מסיבה
נהנות? זה כבר חשוד בעינינו

קבלו את הסצנה הבאה: חמישי בערב. אתם אחרי שבוע לא קל בעבודה וכל מה שאתם צריכים כדי לשכוח אותו, זה ללכת לשתות משהו עם חברים, אולי אפילו להזיז קצת את התחת על הרחבה. התקלחתם, התלבשתם יפה ויצאתם למקום הבילוי החביב עליכם. אתם באים לשם הרבה, יודעים איך קוראים לברמן והוא יודע בדיוק מה אתם אוהבים לשתות. אחרי ששתיתם קצת יותר מדי אתם יוצאים מתנדנדים לכיוון הבית, אולי אפילו התמזל מזלכם ולא יצאתם לבד. והנה ביציאה ניגש אליכם אדון שוטר שלוקח אתכם הצידה, במקרה הטוב, ועושה עליכם חיפוש גופני. למה? כי הוא יכול!

התרחיש הזה יהיה אפשרי אם תעבור הצעת החוק החדשה שמקדם המשרד לביטחון פנים. לפי ההצעה, שוטרים יוכלו לערוך חיפוש על גופם של מבלים, במקומות בילוי המועדים לאלימות, גם אם המבלים לא מוגדרים כחשודים בשום עברה.

אני לא יודע למי מכם יצא לעבור חיפוש גופני על ידי כחולי המדים של משטרת ישראל. אם אתם מוטרדים מהשומרים בכניסה לקניונים או מאנשי הביטחון בשדות תעופה זרים, דעו לכם שליד חיפוש משטרתי של ממש מדובר במשחק מקדים, משק כנפי פרפר על לחי ענוגה. אם שוטר בתפקיד כבר הגיע למצב שהוא מוכן ללכלך את הידיים ולגעת בכם, תסמכו עליו שהוא יעשה את זה בעוצמה ונחישות שיגרמו לכם לרצות להתקלח אחרי שכל העניין ייגמר. באתם לו לא טוב? עכשיו תתכופפו ותפשקו רחב. אין לכם מה להתווכח, זה החוק.

נכון, כולנו כבר התרגלנו לידיים זרות שמחטטות לנו בתיקים ולמגע של גלאי מתכות מטונפים. מה לא נעשה למען הביטחון? אבל חיפוש גופני על סמך תחושת בטן של שוטר? מה השלב הבא, ניידת בכניסה לנתיבי איילון שתעצור נהגים על סמך חשש שהם עומדים לעבור על המהירות המותרת? קצין תורן שיעמוד בכל פיצוציה ויעצור את מי שירכוש ניירות גלגול על סמך חשש שהוא עומד לגלגל ג'וינט?

לא שלשוטרים אכפת כל כך מחוקים

מעבר לאי הנעימות, מדובר בחצייה של הקו האדום שמפריד בין הרשות לבין האזרחים, או, אם תרצו, בין ספקי הביטחון לבין מי שמממן בעבודה קשה את המשכורות שלהם (היי, חמשת אלפים שקל בחודש זו גם משכורת), שזה אנחנו. אם החוק הזה, שבדרכו שולל מאיתנו את אחת הזכויות הבסיסיות ביותר – לבחור מי יגע בנו – יעבור, מה ימנע מהמחוקקים להעביר גם חוק שיאפשר חיפוש בדירות על סמך תחושת בטן, או אולי מעצר מינהלי של כמה ימים על סמך זה שהשוטר התורן לא אוהב את הפנים היפות שלכם?

שמעתם על א', תלמיד י"ב מרמת גן שחטף השבוע מכות רצח משוטר סמוי שחשד בו שגנב קטנוע? החיפוש הגופני שעשו עליו, רק כי הוא הגיע למקום הלא נכון בזמן הלא נכון, כלל עירום חלקי, אגרוף בבטן, שתי סטירות וסימנים אדומים על הצוואר, שלדברי הרופא נגרמו מחניקה. מה שקרה לא' יכול לקרות גם לי וגם לכם. אבל מה שהכי מדאיג זה שהשוטרים שפוצצו אותו לא חיכו למשרד לביטחון פנים כדי שיעביר איזו הצעת חוק. הצעות חוק זה לקוקסינלים. יכול להיות שכדאי בכלל להתחיל לעבוד על חוק שיגן עלינו מפני המשטרה?

>> הטור הקודם שלי: שישה דברים שאני שונא בטיסות
>> זוהר ישראל עם עצות למפכ"ל המשטרה