכרתי בכל זה? גם בגלל שהחודש התחיל, ושוב אני מוצא את עצמי כוסס ציפורניים מול צג המחשב, מנסה לברר כמה יישאר לי אחרי כל ההוצאות והמשכורות והמיסים, אבל בעיקר בגלל החתונה ההיא של אלעד, בנו של יצחק תשובה. טייקוני ישראל לדורותיהם, עשו לי טובה, אתם יכולים להמשיך להשתין עליי. אני אגיד שזה גשם, ושלא גנבתם מאף אחד, ואפילו שעשיתם את ההון שלכם במו ידיכם. אבל למה מהמקפצה?

הוצאתם שבעה מיליון שקלים על חתונה? בכיף שיהיה לכם, אבל למה לספר על זה לאנשים שלא ירוויחו סכום כזה גם אם יחיו פעמיים? רוצים להתחתן בחיק הטבע? אני בטוח שאם הייתם מחפשים קצת לא היה צורך לעצב בשבילכם מחדש את יער בן שמן. ברשימת המוזמנים שלכם נמצאים נשיא המדינה, חברי כנסת שעובדים בשבילכם, כאלה שעוד יעבדו, מנהלי בנקים, רני רהב, שר האוצר, פול אנקה והאחים עופר? אחלה, אבל אם יש לכם כל כך הרבה כסף, סדרו משהו כדי להסתיר את הכול. לזה שאתם חוגגים על חשבוננו, כבר התרגלנו. אבל למה לדפוק לנו את העוגה בפנים?

>> הטור הקודם שלי: משרדי הפרסום מלאים בעבדים
>> יודעים מי פליט הריאליטי שחשוד בתקיפה מינית?