שמי רחל לייקוביץ, ואני יתומה. אמא שלי מתה בבית החולים. זה נשמע כמו הסיפור של הרבה אנשים שמתאשפזים בעקבות מחלה או תאונה, רק שאמא שלי לא היתה חולה ולא נפצעה בתאונה. היא לא היתה אמורה למות שם.

אמא שלי בסך הכל נפלה בביתה והלכה לבית החולים לעשות צילום רנטגן. בצילום לא נמצאו שברים או סדקים, אבל אחרי שהיא התלוננה גם על כאב ראש, המליצו לה הרופאים להישאר להשגחה למשך 24 שעות. היא הסכימה. זאת היתה הטעות הכי גדולה שהיא עשתה: בזמן הזה - בבית החולים - היא נדבקה בחיידק אלים. החיידק הזה גרם למותה.

אמא שלי זיכרונה לברכה לא לבד. בכל שנה כמאה אלף בני אדם נדבקים במחלות זיהומיות בבתי החולים. מאה אלף! זה 350 בני אדם ביום.

אבל מה שבאמת נורא זה שאנשים מתים מזה. זיהומים הם גורם המוות השלישי בישראל. יותר אנשים מתים מזיהומים מאשר בתאונות דרכים. 6,000 בני אדם מתים מדי שנה. זה 16 בני אדם שמתים בגלל זיהומים שהם חטפו בבית החולים, כל יום.

למרבה הצער, כמעט כולנו צריכים מתישהו את שירותי בית החולים – וכולנו חשופים לסכנה הזאת. זה עלול להיות, חלילה, מישהו שאתם מכירים: חבר, קרוב משפחה, ילדים. זה עלול להיות אפילו אתם.

זיהומים בבתי החולים זאת לא גזירת גורל. זאת תוצאה של הזנחה מתמשכת של מערכת הבריאות על ידי המדינה. הזנחה של שנים רבות.

המחסור בתקציבים הביא למחסור חמור בתשתיות אשפוז: במיטות, בחדרי בידוד, בכוח אדם. המחסור הזה יצר עומסים וצפיפות בלתי נסבלת. הצפיפות הביאה לריבוי הזיהומים, והזיהומים – למוות של מאושפזים.

איך נפטרים מהזיהומים? אפשר וחשוב להקפיד על היגיינת ידיים. אבל זה לא מספיק. זה לא שווה הרבה כשיש צפיפות קטלנית, כשאין חדרי בידוד, כשמאושפזים שכבר חולים בזיהומים קשים מונשמים במסדרון ומדביקים את כולם.

יש רק דרך אחת לפתור את זה: להביא את הנושא לראש סדר העדיפויות הלאומי. להקצות משאבים ולהשקיע בתשתיות אשפוז. זאת הדרך היחידה למנוע זיהומים. נכון, זה יקר, מיליארדים. אבל האם החיים שלנו לא יותר יקרים?

איבדתי את אמא שלי במוות מיותר. אני לא רוצה שזה יקרה יותר לאף אחד אחר.

***

בימוי: יעל רפופורט

צילום: עידו קרני

עריכה: נעמה דעוס

איפור: סגית רייס

הפקה: דנה בן ג'ויה ודנה מדמון

עורך BOLD: ניב שטנדל

לעוד סרטוני דעה במדור

יש לכם דעה מעניינת, בווידאו או בטקסט? שלחו לנו: opinions@mako.co.il