איך נראית פמיניסטית? אישה חזקה כזאת, נכון? אם בא לה לעשות קעקועים היא עושה, אם בא לה ללכת על טי שירט גזורה היא הולכת על זה. כולנו כבר יודעות לזהות איך נראית פמיניסטית ומה זה פמיניזם. מי טו, טיימס אפ, כבר יש לנו מושגים להגדיר בהם את העוול שעשו לנו.

אבל מה עם זאת שאין לה קעקועים אלא פרנץ' בידיים? זאת שמעלה תמונה לאינסטגרם וכותבת לבעלי היקר? זאת שקמה בבוקר לטפל בילדים ובבית בזמן שבן הזוג שלה יוצא לפרנס את המשפחה? שלא לדבר על ההיא שעושה בוטוקס לפני חתונה, עולה עקבים ומנמיכה את המחשוף.

עליהן אנחנו אולי אומרות: אלו לא פמיניסטיות. אלו רוצות להחזיר אותנו אחורה, אבל אנחנו כבר לא שם. בן הזוג הוא לא הבעלים שלנו והוא גם לא צריך לפרנס אותנו, אנחנו יכולות לעשות את זה לבד. ומגיע לנו שיעריכו אותנו על השכל שלנו, המחשבה שלנו - לא על כמה טוב אנחנו נראות בג'ינס ג'יימי.

אבל מה אם אני דווקא כן רוצה להיראות טוב בג'ינס ג'יימי שלי? וכן נהנית כשמשלמים עלי? ואני אוהבת ללכת על עקבים ולא אכפת לי אם זה כואב לי? מה אם אני דווקא רוצה להשתמש במיניות שלי? מה אם - תחזיקו חזק - אני נהנית להשתמש בה?

את זה, מתברר, אני לא יכולה לעשות. מיניות ופמיניזם לא הולכים ביחד. אם את משתמשת במיניות שלך או בגוף שלך, אל תבואי אחר כך ותגידי שאת גם רוצה שוויון.

אבל המיניות שלנו, בדיוק כמו השכל שלנו, היא כלי – כלי אחד מתוך עשרות שיש לנו, שהופכים אותנו למי שאנחנו. אנחנו אלו שבוחרות באיזה כלי להשתמש ומתי. ואת הדין וחשבון על הבחירה הזו אנחנו לא צריכות לתת לאף אחת שתגיד לנו שעקבים זה דיכוי. את התשובות אנחנו צריכות לתת רק לעצמנו.

כשאנחנו אומרות למישהי שהיא לא פמיניסטית, שהיא לא עומדת בכללים, שככה אנחנו לא מוכנות לקבל אותה – אנחנו עושות לעצמנו בדיוק את מה שגברים עושים לנו כל יום. מדי בוקר קמים גברים שאומרים לנו מה לחשוב, איך להיראות ומה לעשות. אין סיבה שנעשה לעצמנו את אותו הדבר.

פמיניסטית לא מחכה שיכתירו אותה לכזו - היא מגדירה את עצמה. את הדין וחשבון על הזהות שלנו אנחנו חייבות רק לאדם אחד - לעצמנו. זה בדיוק הרעיון של פמיניזם. אז איך פמיניסטית נראית ומתנהגת? איך שלעזאזל בא לה.

***

בימוי: יעל רפופורט

צילום: רועי חבני

עריכה: צופית אמירה

הפקה: דנה מדמון

עורך BOLD ודעות: ניב שטנדל

לעוד סרטוני דעה במדור

יש לכם דעה מעניינת, בווידאו או בטקסט? שלחו לנו: opinions@mako.co.il